Ostrava má nový superpočítač. Jmenuje se Barbora a jde o rozšíření stávajícího superpočítače Anselm. Nové zařízení bude přibližně osmkrát výkonnější.
Zemřel Karel Gott. Jeho památku si připomínají také lidé a umělci v regionu. Spolupracoval s ním třeba ostravský fotograf a textař Radovan Šťastný.
Zatímco smrky ničí kůrovec, listnaté stromy ohrožují jiní škůdci a nemoci. Nejhorší situace je u jasanů, které jsou napadené houbou zvanou chalara. Problémy s chorobami hlásí také zahrádkáři.

Obsah dílu

Superpočítač Barbora zahajuje provoz

Ostrava má nový superpočítač. Jmenuje se Barbora a jde o rozšíření stávajícího superpočítače Anselm. Ten byl uveden do provozu v roce 2013. Pracovníci centra IT4 Innovationspřesto nebudou schopni
vyhovět všem zájemcům o výpočty. Těch je přibližně jednou tolik, než je nabízený čas.

Superpočítač v Ostravě

První superpočítač Anselm, který umí předvídat počasí, odhadnout zásoby podzemní vody nebo vyvíjet léčiva, mělo centrum IT4Innovations VŠB-TUO už v roce 2013. Váží 30 tun a do tehdy nově postavené budovy ho postupně dovezlo několik kamionů.

Superpočítač Barbora zahajuje provoz

Živě Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations VŠB-TUO.

Nejvýkonnější superpočítače na světě

Nejvýkonnější superpočítače na světě jsou podle žebříčku TOP500 ve Spojených státech a Číně. Evropa obsadila s velkým odstupem až 6. místo. Jediným českým zástupcem mezi 500 nejrychlejšími stroji je druhý ostravský superpočítač Salomon na 282. místě.

Zpřísnění podmínek skládky Liberty

Společnost Liberty Ostrava musí plnit přísnější podmínky provozu pro skladování uhlí. Nastavil je Krajský úřad MS kraje přehodnocením integrovaného povolení. Společnost musí nově každý den
hromadu uhlí kontrolovat a pravidelně ji zvlhčovat, aby se utvořila krusta, ze které se nebude prášit.
Podle mluvčí huti Barbory Černé Dvořákové už podnik nově stanovená opatření dodržuje.

Kauza Milana Baroše míří do Vsetína

Policisté uzavřeli kauzu fotbalisty Milana Baroše, který koncem července údajně udeřil pěstí v hotelu
ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku 45letého muže. Milan Baroš to prostřednictvím svého advokáta popírá. Podle policistů se žádný trestný čin nestal. Případ předali Městskému úřadu ve Vsetíně k přestupkovému řízení. Ten zatím nerozhodl.

Zemřel Karel Gott

Zemřel Karel Gott. Legendě české pop musicbylo 80 let. Na jednoho z nejpopulárnějších zpěváků posledního půlstoletí dnes vzpomínali lidé po celé republice. Právě teď sledujete živé záběry
z pietního místa na ostravském Masarykově náměstí. Lidé tam začali zapalovat svíčky krátce po oznámení zpěvákovy smrti.

Zemřel Karel Gott

Karel Gott během svého života navštívil mnohokrát region severní Moravy a Slezska. Poslední koncert odehrál v Ostravě před dvěma lety. Během své kariéry také spolupracoval s místními umělci. Vzpomínají ale na něj i ti, kteří ho třeba na vlastní oči nikdy neviděli.

Dobrochov se nejlépe stará o zeleň

Dobrochov získal Zelenou stuhu za životní prostředí a krajinu. Obec na Prostějovsku tak vyhrála
první místo v celostátním zhodnocení výsledků obcí v oblasti péče o zeleň. Titul je obcím v ČR
udělován každý rok a garantuje ho MŽP ČR. Pro kraj je ocenění významné, vloni stuhu v celostátním kole nezískaly obce v OL ani MS kraji.

Listnaté stromy trápí nemoci

Zatímco smrky ničí kůrovec, listnaté stromy ohrožují jiní škůdci a nemoci. Nejhorší situace je u jasanů, které ohrožuje houba zvaná Chalara. Problémy s chorobami hlásí také zahrádkáři. Většinu hrušní totiž napadla rez. Prevencí je podle odborníků hrabání a odstraňování listí nebo chemický postřik.

Sympozium ke 30 letům zdravotnictví

České zdravotnictví si v celosvětovém srovnání vede dobře, musí se ale zaměřit na dlouho neřešené problémy. Např. nedostatek lékařů a zdravotních sester nebo nedostatečnou elektronizaci. Na sympoziu zdravotnické skupiny Agel se na tom v Olomouci shodli zástupci nemocnic, pojišťoven
i ministr zdravotnictví. Podle Adama Vojtěchamá třeba navýšení kapacit na lékařských fakultách
od letošního roku kompenzovat postupný úbytek praktických lékařů nebo zubařů.

Krnov chce zrušit čestné občanství Gottwaldovi

Krnovští radní jednomyslně odsouhlasili návrh na zrušení čestného občanství města pro Klementa Gottwalda. Uděleno mu bylo před 70 lety. Teď u příležitosti 30. výročí sametové revoluce budou zastupitelé města rozhodovat o jeho odejmutí.

Dětské kresby a stín jako loutky

Inscenace, ve které hlavní roli hraje stín a dětské kresby. Na ostravském mezinárodním loutkářském festivalu Spectaculo Interesse je předvedly divadelní soubory z Kanady a Belgie. Komorní inscenace pro nejmenší opět ukázaly, že velké divadlo se dá hrát s velmi jednoduchými rekvizitami.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD