Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Zaorálek ministrem kultury

Ministrem kultury se stal Lubomír Zaorálek. Politik spjatý s Ostravou a MS krajem tady začínal svou kariéru a utrpěl i největší politický debakl. Lídři místních organizací věří, že jeho zvolení může být
pro kraj přínosem.

Zaorálek ministrem kultury

Živě Kamil Švec, politolog z Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity.

Odvolaný ředitel nemocnice

MS krajští radní dnes odvolali ředitele karvinské nemocnice Jiřího Matěje. Tento krok je součástí
dlouhodobě plánovaného personálního rozdělení nemocnic v Karviné a Havířově, které dlouho fungovaly pod společným ředitelem v jedné personální unii. Teď kraj chce, aby každá nemocnice měla svého ředitele a náměstky. Do jmenování nového ředitele či ředitelky bude nemocnici řídit vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Pavel Rydrych.

Hrozí bouřky

Meteorologové prodloužili výstrahu před bouřkami v celé ČR až do zítřka. Doprovázet je může přívalový déšť s úhrnem kolem 40 mm. Nárazy větru mohou lámat větve stromů, hrozí také kroupy. Řidiči by měli v bouřce snížit rychlost.

Bezdoplatkové zóny v Orlové

5 bezdoplatkových zón vzniklo nově v Orlové. Podle města se jedná o problémové lokality. Často tam musí jezdit hlídky městské policie. Město chce v problémových místech snižovat počet příchozích obyvatel a také bojovat proti tzv. byznysu s chudobou. Podobných bezdoplatkových zón v celém Česku přibývá.

Větší úroda chmele

Loni měli chmelaři na Olomoucku kvůli suchu nejhorší úrodu za poslední čtyři desetiletí. Letos se situace postupně vrací k normálu. Deště v posledním období podpořily růst chmelových šišek. Nepršelo ale tolik, aby révu na chmelnicích napadla plíseň. Úroda se proto očekává asi o 1/5 vyšší než loni.
Klesá ale zájem o chmelové brigády mezi mladými lidmi.

Školy se chystají na září

Na Krnovsku finišují rekonstrukce školských zařízení. Kromě samotných škol se na opravách podílejí jednotlivé obce a města. Chtějí pro stávající i nové žáky zajistit lepší podmínky pro začínající školní rok.

Více zmijích uštknutí

Zmijí na horách přibývá, stejně tak jako jejich kousnutí. Obezřetní by měli být všichni, především pak děti, starší nebo nemocní lidé a také alergici. Podle odborníků si už ale lidé dokážou většinou pomoci sami. Kromě nich jsou ale v ohrožení třeba psi.

Madona dostala korunku

Klenot Hané, Cholinská madona, má novou korunku. Gotickou sochu, jejíž hodnota je odhadovaná na 4 mil. Kč, v 90. letech ukradli přímo z kostela. Zpět domů se vrátila až po 13 letech, ovšem bez korunky. Trvalo 10 let, než plastika získala nový klenot.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD