Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Přípravy na zimní sezonu na horách

Skiareály se připravují na novou sezonu. A doufají, že ji neovlivní epidemie covidu-19 tak jako tu poslední. To by pro mnohé provozovatele mohlo znamenat konec podnikání. Ztráty z minulé sezony se blíží pět-a-dvaceti miliardám korun. Od státu dostaly lyžařské areály na kompenzacích zhruba miliardu.

Přípravy na zimní sezonu na horách

Živě Libor Knot z Asociace horských středisek.

Soud zamítl žalobu

Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu proti olomouckému krajskému úřadu, která se týkala změny územního rozhodnutí pro poslední úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Na soud se obrátilo několik občanů Dluhonic, ti proti stavbě protestují. Soud zamítl i další žaloby sdružení Děti Země a Krajina Dluhonice. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k Nejvyšším správnímu soudu. Informuje o tom server Zdopravy.cz.

Zelená stavbě papírny

Přípravy na stavbu papírny v Zábřehu na Šumpersku mohou pokračovat. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost radnice, která napadla rozhodnutí Krajského soudu. Podle toho je neplatná změna územního plánu přijatá zastupiteli v roce 2019. S prodejem pozemků souhlasilo vedení města v roce 2006. Pozdější zastupitelstvo ho zpochybnilo. Proti záměrům investora se postavili i místní obyvatelé v referendu.

Šíření covidu zrychluje

V Moravskoslezském kraji přibývá nakažených koronavirem, hlavně školáků. Kvůli nákaze se v regionu uzavřelo 110 tříd základních a středních škol. Nejvíce nových případů se za poslední týden objevilo na Opavsku.

Obce bojují s klimatem

Třináctka obcí z mikroregionu Kostelecko na Prostějovsku má společný plán, jak reagovat na klimatické změny. Třeba jak pocitově snížit teploty během horkých dní, zadržet víc vody v krajině nebo se připravit na bleskové záplavy. Na svých katastrech chtějí vybudovat mokřady, remízky a vysadit ovocné aleje.

Noc vědců na OU

Živě Petra Čubíková, organizátorka.

Zastávky čekají opravy

Stovky milionů korun bude potřeba na přestavbu vlakových nástupišť v Olomouckém kraji. Na podzim se začnou upravovat zastávky třeba v Náměšti na Hané a v Olomouci. České dráhy v regionu před dvěma lety pořídily nízkopodlažních vozů Štadler. Jenže ty jsou mnohem vyšší než současné perony a starší lidé nebo vozíčkáři mají problém do nich vůbec nastoupit.

Naděje pro Janské koupele

Zchátralé Jánské koupele mají naději na záchranu. Jejich majitel, firma právníka Karla Ležatky, představila plán na rekonstrukci. Památkově chráněný komplex v údolí řeky Moravice nedaleko přehrady Kružberk se má stát opět lázněmi - s kapacitou čtyři sta lůžek. Architektonický návrh je hotový.

30 let Charity Ostrava

Charita Ostrava má 30 let. Za tu dobu vybudovala systém provázaných služeb – stará se o potřebné ambulantně, v pobytových zařízeních i v terénu. Organizace má přes 350 spolupracovníků včetně zhruba tří desítek dobrovolníků. Podle ředitele by jich ale bylo potřeba víc.

City Fest ve Frýdku-Místku

Živě Mirai Navrátil, organizátor festivalu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD