20. srpen 2020

Obsah dílu

Začala letní Flora Olomouc — Zrušené akce v krajích — Vývoj počtu nakažených — Nákaza ve Velkých Hošticích — Vláda opět změnila pravidla pro roušky — Následky silných dešťů — Začíná výluka na trati Ostrava - Opava — Nejasnosti ohledně testování v lázních — Volit budou i lidé v karanténě — Lékaři vyzývají k prevenci — Kvalita vody ke koupání — Interiér baziliky na Svatém Kopečku je hotový — Román Šikmý kostel

Části dílu

00:55
Začala letní Flora Olomouc
  Za přísných hygienických opatření kvůli koronaviru začala letní etapa mezinárodní květinové výstavy
  Flora Olomouc. Pořadatelé se tentokrát zaměřilina krásu a tajemství městských zahrádek, dvorků a zákoutí. Jarní část výstavy se v dubnu kvůli COVIDU nekonala. To se stalo poprvé za 60 let její existence.
  03:37
  Zrušené akce v krajích
   Řada akcí se ale musela kvůli koronaviru zrušit nebo přesunout na jiný termín. Kterých událostí v MS a OL kraji se to týkalo toto léto, shrne Kristýna Prokešová.
   05:00
   Vývoj počtu nakažených
    Za včerejšek přibylo v MS kraji 35 nových případů koronaviru. Podle hejtmana kraje Iva Vondráka se ale počty nakažených v kraji v průměru snižují. Pozitivně testovaných na 100 tis. obyvatel je už více na Opavsku než na Frýdecko-Místecku. To je přitom na celostátním semaforu v zelené barvě spolu s Prahou. Na Karvinsku je pak podíl nakažených už stejný jako v Ostravě nebo na Olomoucku.
    05:27
    Nákaza ve Velkých Hošticích
     Živě redaktorka Kateřina Golasovská.
     07:44
     Vláda opět změnila pravidla pro roušky
      Vláda opět změnila pravidla pro nošení roušek. Od 1. září nebudou povinné ve školách. Nosit se nebudou ani v obchodech, restauracích a službách, jako jsou kadeřnictví nebo pedikúra. Zavádět se budou jen v případě, když se zhorší situace.
      08:59
      Následky silných dešťů
       V povodí Olše se dál potýkajís následky extrémních dešťů. Ty poničily některé silnice, hráze rybníků a zemědělcům úrodu. Začínají se sčítat škody. Místní podobně intenzivní deště nepamatují desítky let.
       11:35
       Začíná výluka na trati Ostrava - Opava
        Cestující vlakem mezi Ostravou-Svinovem a Opavou ode dneška čeká 2měsíční výluka. Skončí až 20. října. Důvodem jsou sanační práce na trati, jako zpevnění svahu nebo úprava zabezpečovacího zařízení. Pro cestující tohoto frekventovaného úseku postižení dopravci zajistili náhradní autobusovou dopravu.
        13:48
        Nejasnosti ohledně testování v lázních
         Lázně v MS kraji řeší nejasnosti ohledně testování svých pacientů. Ti totiž musí mít při nástupu do zařízení negativní test na COVID-19 starý maximálně 4 dny. Spousta z nich ale do lázní přijíždí bez tohoto potvrzení. To pak musí lázně hradit z vlastních peněz nebo nástup klientům posunout do doby, než s negativním testem přijdou. Lázeňská zařízení tak přicházejí o klienty i peníze.
         16:27
         Volit budou i lidé v karanténě
          V říjnových krajských a senátních volbách budou moci za vymezených podmínek hlasovat i voliči, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru. Počítá s tím zákon, který dnes horní komora schválila. Lidé budou hlasovat buď z auta na speciálních místech, případně si vyžádají příjezd speciální volební komise. Zákon teď dostane k podpisu prezident.
          16:49
          Lékaři vyzývají k prevenci
           Lékaři opakovaně připomínají, že by lidé kvůli koronaviru neměli odkládat preventivní vyšetření.
           A to obzvlášť ta, která by mohla včas odhalit onkologická onemocnění. I proto lékaři některým pacientům vysvětlují, že kvůli obavám z onemocnění COVID-19 není na místě odkládat léčbu. Většina oddělení nemocnic funguje už od prázdnin v běžném režimu.
           19:09
           Kvalita vody ke koupání
            Koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku je dál zakázané. Hygienici nedoporučují koupání ani na několika místech Slezské Harty či v nádržích Těrlická přehradaa Brušperk. Důvodem je rozsáhlý výskyt toxických sinic či cerkárií. V OL kraji je kvalita sledovaných vod podle portálu www.koupacivody.cz vhodná ke koupání.
            19:33
            Interiér baziliky na Svatém Kopečku je hotový
             Lidé mířící k poutnímu místu na Svatém Kopečku v Olomouci musí ještě do pátku počítat s omezením. Bazilika Navštívení Panny Marie je pro veřejnost uzavřená. Tentokrát už ale naposledy, restaurátoři a řemeslníci po téměř 2 letech dokončují poslední detaily rozsáhlé rekonstrukce interiéru chrámu.
             21:43
             Román Šikmý kostel
              Ostravská spisovatelka Karin Lednická oživila část města, kterou pohřbila důlní činnost. Děj svého románu Šikmý kostel zasadila do Karviné před více jak 100 lety. Jediné, co dnes bývalé město připomíná, je nahnutý kostel a hřbitov. Románová kroniká, která patří k nejčtenějším a nejprodávanějším titulům na českém trhu, začíná velkým důlním neštěstím.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              21. srpen 2020

              Přehled dílů

               
              Stopáž25 minut

              30. květen

              Vondrák zůstává hejtmanem — Odpady se v Biskupicích zpracovávat nebudou — Penězokazci před VS — Sdílená kola v Olomouci — Nový majitel Meopty — Nová ředitelka Divadla loutek a — Závod aut na vodíkový pohon — Další osud Gearworks — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Přepadení zlatnictví v Kopřivnici. / Strážníci pomáhali řidičům v nouzi. — Umělá inteligence v Třinci

              30. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              29. květen

              ANO o důvěře Vondrákovi — Spor ekologů o trať — Smrt klíčové svědkyně — Zelenina potřebným — Nová zubařská křesla — Socha patronky Olomouce — Hřbitov pro zvířata v Přerově — Pocta divadlu v Aréně

              29. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              26. květen

              Přemnožení hraboši na polích na Hané — Škody po přemnožených hraboších — Velký zájem o kempy a karavany — Změny v tarifu jízdného ODIS — ŘSD připravuje stavbu D35 u Olomouce — Kniha o starostovi Janu Prokešovi — Opravená terasa v Květné zahradě v Kroměříži — Návrh na pojmenování nábřeží — Dobrovolníci obnovují turistické trasy — Jízda motocyklů Palackého tisícovka — ZUŠ Open představuje činnost uměleckých škol

              26. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              25. květen

              Bourání povrchu obchvatu Frýdku-Místku — Další opravy povrchů dálnic — Dětské skupiny nedostaly státní příspěvek — Zpoždění ve výplatě humanitárních dávek — Cena Gloria musealis pro Muzeum umění Olomouc — Doživotí za vraždu v herně — 11 let vězení za vraždu exmanželky — Volební sněm Agrární komory v Olomouci — Uzavírka silnice v Hukvaldech — Výběr ze sociálních sítí ČT — Přípravy 20. ročníku Colours of Ostrava — Začíná festival Dream Factory

              25. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              24. květen

              Budoucnost zimního stadionu v Olomouci — Rozpory ohledně nové multifunkční haly. — Slouční divadla a filharmonie v Olomouci. — Nový náměstek ostravského primátora. — Na Slovensko jen přes oficiální přechody. — Dva autobusy zamíří na Ukrajinu. — Výrazný nárůst boreliózy a encefalitidy — Cvičení horské služby v Dolní Moravě. — Lichtenštejnové na návštěvě Opavy. — Zahradníci zdražili, zájem o ně roste. — SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Přes 30 zásahů hasičů při bouřkách. / Dvě mláďata servalů v Zoo Ostrava. — Operační centrum pro lodní dopravu. — Příběhy Paměti národa v ČT.

              24. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              23. květen

              Pošta nabízí městům provoz poboček. — Silné bouřky na východě Česka. — Radní Olomouce chtějí multifunkční halu. — Kontroly na hranicích se Slovenskem. — 30 let Odborového léčebného ústavu. — Stan proti melanomu. — Cvičení hasičů v sutinách domů. — Začínají opravy obchvatu Frýdku-Místku. — Úklid v Jeseníkách před letní sezónou. — SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Požár bytu ve Frýdku-Místku. / Záchrana muže z kontejneru na oděv. — Předseda Senátu v Olomouckém kraji. — Revitalizace zámeckého parku v Frýdku-Místku. — Odborníci zmapovali proměny hory Kněhyně.

              23. 5. 2023 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám