Události v regionech (Ostrava)

Události v regionech

25 minut
Události v regionech (Ostrava)

Události v regionech

Obsah dílu

Domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou — Domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou — Přípravy očkování dětí — Výzva pro praktické lékaře — Pokles počtu nakažených — Energolinka pokračuje — Poslanci nejednali o cenách energií — Kniha pomáhá dětem s autismem — Horské hotely a střediska před Vánocemi — Prostějovská synagoga chátrá — Otevření D35 na Pardubicku — Šikmý kostel bodoval v anketě Kniha roku — Violoncello z 3D tiskárny

Části dílu

01:00
Domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou
  Začala stavba nového domova pro seniory v Kopřivnici. Zařízení ve městě dlouhá léta chybělo. Většina míst v něm bude určená pro péči se zvláštním režimem, tedy pro seniory s Alzheimerovou chorobou nebo demencí. Takových lidí bude v populaci přibývat.
  03:29
  Domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou
   Živě Iva Holmerová, členka správní rady České alzheimerovské společnosti
   06:22
   Přípravy očkování dětí
    Původně jen pediatři měli v OL kraji očkovat proti covidu děti od 5 do 11 let. Vakcínu ale budou nakonec podávat i dětští lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc. Důvodem je to, že k odběru očkovacích dávek se v regionu přihlásilo málo pediatrů. Ze zhruba 130 je jich zatím jen 10.
    07:58
    Výzva pro praktické lékaře
     Ke kolegiálnímu přístupu a pomoci s očkováním vyzvali praktické lékaře Krizový štáb MS kraje a ředitelé regionálních nemocnic. Poukazují na to, že zdravotníci jsou vyčerpaní. Zároveň znovu apelovali na obyvatele, aby se nechali očkovat. Region patří mezi kraje s nejnižší proočkovaností v zemi. Na ARU a JIP je teď 121 pacientů s koronavirem, více než 2/3 z nich nemá očkování.
     08:26
     Pokles počtu nakažených
      A přidáme další čísla: V MS kraji v úterý přibylo 1 770 nakažených koronavirem, což je více než v pondělí. Oproti minulému týdnu ale počet klesl o více než 750. Incidenční číslo je nejvyšší na Bruntálsku, téměř 950 nakažených na 100 tis. obyvatel za uplynulý týden.
      09:02
      Energolinka pokračuje
       Za 6 týdnů fungování zvládla odbavit bezplatná moravskoslezská Energolinka 400 hovorů v délce přes 3 tis. minut. Včera oznámil konec další dodavatel energií. Podle zjištění Hospodářských novin navíc od něj odebíral elektřinu sám Energetický regulační úřad. I z tohoto důvodu se rozhodl Krajský úřad MS kraje, že zatím provoz linky zachová alespoň do konce roku.
       11:18
       Poslanci nejednali o cenách energií
        Poslancům hnutí ANO se nepodařilo prosadit ve sněmovně debatu o třech návrzích končící vlády, které reagují na zdražování energií. Mělo jít třeba o odpuštění DPH na celý příští rok. Pro schválení programu hlasovali pouze zákonodárci ANO a SPD. Sněmovna tak o zákonech nejednala. Předseda KDU-ČSL a příští ministr práce Marian Jurečka označil navrhovaná řešení za plošné rozdání peněz, které potřebným lidem nepomůže.
        11:47
        Kniha pomáhá dětem s autismem
         Jak se mluví na enhačku, kniha z prostředí ostravské huti pomáhá organizaci Světlo autismu. Kniha, kterou původně vydala Liberty Ostrava jen pro své zaměstnance,začala dětem pomáhat poté, co vedení společnosti oslovil jeden z jejích pracovníků.
         14:03
         Horské hotely a střediska před Vánocemi
          Hotely a skiareály se chystají na vrchol sezony, na Vánoce a Silvestra má část středisek obsazeno.
          Podle některých větších hotelů ale zájem o ubytování srazila vládní opatření proti šíření koronaviru.
          Někde se taky potýkají s nedostatkem personálu. Kvůli růstu cen plánují střediska zdražovat.
          15:52
          Prostějovská synagoga chátrá
           Stará synagoga v Prostějově. Jeden z mála dochovaných odkazů na významné židovské dějiny města, kterému se někdy přezdívá Hanácký Jeruzalém. Přesto, že je chráněna zákonem, roky chátrá a podle památkářů je v havarijním stavu. Od revoluce změnila synagoga několikrát majitele, větších oprav se ale nedočkala.
           19:21
           Otevření D35 na Pardubicku
            Druhá dálniční trasa z Moravy do Prahy je po dnešku blíž k dokončení. Na Pardubicku otevřeli úsek dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy. Lidem, kteří nechtějí při cestování využít dálnici D1, umožní vyhnout se krajským městům Hradec Králové a Pardubice.
            21:32
            Šikmý kostel bodoval v anketě Kniha roku
             Druhé místo pro druhý díl plánové trilogie Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické v anketě Lidových novin Kniha roku. Prostřední z románů o zaniklé Karviné popisuje období první republiky i druhé světové války. V anketě, která vznikla téměř před sto lety, letos hlasovalo na 180 osobností. Karin Lednická teď sbírá materiál na třetí díl příběhu. A na jaře jí vyjde kniha s názvem Životice - obraz polozapomenuté tragédie. Půjde o literární doku drama s velkou obrazovou přílohou.
             22:05
             Violoncello z 3D tiskárny
              Violoncello vytisknuté na 3D tiskárně. To je dílem dvou kamarádů z Přerova, Ondřeje Kratochvíla a Jana Tobolíka. Nápad vznikl během epidemie, kdy se snažili vymyslet, jak doma trénovat a nerušit přitom sousedy. Nástroj nazvaný MyCello si navíc můžou zájemci nechat vytisknout v jakékoli barvě, dokonce i svítící ve tmě.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              Události v regionech

              Přehled dílů

              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              Jednání vlády o přerozdělování uprchlíků — Zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny — Nové katetrizační sály ve FN Olomouc — Vesnicí roku MS kraje je obec Závada — Oprava kruhového objezdu v Havířově — Sdílená pomoc o hendikepované děti — Zdražení jízdného v OL kraji — Kritický nedostatek dobrovolníků — Nedostatek dobrovolníků — Začíná divadelní festival Dream Factory

              24. 5. 2022 na ČT1
              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              Návrat uprchlíků na Ukrajinu — Vývoj počtu uprchlíků v krajích — Dopravní kolaps v Havířově — Lupič z olomoucké herny míří do vazby — Srážka rychlíku s autem v Hlubočkách — První léková ambulance v MN Ostrava — Výstraha před vydatným deštěm — Stav včelstev po zimě — Cvičení zásahu proti aktivnímu střelci — Tresty pro skupinu výrobců pervitinu — Divadelní Floru navštívilo přes 6000 lidí — Urbex Marka Thera v Telegraph Gallery

              23. 5. 2022 na ČT1
              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              Protipovodňová opatření na Bečvě — Výbuch varny před soudem — Výluka u Hanušovic — Omezení v bílovické nemocnici — Konec opravy hradu Šternberk — Zájem o květiny a sazenice — Festival muzejních nocí — Revizor ve Slezské divadle v Opavě

              20. 5. 2022 na ČT1
              Stopáž26 minut

              Události v regionech

              Stěhování Janáčkovy filharmonie Ostrava — Nouzová lůžka jsou vytížená — Union banka bude vyplácet — Muzeum nákladních aut dostalo cenu — Legalizace zisků lihové mafie — Mrazíky vystřídají tropy — Zájem o psychologickou pomoc — Debaty o evropské integraci v Ostravě — Veřejné jednání o tramvajové trati — Oprava hodin v Širokém Brodě

              19. 5. 2022 na ČT1
              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              Pokračují ústní maturity — Hejtmani jednají na Čeladné — Charita pomáhá na Ukrajině — Nové sídlo Českého rozhlasu v Olomouci — Další Milostivé léto — Projekt Ze života hmyzu — Mezinárodní den muzeí — Ostrava má plán rozvoje centra města — Jetela obsadil dvě galerie

              18. 5. 2022 na ČT1
              Stopáž25 minut

              Události v regionech

              V krajích chybějí zubaři — Místostarostka míří před soud — OU přijímá přihlášky Ukrajinců — Včelaři přišli o méně včelstev — Kroužkování sokolů v Jeseníkách — Dopravní omezení pod Ovčárnou — Další navýšení rozpočtu haly — Stará láska nerezaví u Bezručů

              17. 5. 2022 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám