Ve čtrnáct hodin začaly volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Lidé mohou volit až do soboty za zvýšených hygienických opatření.
V krajích přibývá nemocných i hospitalizovaných lidí s Covidem-19. Podle vedení nemocnic je ale situace pod kontrolou a lůžek pro nemocné je dostatek.
Studenit a pedagogové z Ostravské univerzity vysazují stromy v Beskydech. Do soboty chtějí u vrchu Javorový vysadit přes 11 tisíc převážně listnatých stromů.

Obsah dílu

Začaly krajské a senátní volby

Letošní hlasování provází mimořádná hygienická opatření. Kromě občanského průkazu nebo pasu musejí mít lidé roušku. Volební místnosti se otevřely odpoledne. Připravit obálky, volební lístky,
urny a dezinfekce. Členové komisí začali s chystáním volebních místností dopoledne.

Začaly krajské a senátní volby

Živě z OL kraje redaktor Martin Laštůvka.

Začaly krajské a senátní volby

Živě z MS kraje redaktor Jiří Šíma.

Referendum v Mostech u Jablunkova

V Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku hlasují lidé současně s krajskými volbami také o tom, zda se jejich obec po více než 70 letech vrátí k původnímukratšímu názvu Mosty. Podle odhadů volebních komisařů je zájem o hlasování vysoký.

Jak se volí

Připomínám, že volit můžou lidé do dnešních 22 hodin, zítra od 8 do 14 hodin. V případě přenosných uren pro voliče s nemocí COVID-19 v karanténě mohou krajské úřady zítra prodloužit hlasování v případě zvýšeného zájmu až do 17:00.

Přibývá hospitalizovaných s koronavirem

V MS i OL kraji přibývá nemocných i hospitalizovaných lidí s COVIDEM-19. Podle vedení nemocnic
je ale situace pod kontrolou a lůžek pro nemocné je dostatek.

Aktualizace koronavirového semaforu

Ministr zdravotnictví představil aktualizovaný semafor ohledně nákazy koronavirem. Červenou barvu
značící nejvyšší riziko nákazy mají kromě hlavního města Prahy nově také Praha-západ, Praha-východ a Uherskohradišťsko. Většina okresů je oranžová, což znamená 2. stupeň nebezpečí. V MS kraji se z oranžové barvy dostalo Bruntálsko, které je nyní zelené. V kraji Olomouckémnově svítí zeleně Jesenicko, naopak předtím zelený Přerov se zbarvil do oranžova.

Omezení od 5. října

Omezení kultury, divadel, sportu i jiných volnočasových aktivit přinese pondělí, kdy začne v České republice opět platit nouzový stav. Dotkne se i turistických cílů v MS kraji. 60 z nich mohou lidé navštívit až do konce října zdarma, teď ale přijdou omezení počtů návštěvníků. Divadla a kulturní organizace zase ruší představení.

Omezení od 5. října

Od 5. října jsou zakázány vnitřní akce nad 10 lidí a vnější nad 20. Výjimky mají například svatby a pohřby. Zakázány jsou dále muzikály a opery. Představení, ve kterých se převážně nezpívá, jsou maximálně pro 500 lidí, s rozestupy a bez občerstvení. Sportovní akce jsou bez diváků. Bohoslužeb se může účastnit maximálně 100 lidí a nesmí se při nich zpívat. Restaurace a bary musí mít od 10 hodin večer do 6 hodin ráno zavřeno.

Nezaměstnanost mírně klesla

Podíl nezaměstnaných v MS kraji klesl v září o desetinu procentního bodu na 5,4 %. Spolu s Ústeckým krajem je to ale stále nejvyšší hodnotav zemi. Z evidence ubylo v kraji 322 lidí a na konci měsíce nemělo práci 44 665 obyvatel. I v Olomouckém kraji klesla nezaměstnanost o 0,1 %. Bez práce bylo na konci září v kraji 15 448 lidí, v srpnu jich úřady práce evidovaly 15 606.

Kurz pro sanitáře v Českém Těšíně

A právě lidem bez práce nabízí nové místo nemonice v Českém Těšíně. Už poněkolikáté spustila kurz
pro sanitáře. Právě Karvinsko je totiž z hlediska nezaměstnanosti jedním z nejpostiženějších v Česku.
Zdravotnickým personálem se tu může stat každý, komu už bylo 18 let.

Výstraha před silným větrem

V Česku bude od soboty do nedělního rána foukat silný vítr. Nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti až 90 km/h, na horách místy až 110 km/h. Před silným větrem varují meteorologové v celé zemi s výjimkou západu Čech a Prahy.

Ostravská univerzita sází stromy

Dobrovolníci z Ostravské univerzity vysazují stromy v Beskydech. Před rokem zahájila univerzita
kampaň Ovlivni nejen svou budoucnost a v rámci té dala uchazečům slib, že za každou přihlášku ke studiu zasadí strom. Akce, která má pomoci opět zalesnit Beskydy, bude pokračovat i zítra.

Soud kvůli vraždě servírky

17 let vězení za vraždu servírky v Ostravě navrhl žalobce Ladislavu Kandráčovi. Loni den před Štědrým dnem ji podle žalobce téměř 50x bodl nožem, aby ukradl tržbu 40 tis. Kč.

V Ostravě začal festival Jeden svět

V ostravských kinech odstartoval Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Mottem letošního ročníku je "Až naprší a uschne". Většina filmů se tak věnuje životnímu prostředí. Diváci je budou moci zhlédnout do pátku 9. října a následovat budou diskuse s hosty. Hlavním tahákem
je oceňovaný snímek Pro Samu zachycující obléhání syrského Aleppa.

Nový dirigent Janáčkovy filharmonie

Ruský hudebník Vassily Sinaisky poprvé v roli šéfdirigenta Janáčkovy filharmonie Ostrava. S orchestrem provede Stravinského nebo Strausse. Dirigent, který vedl Velké divadlo v Moskvě a řídil orchestry v Londýně, Vídni i Sao Paulu, Ostravu za žádné provinční město nepovažuje. Před Janáčkovou filharmonií
stál poprvé před 2 lety. Už tehdy s orchestrem souzněl, a proto nabídku do Ostravy přijal.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD