Olomouc povede lídr hnutí ANO Miroslav Žbánek. Na ustavujícím jednání ho zvolilo tamní zastupitelstvo. A nové vedení mají i další města v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Odvolaný přednosta gynekologicko-porodnické kliniky ostravské fakultní nemocnice Ondřej Šimetka se vrací do své funkce. Dohodl se s novým ředitelem.

Obsah dílu

Primátorem Olomouce je Miroslav Žbánek

Měsíc od voleb mají další města jasno o rozložení sil na magistrátech a radnicích. Olomouc povede lídr hnutí ANO Miroslav Žbánek. Na ustavujícím jednání ho zvolilo tamní zastupitelstvo. Podpořila ho také část opozice. Ve funkci nahradil dosavadního primátora a ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD.

Primátorem Olomouce je Miroslav Žbánek

Živě Miroslav Žbánek, nový primátor Olomouce.

Zastupitelstva volila vedení i v dalších městech

Svá vedení mají i další okresní města. Primátorem Havířova se stal poslanec a dosavadní náměstek primátorky Josef Bělica z vítězného hnutí ANO. To sestavilo koalici s ČSSD a uskupením Společně pro Havířov, které sjednotilo lidovce a Starosty.

Soudy stále projednávají stížnosti na volby

Ne všude ale proběhly komunální volby bez komplikací. Stížnosti na ně řeší Krajský soud v Ostravě už druhým týdnem. V úterý a ve středu rozhodne o dvou obvodech krajského města, a to o Slezské Ostravě a Ostravě-Jihu. Na Jihu pochybilo hnutí Lečo. Na kandidátce mělo člověka, který zemřel 2 měsíce před volbami. Soud musí projednat, jestli hlasy pro něj měly vliv na výsledek voleb. Stížnost podali sociální demokraté, kteří se do zastupitelstva Ostravy-Jihu nedostali. Rozhodnutí padne zítra.

Začal Týden rané péče

Nejlepší péče, kterou může dítě s handicapem dostat, je ta včasná, v prvních letech života a v kruhu rodiny. Zásada, kterou připomíná Týden rané péče. Začal právě dnes. Veřejnost nejen v Ostravě, ale i dalších městech, se může dozvědět, co bezplatná raná péče obnáší, a třeba ji i finančně podpořit.

Šimetka se vrací do FNO

Do Fakultní nemocnice Ostrava se vrací odvolaný přednosta Ondřej Šimetka z gynekologicko-porodnické kliniky. Na návratu se dohodl s ředitelem Petrem Vávrou, ten je dočasně pověřen vedením nemocnice poté, co rezignoval Evžen Machytka. Za jeho působení skončilo ve funkcích 5 přednostů. Machytka ve FN pracuje dál jako lékař.

Skončila rekonstrukce přehrady Šance

Na přehradě Šance v Beskydech skončila rekonstrukce za téměř půl miliardy. Trvala 3 roky. Zvýšit má hlavně bezpečnost vodního díla a ochránit obyvatele měst a obcí v údolí před povodní. Před povodněmi a suchem chrání vodní nádrž své okolí od roku 1969.

Skončila rekonstrukce přehrady Šance

Živě Petr Březina, technický ředitel Povodí Odry.

Policisté opět zadrželi lobbistu Martina Dědice

Ostravského lobbistu Martina Dědice opět zadrželi policisté. Teď ho obvinili z praní špinavých peněz přes zahraniční účet. Spolu s ním jsou obviněni i 4 lobbistovi údajní komplicové. Martin Dědic už druhým rokem u soudu čelí obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek v Ostravě a přijímání úplatků.

Kupkovo dílo v ostravském Gongu

Olejomalby, grafiky a díla Františka Kupky, která vytvořil na zakázku pro stát, představuje Milan Dobeš Museum v Dolních Vítkovicích. Výstava u 100. výročí založení Československa představuje malíře jako experimentátora s duší vlastence.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST