Fakultní nemocnice v Ostravě má kritický nedostatek krve. Kvůli většímu počtu vážných zranění museli použít většinu svých zásob. A ubylo také dárců.
Pohledávky za více než 10 miliard korun, které za těžební společností OKD přihlásila banka Citibank, jsou podle soudu oprávněné. Rozhodnutí Krajského soudu zatím není pravomocné.
Do zvonice kostela Nanebevzetí Panny Marie v Šilheřovicích se vrátil více než 250 let starý zvon. Obci se ho podařilo získat z Německa, kam ho za druhé světové války odvezli nacisté.

Obsah dílu

Nedostatek krve

Ostravská fakultní nemocnice má kritický nedostatek krve. Kvůli většímu počtu vážných zranění museli použít většinu svých zásob. A ubylo také dárců. Nemocnice přitom ostatním zařízením v kraji i mimo něj běžně krev dodávala.

Omezení při darování krve

Na dárcovství krve se kvůli koronavirové pandemii stále vztahují jistá omezení. Počkat musí zájemci,
kteří se nechali naočkovat. Ti vakcínami od firem Pfizer a Moderna 8 dní a ti od firmy AstraZeneca
a Johnson&Johnson 28 dní. Omezení se týkají také těch, kteří vycestovali do zahraničí. Všichni dárci přijíždějící z oranžových zemí nesmí darovat krev 14 dní, z červených a rudých zemí pak 28 dní.

Dárcovství krve

Živě Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

Nová magnetická rezonance ve FN Ostrava

Fakultní nemocnice v Ostravě má novou 3teslovou magnetickou rezonanci. Jde o první takový přístroj
v kraji. Lékařům poskytne při diagnostice pacientů detailnější popis než běžná magnetická rezonance.
Přístroj vyšel na zhruba 60 mil. Kč.

Vývoj počtu nakažených

Počet laboratorně potvrzených případů COVIDu-19 v MS kraji včera překročil stovku. Trojciferných čísel naposledy dosáhl před 4 měsíci. Podle hejtmana Iva Vondráka je v nemocnicích 36 lidí a jeden pacient zemřel. Nejvíce nově nakažených v posledních 7 dnech, přes 83 na 100 tis. obyvatel, je na Opavsku. V OL kraji zjistili zdravotníci 22 nových případů, podobně jako v předchozím týdnu.

Soud: pohledávky Citibank za OKD platné

Živě Kristýna Prokešová, redaktorka ČT.

Návrat zvonu do Šilheřovic

Do zvonice kostela Nanebevzetí Panny Marie v Šilheřovicích se vrátil více než 250 let starý zvon.
Obci se ho podařilo získat z Německa, kam ho za 2. světové války odvezli nacisté. Tam měl být roztaven, k tomu ale nedošlo a tak zamířil do kostela v Kolíně nad Rýnem. Ve věži ho doplní
renovovaný umíráček a úplně nový zvon.

Celníci vymohli při kontrole dluhy

Téměř 300 tis. Kč od 9 řidičů za jeden den vybrali moravskoslezští celníci na bývalém hraničním přechodu v Chotěbuzi. Zaměřili se na převoz alkoholu, cigaret a tabáku, ale taky prověřovali v rámci speciální elektronické aplikace řidiče, kteří dluží třeba na pokutách.

Digitalizace zdravotnictví

Všechny nemocnice se během 5 let musí připojit k jednotnému elektronickému systému. Zdravotní dokumentace by tak měla být přehlednější a zlepšit by se měli oběh informací o pacientech. Nemocnice už systém postupně zavádějí.

Doučovací klub Devítka v Krnově

Už 11 let funguje v Krnově doučovací klub Devítka. Jeho cílem je pomoci dětem se speciálními vzdělávacími potřebami a také těm ze sociálně slabých rodin a vyloučených lokalit. Do klubu docházejí děti od první třídy až po devátou.

Předvolební debata v ostravském studiu

Živě Jakub Železný, moderátor.

Steven Holl vystavuje v Ostravě

Díla světově uznávaného architekta Stevena Holla na výstavě v ostravském Domě umění, kde má svou českou premiéru. Expozice, která cestovala po Spojených státech a Asii, představuje díla
už od první myšlenky a kreslených skic. Vernisáž výstavy sledoval Steven Holl v přímém přenosu
ve svém sídle v americkém Rhinebecku.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD