Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Nákaza koronavirem na Karvinsku

Starostové z Karvinska považují situaci týkající se koronavirové nákazy v okrese za velmi vážnou
a vinu připisují vládě, MZ ČR a krajským hygienikům. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové ale stát situaci v MS kraji nepodcenil, koronavirus se tam masivně v komunitě nešíří.

Nákaza koronavirem na Karvinsku

Živě s redaktorkou Natálií Flajžíkovou.

Vývoj počtu nakažených

V MS kraji přibylo za 24 hodin 41 nakažených koronavirem, z toho 26 právě na Karvinsku. Městská nemocnice Ostrava kvůli zhoršené epidemiologické situaci v regionu od zítřka obnoví plošný zákaz návštěv. Platit bude až do odvolání. V kraji Olomouckém hygienici evidují jednoho dalšího nemocného.

Starostové o nákaze koronavirem na Karvinsku

Živě Jan Lipner, starosta Horní Suché a předseda Svazku měst a obcí okresu Karviná.

Cestování z MS kraje do Slovinska

Slovinsko včera uvolnilo cestování pro Čechy. Obyvatelé s trvalýmnebo přechodným pobytem v MS kraji ale musejí předložit potvrzení o rezervaci ubytování a negativní test na COVID-19, bez testu musejí do karantény. Ostatním turistům, kteří chtějí ve Slovinsku strávit dovolenou, doporučuje česká ambasáda v Lublani mít s sebou čestné prohlášení, že v posledních 14 dnech nepobývali v MS kraji. Jeho vzor najdou lidé na webové stránce českého zastupitelského úřadu v Lublani.

Mírný nárůst nezaměstnanosti

Nezaměstnanost v Česku se v červnu zvýšila o desetinu procentního bodu. Nejvíce lidí bez práce
je aktuálně v MS kraji, kde nezaměstnanost v červnu meziměsíčně stoupla na 5,4 %. Vůbec nejvíce lidí bez práce je v okrese Karviná, přes 8 %. Podle ekonomů nezaměstnanost ještě stoupne.

Začíná rekonstrukce zastávek Kotva v Ostravě

V Ostravě začala rozsáhlá rekonstrukce frekventovaných tramvajových zastávek Kotva. Chystá se jejich modernizace, a to včetně úprav blízké křižovatky ulic Výškovické a Čujkovovy. Autobusové linky už začaly využívat objízdné trasy. Přestavba křižovatky a modernizace zastávek potrvá zhruba rok.

Prodej Ekovy Electric

Skupina Škoda dnes odkoupila firmu EKOVA ELECTRIC, dceřinou společnost Dopravního podniku Ostrava. Nový majitel z ní chce vytvořit centrum zaměřené na opravu, modernizaci a výrobu tramvají.
Opozice prodej kritizuje hlavně kvůli nízké ceně.

Policie zřejmě našla tělo vodáka

Policisté zřejmě našli tělo 26letého muže, kterého 28. června u Moravičan na Šumpersku strhl proud při splouvání Moravy na kanoi. Tělo v řece objevil vodák. Mezitím policisté stále pátrají po 43leté Lucii Motlochové z Karvinska, která v pátek odešla z místa bydliště a už se nevrátila. Měla na sobě rifle
a červený batoh. Je štíhlá, měří 160 cm, má blond vlasy a hnědé oči.

Speciální měření znečištění ovzduší v Olomouci

Olomouc se stala po Brně a Hradci Králové třetím místem v republice, které je součástí speciálního
projektu hydrometeorologů. Ti zkoumají znečištění ovzduší a jeho příčiny. V Olomouci se lidem dýchá hůř dlouhodobě. Stěžují si na to především obyvatelé, kteří žijí blízko dopravně vytíženým trasám.

Kvalita ovzduší v Olomouci

Kvalitu ovzduší v Olomouci mohou lidé zkontrolovat na webových stránkách magistrátu. Podle dlouhodobých map se třeba u polétavého prachu výrazně zmenšilo území s nadlimitními hodnotami
nad 40 mikrogramů prachu na m3. Loňské údaje ČHMÚo koncentracích prachu řadí nejvýše stanici
v Olomouci-Hejčíně s ročním průměrem téměř 26 mikrogramů. Tabulku vedou Věřňovice na Karvinsku
s více než 38 mikrogramy.

Voda na polích škodí úrodě

Část zemědělců po suchých jarních měsících trápí opačný stav,a to příliš mnoho vody. To se týká například oblasti Poodří nebo Beskyd. Tamní zemědělci si stěžují, že se na loukách nemůže pást dobytek a není možné sušit seno. A problém podle nich může být i se zeleninou. Třeba brambory prý nerostou a hrozí, že brzy uhnijí.

Prázdninový provoz mateřských škol

Většina mateřských škol v MS kraji přes prázdniny funguje v tradičním střídavém letním provozu.
Např. nejlidnatější městský obvod Ostravy ale nechává otevřené všechny své MŠpřes celé léto, bez obvyklého přerušení. K prázdninové docházce je tady přihlášena zhruba třetina dětí.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD