Magazín o vizuálním umění a jeho tvůrcích se tentokrát zaměří na umění, které kritizuje společnost. Inspirovat se budeme na výstavě plakátů z let 1914–2014, které sloužily politické propagandě

Obsah dílu

Přehrát vše

V současné době lze těžko na české scéně najít umělce, kteří tvoří díla vyloženě s politickým nebo přímo aktivistickým významem. Ale není to tak dávno, kdy politické umění v Čechách zažívalo svůj politický vrchol. Bylo to především díky třem skupinám, které o sobě dávaly hlasitě vědět: Guma Guar, Podebal a Rafani. Při hledání současných umělců, jejichž umění kritizuje společnost, jsme vybrali člena skupiny Guma Guar Milana Mikuláštika a natočili jeho PORTRÉT. Tento výtvarný umělec, kurátor a publicista je stále výraznou osobností, která se zabývá tvorbou kritizující společenské poměry.

REPORTÁŽ je z výstavy ruské skupiny Chto dělat, jejíž pole působnosti je mezinárodní a v současné době tak patří k nejvýznamnějším představitelům evropského politického umění.

ROZHOVOR s Tomášem Rafou, slovenským výtvarníkem, který žije a pracuje ve Varšavě, je také o možných následcích politického umění, kdy výklad díla umělce se střetne s legislativou. Sporný projekt měl podle jeho tvůrce vyvolat diskusi o soužití Čechů a Romů a nikoli znevažovat státní symboly.

INSPIRACE pro téma o politice v umění vzešla z výstavy Plakát v souboji ideologií 1914–2014, která se na několika stovkách exponátů zapůjčených z českých i světových sbírek snaží ukázat součinnost média propagandy s poselstvím dominantních ideologií v průběhu posledních sta let.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín