25 minut
Události v regionech (Ostrava)

Události v regionech

Obsah dílu

Domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou — Domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou — Přípravy očkování dětí — Výzva pro praktické lékaře — Pokles počtu nakažených — Energolinka pokračuje — Poslanci nejednali o cenách energií — Kniha pomáhá dětem s autismem — Horské hotely a střediska před Vánocemi — Prostějovská synagoga chátrá — Otevření D35 na Pardubicku — Šikmý kostel bodoval v anketě Kniha roku — Violoncello z 3D tiskárny

Části dílu

01:00
Domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou
  Začala stavba nového domova pro seniory v Kopřivnici. Zařízení ve městě dlouhá léta chybělo. Většina míst v něm bude určená pro péči se zvláštním režimem, tedy pro seniory s Alzheimerovou chorobou nebo demencí. Takových lidí bude v populaci přibývat.
  03:29
  Domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou
   Živě Iva Holmerová, členka správní rady České alzheimerovské společnosti
   06:22
   Přípravy očkování dětí
    Původně jen pediatři měli v OL kraji očkovat proti covidu děti od 5 do 11 let. Vakcínu ale budou nakonec podávat i dětští lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc. Důvodem je to, že k odběru očkovacích dávek se v regionu přihlásilo málo pediatrů. Ze zhruba 130 je jich zatím jen 10.
    07:58
    Výzva pro praktické lékaře
     Ke kolegiálnímu přístupu a pomoci s očkováním vyzvali praktické lékaře Krizový štáb MS kraje a ředitelé regionálních nemocnic. Poukazují na to, že zdravotníci jsou vyčerpaní. Zároveň znovu apelovali na obyvatele, aby se nechali očkovat. Region patří mezi kraje s nejnižší proočkovaností v zemi. Na ARU a JIP je teď 121 pacientů s koronavirem, více než 2/3 z nich nemá očkování.
     08:26
     Pokles počtu nakažených
      A přidáme další čísla: V MS kraji v úterý přibylo 1 770 nakažených koronavirem, což je více než v pondělí. Oproti minulému týdnu ale počet klesl o více než 750. Incidenční číslo je nejvyšší na Bruntálsku, téměř 950 nakažených na 100 tis. obyvatel za uplynulý týden.
      09:02
      Energolinka pokračuje
       Za 6 týdnů fungování zvládla odbavit bezplatná moravskoslezská Energolinka 400 hovorů v délce přes 3 tis. minut. Včera oznámil konec další dodavatel energií. Podle zjištění Hospodářských novin navíc od něj odebíral elektřinu sám Energetický regulační úřad. I z tohoto důvodu se rozhodl Krajský úřad MS kraje, že zatím provoz linky zachová alespoň do konce roku.
       11:18
       Poslanci nejednali o cenách energií
        Poslancům hnutí ANO se nepodařilo prosadit ve sněmovně debatu o třech návrzích končící vlády, které reagují na zdražování energií. Mělo jít třeba o odpuštění DPH na celý příští rok. Pro schválení programu hlasovali pouze zákonodárci ANO a SPD. Sněmovna tak o zákonech nejednala. Předseda KDU-ČSL a příští ministr práce Marian Jurečka označil navrhovaná řešení za plošné rozdání peněz, které potřebným lidem nepomůže.
        11:47
        Kniha pomáhá dětem s autismem
         Jak se mluví na enhačku, kniha z prostředí ostravské huti pomáhá organizaci Světlo autismu. Kniha, kterou původně vydala Liberty Ostrava jen pro své zaměstnance,začala dětem pomáhat poté, co vedení společnosti oslovil jeden z jejích pracovníků.
         14:03
         Horské hotely a střediska před Vánocemi
          Hotely a skiareály se chystají na vrchol sezony, na Vánoce a Silvestra má část středisek obsazeno.
          Podle některých větších hotelů ale zájem o ubytování srazila vládní opatření proti šíření koronaviru.
          Někde se taky potýkají s nedostatkem personálu. Kvůli růstu cen plánují střediska zdražovat.
          15:52
          Prostějovská synagoga chátrá
           Stará synagoga v Prostějově. Jeden z mála dochovaných odkazů na významné židovské dějiny města, kterému se někdy přezdívá Hanácký Jeruzalém. Přesto, že je chráněna zákonem, roky chátrá a podle památkářů je v havarijním stavu. Od revoluce změnila synagoga několikrát majitele, větších oprav se ale nedočkala.
           19:21
           Otevření D35 na Pardubicku
            Druhá dálniční trasa z Moravy do Prahy je po dnešku blíž k dokončení. Na Pardubicku otevřeli úsek dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy. Lidem, kteří nechtějí při cestování využít dálnici D1, umožní vyhnout se krajským městům Hradec Králové a Pardubice.
            21:32
            Šikmý kostel bodoval v anketě Kniha roku
             Druhé místo pro druhý díl plánové trilogie Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické v anketě Lidových novin Kniha roku. Prostřední z románů o zaniklé Karviné popisuje období první republiky i druhé světové války. V anketě, která vznikla téměř před sto lety, letos hlasovalo na 180 osobností. Karin Lednická teď sbírá materiál na třetí díl příběhu. A na jaře jí vyjde kniha s názvem Životice - obraz polozapomenuté tragédie. Půjde o literární doku drama s velkou obrazovou přílohou.
             22:05
             Violoncello z 3D tiskárny
              Violoncello vytisknuté na 3D tiskárně. To je dílem dvou kamarádů z Přerova, Ondřeje Kratochvíla a Jana Tobolíka. Nápad vznikl během epidemie, kdy se snažili vymyslet, jak doma trénovat a nerušit přitom sousedy. Nástroj nazvaný MyCello si navíc můžou zájemci nechat vytisknout v jakékoli barvě, dokonce i svítící ve tmě.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              Události v regionech

              Přehled dílů

              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              Zájem o očkování proti koronaviru — Denní přehled počtu nakažených — Kontroly kvality vody ke koupání — Výstraha před silnými bouřkami — Startují letní tábory — Cesty autem na dovolenou — J. Nuzík novým administrátorem arcidiecéze — Volba správce Arcidiecéze olomoucké — Obnova přirozených říčních koryt — Výluka mezi Prostějovem a Nezamyslicemi — Vzácná nemoc bez nároku na invalidní důchod — Filharmonikové v Hanáckých kasárnách

              4. 7. 2022 na ČT1
              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              Důl Paskov čeká zásyp — Budoucnost Dolu Paskov — Zvyšování daně z nemovitosti v Kojetíně — Pokuta pro Šumperk za loterijní vyhlášku — Nový most Václava Rendera v Olomouci — Výluky tramvají v Ostravě — Rekonstrukce Bohumínské ulice v Ostravě — Výstraha před velmi silnými bouřkami — Památník válečným veteránům v Ostravě — Začíná festival Beats for Love — Vhled do světa restaurátorů

              1. 7. 2022 na ČT1
              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              OKD bude těžit do roku 2023 — OKD pokračuje v těžbě do roku 2023 — Škody po krupobití — Znovu hrozí bouřky — Kvalita vody je vesměs dobrá — Část obchvatu Frýdku-Místku je v provozu — Počasí neprospívá plodinám — Skončil školní rok — Poslední olomoucká mše Jana Graubnera

              30. 6. 2022 na ČT1
              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              Nakažených covidem přibývá — Požár pole na Olomoucku — Škoda na trati za 20 milionů — Investice Povodí Odry — Změna solidárního příspěvku — Obor stomatologie letos na OU neotevřou — Porubu čeká dopravní omezení — Olomouc darovala autobusy Ukrajině — Studenti křísí zaniklou obec — Dny nové opery tentokrát mezi auty

              29. 6. 2022 na ČT1
              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              Pracovní skupina bude řešit zubaře — Pracovní skupina řeší nedostatek zubařů — Havarované Pendolino hasiči přemístili — Petice za mzdy akademiků — Jméno nového arcibiskupa do roka — Osvobozující verdikt v kauze pozemků — Nové centrum pro léčbu obezity v Havířově — První veřejná plnící stanice vodíkem — Centrum signálních zvířat v novém — Vyrabovaný kostel má oltář — Mezičas v Domě umění

              28. 6. 2022 na ČT1
              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              Havárie Pendolina v Bohumíně — Tropické počasí v Česku — Termín prezidentských voleb — Kompenzace Dluhonicím — Olympiáda dětí a mládeže začala — Jednání o počtu stomatologů v MS kraji — Nové oddělení KARIM ve FN — Evropský šampionát žen v MS kraji — Příběh automobilových závodníků

              27. 6. 2022 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám