V areálu Vaňkův kopec v Horní Lhotě se dnes znovu rozjely vleky. Sportoviště si pronajala iniciativa Chcípl PES. Jednoho z organizátorů policisté krátce zadrželi a vleky nechali vypnout. Desítky seniorů dostanou první vakcínu proti koronaviru později. Podle očkovacích center za to může nedostatek očkovací látky. Vedení Krajského úřadu s případným zpožděním počítá. Prostějovská nemocnice zřídila ambulanci pro pacienty, kteří prodělali nemoc covid-19. Každý pátý vyléčený se totiž potýká s únavou a zvýšenou dušností. Lékaři díky komplexnímu vyšetření odhalí možné komplikace.

Obsah dílu

Sjezdovka otevřela navzdory zákazu

Protestní akce proti vládním opatřením. Konala se dnes ve ski areálu Vaňkův kopec v Horní Lhotě.
Areál si pronajala iniciativa Chcípl PES a i přes zákaz spustila vleky. Policisté ale krátce nato
přikázali zařízení vypnout. Na místě zasahovali v posledních dnech opakovaně.

Sjezdovka otevřela navzdory zákazu

Živě redaktorka Kateřina Golasovská.

Pomoc podnikatelům v pandemii

Živě ekonom Pavel Tuleja, rektor Slezské univerzity v Opavě.

Pomoc podnikatelům v Ostravě do neděle

A teď informace k další finanční podpoře: Ostravští podnikatelé, kteří se kvůli vládním opatřením
proti šíření nemoci COVID-19 dostali do hmotné nouze, můžou požádat o 20 tis. Kčdo neděle.
Finanční pomoc je určena drobným podnikatelům s provozovnami na území města, jejichž činnost byla v návaznosti na aktuální vládní opatření od 27. prosince výslovně zakázána.

Soud potvrdil zproštění kvůli požáru Libušína

Osvobozující rozsudek v případu požáru chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech platí. Odvolací soud potvrdil zproštění viny 54letého Pavla Pryšče z Karvinska, který měl požár památkově chráněné chaty způsobit tím, že si na opravu komína najal odborně nezpůsobilé dělníky. Podle předsedkyně senátu nelze prokázat příčinnou souvislost mezi jednáním obžalovaného, jeho pochybením a následkem.
Původně muži hrozilo až 8 let vězení.

4 roky vězení za zneužívání dětí

4 roky ve vězení má strávit učitel hudby, který v Ostravě a na Karvinsku sexuálně zneužíval 11 dívek a 2 chlapce. Nejmladší oběti bylo 9 let, nejstarší 14. Trest dopoledne potvrdil Vrchní soud v Olomouci, který zamítl odvolání 61letého pedagoga. Ten děti mimo jiné osahával a ukájel se před nimi. Podle soudu mužovo jednání poznamená psychiku jeho obětí i v dospělosti.

Odklady očkování seniorů

Desítky seniorů nad 80 let v MS kraji dostaly v těchto dnech informaci o tom, že se jejich termín očkování proti COVIDU-19 přesouvá na náhradní datum. Podle očkovacích center za to může nedostatek vakcín, které obdržela. Vedení Krajského úřadu s případným zpožděním počítá. Další dávky jsou podle hejtmana na cestě do regionu. Přednostně by je měli dostat ti, kteří už byli očkováni jednou.

Vývoj počtu nakažených

Od včerejška přibylo v MS kraji 655 lidí s COVIDEM-19, nárůst je podle hejtmana Iva Vondráka velmi mírný. 23,5 % všech testovaných bylo pozitivních. V kraji Olomouckém hygienici evidují 510 dalších nakažených, o 11 méně než před týdnem, ale o 22 více než za pondělí. Index protiepidemického systému PES dnes klesl o 3 body na hodnotu 70, což odpovídá 4. stupni rizika z pěti, platná protiepidemická opatření však odpovídají pátému, nejpřísnějšímu stupni.

Oteplení, vítr a varování před zvýšením hladiny řek

Při mrznoucích srážkách se tvořila v noci a ráno ledovka. Komplikace na silnicích zaznamenali především na východě Česka. V dalších hodinách se bude výrazně oteplovat, meteorologové ale varují
před silným větrem a také před zvyšováním hladin řek.

Péče o postcovidové pacienty

Prostějovská nemocnice zřídila ambulanci pro pacienty, kteří prodělali nemoc COVID-19. Až každého 5. vyléčeného totiž může trápit tzv. postcovidový syndrom. Ten se projevuje únavou a zvýšenou dušností. Lékaři díky komplexnímu vyšetření zjistí, zda pacient nemá nedoléčený zápal plic, nebo poškozené dýchací ústrojí.

Přestavba mrakodrapu v Ostravě

76 bytů má podle nového projektu vzniknout po rekonstrukci ostravského mrakodrapu. Autory jsou architektka Eva Jiřičná a její kolega Petr Vágner. Hodně diskutovaným tématem je ale parkování u domu, které by měl vyřešit parkovací dům. Ten budí mezi místními rozpaky.

Výstava fotografií svítidel v oknech

Výstava v oknech muzea. V Příboře, kde v piaristickém klášteře sídlí Centrum tradičních technologií,
zdobí okna velké fotografie. Jsou na nich svítidla, která lidé po staletí používali. Pro pobočku Muzea Novojičínska jsou okna v přízemí možností, jak výstavu v době pandemie uspořádat.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD