Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Počty nakažených v domovech důchodců

Počty nakažených v domovech důchodců MS kraje stoupají. Už ve dvou ostravských zařízeních
pro seniory se prokázala nákaza koronavirem. V Domově Iris je nakaženo 13 klientů a 4 zaměstnanci. V Alzheimercentru v Ostravě-Vítkovicích pak onemocněla jedna seniorka. Na kompletní výsledky testů obě zařízení ještě čekají.

Počty nakažených v domovech důchodců

Živě hejtman MS kraje, Ivo Vondrák.

COVID-19: Přehled aktuální situace

Pojďme se teď podívat na aktuální čísla. Nejvíce nakažených na Moravě a ve Slezsku má MS kraj.
Celkem 456 lidí, nemoci COVID-19 tady podlehlo 7 lidí. V Olomouckém kraji evidují 422 nemocných a 6 mrtvých. Jihomoravský kraj má nemocných méně,a to 279 a 3 lidé kvůli nákaze koronavirem zemřeli. Vůbec nejméně nakažených hlásí kraj Zlínský, 195 a také tady nikdo na COVID-19 nezemřel. Čísla vydalo MZ ČR.

300 výpovědí v Bojkovicích

300 výpovědí v nejhorší možný okamžik. SKD Bojkovice na Zlínsku, výrobce dílů pro automobilový průmysl, neustál vlastní ekonomické problémy. Definitivně do kolen ho poslala koronavirová pandemie
se zavřenými hranicemi a uzavřenými automobilkami.

Ochranné prostředky pro pohřební služby

Koronavirová krize ohrožuje i pohřební služby. Přesto, že jsou jejich pracovníci v přímém kontaktu se zemřelými, od státu nedostaly ochranné prostředky. Až dnes jim respirátory a ochranné obleky dodal MS kraj.

Automaty s dezinfekcí v Ostravě

Dvě desítky automatů na roušky, respirátory a dezinfekční gely budou ode dneška rozmístěné v ulicích Ostravy. Přístroje budou k dispozici ve více než 10 městských obvodech. Ochranné prostředky
bude možné zaplatit hotovostí, a to jak bankovkami, tak i mincemi.

Balíky s pomocí jsou v Olomouci

100 tis. respirátorů a 200 tis. jednorázových ústenek pro lékaře, zdravotnický personál, lidi v domovech seniorů či poskytovatele sociálních služeb. Respirátory a ústenky Olomouc sehnala přímo od výrobce z Číny. Respirátory a roušky by měly potřebu zdravotníků a dalších profesí pokrýt zhruba na měsíc. Radnice nedávno podobným způsobem zajistila dalších 50 tis. respirátorů.

Francoužští pacienti do Brna nepřiletí

Živě redaktorka Andrea Čandová.

Justice přesouvá termíny

Koronavirová hrozba už měsíc ochromuje také soudnictví. Aby se zabránilo šíření nemoci, hromadně se ruší stovky jednání a přesouvají se na pozdější termíny. Justiční stráž měří návštěvníkům teplotu a ti také musí vyplnit čestné prohlášení, že nebyli v rizikových oblastech a vědomě se nesetkali s nakaženými.

Stavba obydlí pro bezdomovce

Provizorní bydlení pro lidi bez domova dnes začali dělníci stavětv centru Brna. Městští radní pro ně připravují hned několik míst, a to proto, aby zamezili jejich shlukování v ulicích. Právě mezi lidmi bez domova se totiž může nový typ koronaviru rychle šířit.

Měsíc do sezóny festivalů

Vyčkávat, přeložit nebo změnit. Tak uvažuje většina organizátorů velkých festivalů v Ostravě. Jejich sezóna začíná za měsíc. Velké komplikace způsobují 2 věci. Zavřené hranice a zákaz shromažďování.
Kdy budou opatření odvolaná, organizátoři netuší.

Demolice mostu v Olomouci

V Olomouci navzdory všem současným omezením pokračuje stavba protipovodňových opatření
v centru města. Koryto Moravy díky nim pojme téměř 2x tolik vody. Stavbaři už nahradili původní most
v Komenského ulici a dnes začala demolice mostuv Masarykově třídě. Ten je pro dopravu uzavřený
už od 2. března.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD