25 minut

9. červen

Obsah dílu

Protipovodňová ochrana Troubek — Protipovodňová opatření na Povodí Moravy — Vrchní zástupce Daňhel končí — Výkup pozemků pro logistické centrum — Vytopené domy na Opavsku — Otevření nové lávky v Ostravě — Svět techniky pro dospělé — Nedostatek lékařů specialistů — Setkání Harrachů v Kuníně — Ochrana před nadměrným opalováním — Výběr ze sociálních sítí ČT — Národní sbírka zlozvyků

Části dílu

01:22
Protipovodňová ochrana Troubek
  V roce 2027 by se v Troubkách měly začít stavět protipovodňové hráze. Podpisem memoranda se Povodí Moravy, obec a taky Olomoucký kraj zavázaly spolupracovat na přípravě projektové dokumentace. S financováním, nutným pro získání dotací, pomůže obci kraj. Troubky, symbol povodní z roku 1997, dodnes nechrání žádné systémové opatření.
  03:39
  Protipovodňová opatření na Povodí Moravy
   Téma doplnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
   06:20
   Vrchní zástupce Daňhel končí
    Radim Daňhel po roce skončí jako vrchní státní zástupce v Olomouci. Svou rezignaci k poslednímu červenci oznámil ministerstvu spravedlnosti. Funkci zastával od července minulého roku.
    07:39
    Výkup pozemků pro logistické centrum
     Krajští zastupitelé schválili výkup části pozemků, na kterých má vyrůst armádní logistické centrum. Ministerstvo loni s krajem uzavřelo memorandum o spolupráci při přípravách vzniku centra. Kraj má podle něj vykoupit, případně vyvlastnit pozemky a vybudovat dopravní a technickou infrastrukturu. S projektem nesouhlasí část obyvatel okolních obcí ani opozice.
     10:06
     Vytopené domy na Opavsku
      Voda z přívalového deště vytopila na Opavsku na 20 nemovitostí. Škody pomáhali likvidovat hasiči. Voda z polí zvedla hladiny místních toků, které se pak vylily z břehů a zatopily zahrady a sklepy okolních domů, hlavně v obcích Štáblovice a Mikolajice.
      10:25
      Otevření nové lávky v Ostravě
       Centrum Ostravy s areálem Dolních Vítkovic propojila nová lávka vedoucí přes řeku Ostravici. Stavba podle návrhu architekta Josefa Pleskota naváže na stávající cyklistickou stezku a nabídne rychlé a bezpečné spojení pravého břehu řeky s areálem národní kulturní památky.
       13:08
       Svět techniky pro dospělé
        Přiblížit vědu nejen dětem, ale taky dospělým. Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích nově nabízí projekt „after hours“ – v překladu „po zavíračce“. Součástí akcí, které se budou konat pravidelně, jsou diskuze s významnými osobnostmi ze světa vědy.
        14:23
        Nedostatek lékařů specialistů
         Na Moravě a ve Slezsku chybí lékaři. Největší problém mají lidé najít specialistu. Pokud se jim podaří k nějakému objednat, většinou čekají dlouhé měsíce. Podle zdravotních pojišťoven je nejhorší situace na Karvinsku nebo Opavsku.
         17:05
         Setkání Harrachů v Kuníně
          Na zámek v Kuníně přijelo na 70 potomků šlechtického rodu Harrachů. Ti barokní zámek postavili a také zavedli šlechtění skotu, který dal jméno celé oblasti Kravařska. Jedná se o jedno z největších setkání šlechticů je v Česku.
          18:17
          Ochrana před nadměrným opalováním
           S blížícím se létem přibývá mezi lidmi i zdravotních problémů spojených s nadměrným opalováním. Slunce může kromě spálení způsobit také závažnější komplikace, mezi něž patří i nádorová onemocnění, kterých v Česku přibývá.
           20:33
           Výběr ze sociálních sítí ČT
            Kompletní revitalizace rybníka Štěpán skončila, rozsáhlý projekt za více než 36 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj z evropských zdrojů. Obnovená vodní hladina má nyní 15 hektarů a odborníci tam testují unikátní způsob ochrany ptačích hnízd před predátory. V rybníku přibyly ke třem původním i dva nové ostrovy. // Policisté zasahovali na třídě 17.listopadu v Přerově, kde do zaparkovaného auta naboural muž na elektrokoloběžce. Zraněného ho museli převézt k ošetření do nemocnice. Tam se ukázalo, že je opilý a pod vlivem dalších drog.
            21:16
            Národní sbírka zlozvyků
             Už rok vzniká v Česku Národní sbírka zlozvyků. Lidé je mohou přihlašovat online. Za projektem stojí umělkyně Kateřina Šedá, která je sbírá také osobně. Jezdí za nimi do všech krajů a regionů. Na poslední sběr se vydala do Třince, kde jí tamní knihovna domluvila setkání s hokejisty, se zástupci železáren nebo polské menšiny.
             Přehrát celé video
             Stopáž25 minut
             Další díl
             12. červen

             Přehled dílů

              
             Stopáž26 minut

             25. září

             Začíná topná sezóna — Rozvoj komunitní energetiky — Radim Dragoun novým vrchním státním zástupcem — Požár neobydleného domu v centru Ostravy — Počet cizinců v Olomouckém kraji se zvýšil — Debata o transparentnosti radnic — Nový CT skener v Městské nemocnici Ostrava — Debata o ostravském koncertním sále — Oprava hlavního silničního tahu v Olomouci — Filharmonici upozornili na financování kultury

             25. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             22. září

             Vyšší daň pro těžký průmysl v Ostravě — Vyšetřování výbuchu v Otinovsi — Rozsvícené bunkry připomenou mobilizaci — Parkování na náměstí Republiky v Olomouci — Spor o předčasné splacení úvěru — Věřitelé schválili reorganizační plán NWT — Stav chmelnic po srpnových bouřkách — Varhany pro Katedrálu Božského Spasitele — Výběr ze sociálních sítí ČT — Mezinárodní týden neslyšících — Stavba roku Moravskoslezského kraje

             22. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž26 minut

             21. září

             Výbuch domu v Otinovsi — První participativní bydlení v Česku — Potenciál participativního bydlení — Nová vozovna tramvají v Olomouci — Trest za vraždu varhaníka — Petice proti likvidaci bioodpadu — Nové inovační a technologické centrum UP — Povinné školní plavecké kurzy — Aktuální cena pohonných hmot — Obrazy Jakuba Tomáše v galerii Crears

             21. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             20. září

             Aktuální sklizeň a pohyb cen potravin. — Pohyb cen potravin. — Roste počet rodin v nouzi — V Přerově začal platit zákaz žebrání. — Změna pravidel pořádání festivalů v Ostravě. — Další kameny zmizelých v ulicích Ostravy. — Investice OKD do nového zařízení. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Práce vojenských pyrotechniků. / Kamion vyvrátil značku, zasáhl seniora na kole. — Potrubní pošta v Nemocnici Frýdek-Místek. — Street art festival v Olomouci.

             20. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             19. září

             Zasypání Dolu Frenštát. — Budoucnost bývalého Dolu Frenštát. — Zařízení pro propuštěné vězně. — Kramný podle VS nepředložil nové skutečnosti. — Rezignace starostky Města Libavá. — Nové distribuční centrum v Kojetíně. — Unikátní záběry rysího páru. — Zemřela hokejová legenda Zdeněk Návrat. — Změny v ostravské dopravě. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Vandal ničil v Ostravě zaparkovaná auta. / Revitalizace parku v Ostravě-Hrabůvce. — Možné sloučení Moravské filharmonie a divadla. — Evropský týden mobility.

             19. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             18. září

             Armádní drony

             18. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             15. září

             Ostravská huť dluží státu 1,5 miliardy — Úprava autobusových linek v Olomouci — Ostravské univerzity zastřeší Noc vědců — Dny NATO i s letouny F35 — Kudy na Dny NATO — Základna dronů v Miroslawci — Příprava Dnů NATO vrcholí — Opakované komunální volby v Hrčavě — Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá Ukrajině — Výběr ze socálních sítí ČT — Antikolizní systém v ostravských tramvajích — Porubská sbírka cílí na konkrétní příběhy

             15. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             14. září

             Přívalový déšť škodil na Prostějovsku — 40 poškozených domů v Třebomi — Likvidace následků bouřky v obci Dzbel — Přilétá technika na Dny NATO — Blažek se setkal s Dragounem — Začal příjem přihlášek na studium stomatoloie — Koncept rodinné porodnice v Karviné — V Olomouci soutěžili dopravní policisté — Projekt Stravenka ve Frýdku-Místku — Výběr ze sociálních sítí ČT — Výuka aditivních technoloií na VŠB — Vodu v krajině budou zadržovat tůně

             14. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             13. září

             13. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             12. září

             Řidiči poškozují výškové brány na mostě přes Moravu

             12. 9. 2023 na ČT1

             Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

             Napište nám