Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

V Ostravě začne fungovat sdílení kol

Už od května začne v Ostravě fungovat bikesharing - tedy sdílené půjčování kol. K dispozici bude téměř 200 bicyklů na zhruba čtyřiceti místech ve městě. Půjčení na prvních 15 minut bude úplně zadarmo - za hodinu půjčovného pak Ostravané zaplatí méně než za hodinovou jízdenku na městskou hromadnou dopravu.

V Ostravě začne fungovat sdílení kol

Původně chtěla Ostrava systém sdílení kol spustit už v loňském roce, příprava výběrového řízení ale zabrala více času, než vedení města předpokládalo. Uchazeči se nakonec mohli hlásit od října. Město počítalo s tím, že provozovateli zaplatí 10 milionů korun ročně. V prosinci ale společnost Rekola nabídla městu roční provoz sdílení kol zdarma. Ostravští radní pak zakázku v únoru zrušili. Podle náměstkyně primátora Kateřiny Šebestové žádný ze zájemců nesplnil požadavky. Město se tak nakonec domluvilo s firmou Rekola.

Bikesharing v Úvalně

Bikesharing ale rozhodně není jen doménou Ostravy. Jako první obec v Moravskoslezském kraji ho zavedlo už ke konci roku 2015 Úvalno - malá obec s necelou tisícovkou obyvatel na Krnovsku. Kola jim nosí lidé sami a za jejich použití se neplatí žádný poplatek.

Olomouc buduje nové cyklostezky

Systém sdílení kol má už čtyři roky i Olomouc. A v ruku v ruce s tím pokračuje i výstavba cyklostezek. O tu nejnovější, která spojí městskou část Holici s Novými Sady, místní usilovali deset let. Trasa bude dlouhá necelé dva kilometry a povede přes železniční trať. Radnice za ni zaplatí pět-a-třicet milionů korun. Jde o největší letošní investici do rozvoje cyklotras ve městě.

Den požární bezpečnosti

Tradičně v pátek třináctého se otevřely hasičské stanice veřejnosti. Je totiž Den požární bezpečnosti. V Moravskoslezském kraji se lidé mohli během dne podívat do jednadvaceti hasičských stanic - třeba ve Frýdku-Místku viděli zásah při havárii s výskytem nebezpečných chemických látek, v Třinci se zaměřili na vyprošťování lidí při dopravních nehodách. Největší zájem byl o hasičskou techniku.

Tři lehká zranění horníků při důlním otřesu

Tři lehce zraněné horníky odvezli do nemocnic báňští záchranáři z dolu ČSM Sever na Karvinsku. Ti se zranili po desáté hodině při důlním otřesu. Těžba byla na místě otřesu až do odvolání přerušena. Příčiny jevu teď vyšetřují báňský úřad, OKD a odboráři. Otřesu předcházel ještě jeden menší, při něm k žádnému zranění nedošlo.

Obyvatele Buku trápí prach ze stavby D1

Na velkou prašnost při stavbě dálnice D1 si stěžují obyvatelé Buku na Přerovsku. Podle místních jde o dlouhodobý problém, který vygradoval v neděli. Do obce se valila oblaka prachu. Stavební firma Skanska podle svých slov nepochybila, větší prašnost podle ní souvisela se silným větrem. Věcí se začala zabývat Česká inspekce životního prostředí.

Frýdeckomístecký dealer pervitinu ve vazbě

Jednoho z hlavních dealerů pervitinu na Frýdeckomístecku zatkli policisté. 54letý recidivista zásoboval drogami desítky narkomanů v Třinci a ve Frýdku-Místku téměř celý rok. Kvůli prodeji drog byl opakovaně ve vězení. Teď mu hrozí až 10 let vězení.

Hradba 2018: Aktivní zálohy cvičí v Mošnově

Napadení chráněné kolony nebo odvrácení útoku teroristů. Na letišti Leoše Janáčka v Mošnově cvičí Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství. Cílem cvičení je připravit vojáky na obranu objektu infrastruktury - třeba právě letiště. Vojáci se mají i zdokonalit ve spolupráci s policií české republiky, cizineckou policií a ostrahou letiště.

V Darkovičkách touží obnovit staré cesty

Obnovit historické obecní cesty, které kdysi vedly mezi poli, jenže později je zemědělci zaorali. S tímto nápadem přišel Tomáš Matýsek z hlučínské části Darkovičky a získává pro něj stále více místních. Díky cestám by se podle něj mimo jiné zvedla odolnost krajiny proti erozi a lidé by je znovu mohli využívat pro vycházky. Nápad ale naráží na postoj města Hlučín, radní zatím schválili obnovu jen poloviny jedné ze čtyř zamýšlených cest.

MS kraj udělí Ceny Jantar

Živě Aleš Honus, organizátor.

Třinec se chystá na finále s Kometou

Třinec se připravuje na finále hokejové extraligy. Oceláři vyzvou na souboj obhájce loňského titulu Kometu Brno. Série odstartuje v třinecké Werk Aréně v sobotu. Vstupenky už jsou vyprodané.

Třinec se chystá na finále s Kometou

Finálové hokejové extraligy začne zítra. V třinecké Werk Aréně se domácí poprvé střetnou s brněnskou Kometou od 18:20. Druhý zápas v neděli začíná v 16 hodin. Poté se série přesune do Brna. Ve středu se v Rondu oba týmy utkají od 17:20 a ve čtvrtek od 17 hodin. Další případné zápasy jsou naplánované na neděli 22. dubna, úterý 24. a čtvrtek 26., kdy se nejpozději rozhodne o mistrovi extraligy. Všechny zápasy nabídne ČT Sport.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST