52 minut o výtvarném umění – Výstava měsíce: Sedm pohledů na novou českou a slovenskou identitu – Reportáž: Hudebník a malíř Vladimír Tarasov v pardubické galerii – Talent měsíce: Vítěz Ceny J. Chalupeckého 2009 – Fenomén: Josef Čapek – Artfór a Artipy

Obsah dílu

Přehrát vše
Cena Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarné umělce se uděluje letos už po dvacáté. Vítěze tohoto jubilejního ročníku vybere mezinárodní komise a my vám přineseme jeho čerstvý portrét.

Reportáž je z Pardubic, z Východočeské galerie, která prezentuje umělce, jež pracují na pomezí více uměleckých disciplín. Současná výstava Vladimíra Tarasova, hudebníka, skladatele a zároveň výtvarníka, to potvrzuje i ve svém názvu IN BETWEEN.

Výstavu jsme vybrali v brněnském Domě umění. Projekt Formáty transformace 89–09 pomocí uměleckých prostředků zachycuje změny v české respektive středoevropské společnosti, k nimž došlo po roce 1989. Sedm kurátorů si vybíralo umělce, jejichž výtvarná díla výrazně odrážejí proměny těchto let.

Artfór se jmenuje The Bird a je to dům, jenž připomíná ptačí samici, která usedá na hnízdo. V soutěži Stavba roku 2009 získal cenu veřejnosti. Je jednou z prvních vlaštovek dynamičtější architektury, která nefandí jen minimalismu. A další překvapení? Asi byste takový rodinný dům nehledali v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Fenomén je už jméno Josef Čapek. V Jízdárně Pražského hradu je dosud největší retrospektivní výstava, v níž je soustředěno na tisíc Čapkových děl – olejů, kreseb, grafik, karikatur, ilustrací, knižních obálek či scénografických návrhů.
Pokusíme se vám přinést i další zajímavosti z jeho života a tvorby.
Stopáž52 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín