Do domovů pro seniory mohou od zítřka znovu návštěvy. Za svými blízkými lidé nemohli skoro dva měsíce. Prokázat se ale musejí například negativním testem na covid-19, pokud onemocnění sami v posledních třech měsících neprodělali.
Skoro 170 tisíc učitelů mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol v Česku se může ode dneška nechat zdarma otestovat na koronavirus. Mezi učiteli ale o testy zatím velký zájem není.
Policisté zveřejnili on-line mapu kriminality v Česku. Ukazuje přehled trestných činů a přestupků, včetně míst, kde se odehrály. Kromě toho pomůže obcím a městským strážníkům, aby mohli efektivněji plánovat prevenci.

Obsah dílu

Přípravy domovů pro seniory na otevření

Do domovů pro seniory mohou od zítřka znovu návštěvy. Za svými blízkými lidé nemohli skoro dva měsíce. Prokázat se ale musejí například negativním testem na COVID-19, pokud onemocnění sami
v posledních 3 měsících neprodělali. Samotný režim návštěv se navíc v jednotlivých zařízeních může lišit a ne všechna zařízení zítra skutečně otevřou.

Přípravy domovů pro seniory na otevření

MS kraj umožní lidem, kteří se chystají na návštěvu do seniorských domovů, aby se zítra ráno
nechali otestovat v některém z 6 uvedených odběrových míst. Jde o ostravskou fakultní nemocnici
a nemocnice ve Frýdku-Místku, Havířově, Krnově, Opavě a Třinci. Testování bude možné od 8 do 10 hodin a bude se platit. Lidé za něj dají 350 Kč.

Přípravy domovů pro seniory na otevření

Živě Felipe Sánchez López, ředitel Domova U rybníka ve Víceměřicích na Prostějovsku.

Setkání rodin po dvou měsících

Osobní setkání s rodinou po téměř 2 měsících, na to se těší obyvatelé domovů pro seniory i jejich blízcí. Návštěvy mohou začít zítra. Nucené odloučení přitom někde dostalo až absurdní podobu.
Nastavená pravidla oddělila třeba zaměstnankyni jednoho z domovů od jejího otce, který ve stejném zařízení žije.

Vývoj nakažených a indexu PES

Tady jsou statistiky, jak si kraje před víkendem stojí s počtem nakažených: V MS kraji za čtvrtek přibylo 650 nemocných s koronavirem, což je zhruba o 20 méně než ve středu. Protiepidemické skóre
stouplo z 57 na 62, nejvyšší je v Ostravě, kde má hodnotu 71.

Začalo plošné testování učitelů

Skoro 170 tis. učitelů mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol v Česku se může ode dneška nechat zdarma otestovat na COVID-19. K odběrům mohou až do 18. prosince. Mezi učiteli ale o testy zatím velký zájem není.

Dny otevřených dveří online

A od učitelů ke studentům. Střední i vysoké školy hledají nové cesty, jak během pandemie koronaviru oslovit zájemce o studium. Klasické dny otevřených dveří se konat nemohou, a tak je školy přesouvají
na internet. Věří, že jim to pomůže zaujmout více uchazečů.

Nezaměstnanost v OL kraji mírně vzrostla

Nezaměstnanost v MS kraji zůstala na 5,3 %. Počet evidovaných uchazečů o práci se v listopadu v regionu snížil o 163. Podíl nezaměstnaných na severu Moravy a ve Slezsku je nejvyšší v Česku,
nejvíce lidí bez práce je na Karvinsku. V Olomouckém kraji se nezaměstnanost zvýšila o jednu desetinu procentního bodu na 3,7 %. Lidí bez práce přibylo nejvíce na Jesenicku, kde se podíl zvýšil
o celý jeden procentní bod na 5,4 %.

Velký zájem o návštěvu restaurací

Živě redaktorka Helena Dohnalová.

Komise doporučila konec uhlí v roce 2038

Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. Z devatenácti členů komise pro návrh hlasovalo 15. Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček
rozhodnutí označil za kompromis. Konečné slovo bude mít vláda, jíž by měla komise rok 2038 navrhnout ještě letos.

Výstraha před silným větrem

Meteorologové varují před silným větrem, který může kromě jiného lámat stromy a větve. Výstraha platí pro východní část Česka až do pondělního rána. Nejsilnější vítr bude v noci na zítřek, a to především na horách.

Online mapa kriminality

Policisté zveřejnili on-line mapu kriminality v Česku. Ukazuje přehled trestných činů a přestupků,
včetně míst, kde se odehrály. Část map, které ale na internetu nebudou přístupné všem, pomůže obcím a městským strážníkům, aby mohli efektivněji plánovat prevenci.

Členové aktivních záloh darovali krev

18 členů aktivní zálohy Armády České republiky darovalo krev v ostravské fakultní nemocnici.
Všichni patří do pěší roty Josefa Otiska pod Krajské vojenské velitelství v Ostravě. Krev dávají pravidelně co 3 měsíce. Někteří přišli k dobrovolnému odběru už popáté.

Ostrava spolupořadatelem ME ve volejbale

Ostrava se příští rok na podzim stane jedním ze 6 pořadatelských měst mistrovství Evropy ve volejbale. Hrát se v ní bude nejen základní skupina, ale i část osmifinále a čtvrtfinále. O medaile se týmy utkají v Krakově. Dalšími pořádajícími městy budou polské Katovice a Gdaňsk, estonská metropole Tallinn a finské Tampere. Na šampionátu si zahraje také česká volejbalová reprezentace.

Výstava studentů a pedagogů SUŠ Ostrava

Střední umělecká škola v Ostravě slaví třicetiny. Byla vůbec první střední odbornou uměleckou školou, která vznikla na severu Moravy. Co se v jejích ateliérech a dílnách rodí, je ode dneška k vidění ve 3 patrech opavského Domu umění. Díla vytvořili studenti, uznávaní absolventi a pedagogové, kteří jsou sami aktivními umělci.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD