Řeka Odra splavná až do Ostravy možná už v roce 2030. Prohlásili to zástupci České i Polské republiky na konferenci v Bohumíně a Ratiboři. Projekt, vodní koridor mezi Odrou, Dunajem a Labem, získává opět reálnou podobu. Už za necelé tři týdny se bude projekt projednávat v senátu. V srpnu bude po té hodnotit vliv na životní prostředí vláda. Vodní koridor Dunaj Odra Labe by měla vyjít na 600 miliard korun.

Obsah dílu

Odra splavná do Ostravy v roce 2030?

Řeka Odra splavná až do Ostravy možná už v roce 2030. Prohlásili to zástupci České i Polské republiky na konferenci v Bohumíně a Ratiboři. Projekt, vodní koridor mezi Odrou, Dunajem a Labem, získává opět reálnou podobu. Už za necelé 3 týdny se bude projednávat v Senátu. V srpnu bude poté hodnotit vliv na životní prostředí vláda. Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe by měl vyjít na 600 mld. Kč.
Zatímco na české straně ještě na žádný náznak koridoru lidé nenarazí, na polské straně je situace odlišná.

Odra splavná do Ostravy v roce 2030?

Živě Tomáš Kolařík, ředitele podniku Plavba a vodní cesty.

Bouzov zůstává státu

Hrad Bouzov zůstane státu. Rozhodl o tom Nejvyšší soud ČR, který odmítl dovolání Německého řádu.
Ten chtěl památku získat v rámci církevních restitucí. Národní památkový ústav, který hrad spravuje,
ale řádu nevyhověl. Představitelé německých rytířů už dříve avizovali, že jsou připraveni ve sporu pokračovat u Ústavního soudu ČR, i u soudního dvora ve Štrasburku. Řád získal hrad na konci 17. století, v roce 1938 ho zkonfiskovali nacisté. Od roku 1945 je majetkem státu.

Osvobozující rozsudek zrušen

Městský soud v Praze podle informací ČT zrušil osvobozující rozsudek nad bývalým kriminalistou
Luďkem Vokálem. Ten je obžalovaný ze zneužití pravomoci v souvislosti s vyzrazením razie v kauze Vidkun. Obvodní soud pro Prahu 5 tak musí případ znovu projednat. Kauza se týká podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Podle obžaloby Vokál upozornil jednoho z podnikatelů, že policie zásah chystá. Někdejší detektiv ÚOOZ vinu odmítá.

Šest let vězení pro exekutora

Na 6 let míří do vězení exekutor z Bruntálu, Čeněk Bělasta. Měl zpronevěřit 10,5 mil. Kč. Peníze, které dostal od dlužníků, si podle žalobce nechal pro sebe a neposlal je věřitelům. Jde v pořadí o druhý verdikt soudu. Ten první zrušil odvolací vrchní soud.

Jídlo z restaurací do azylových domů

V Havířově vzniká unikátní projekt, který má omezit plýtvání jídlem. Dobrovolníci z nové organizace
Save Food budou z restaurací odvážet neprodaná polední menu. Ještě teplá je přivezou do azylového domu pro muže, jehož klienti často žijí na ulicích.

Dream Factory začíná

Živě Tomáš Suchánek, ředitel festivalu.

Soud v kauze Studénka odročen

Okresní soud v Novém Jičíně opět řešil kauzu pádu mostu ve Studénce. Ani téměř 11 let od železničního neštěstí, kdy do zřícené konstrukce narazil mezinárodní rychlík, soud nikoho nepotrestal.
Při nehodě zemřelo 8 lidí a 95 dalších bylo zraněno. Dnes obhájci kladli dotazy soudní znalkyni Miroslavě Pošvářové, která vypracovala dodatek ke svému znaleckému posudku.

Nové zvony pro gutský kostel

Ostravsko-opavská diecéze připravuje výrobu nových zvonů, které by se měly stát součástí plánované repliky vyhořelého dřevěného kostela v Třinci-Gutech. Ten předloni v srpnu zapálili 3 žháři, krajský soud jim následně vyměřil tresty od 3,5 do 9 roků vězení. Na obnovu památkově chráněného kostela z 16.století přispívají města i veřejnost.

Proč kanalizace nefunguje?

Za částečné zatopení ulice Dolní Novosadská v Olomouci může kanalizace, o kterou se nikdo nestará.
Během včerejšího vydatného deště se na frekventované silnici vytvořila velká laguna, která neodtékala. Podle místních obyvatel se podobný obrázek opakuje při silných deštích pravidelně už mnoho let.
Krajští silničáři i radnice ale tvrdí, že kanalizace není jejich.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD