Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Další kolo kotlíkových dotací

Značný zájem vyvolala v Moravskoslezském kraji nová vlna takzvaných kotlíkových dotací. Za pouhou hodinu od zahájení příjmu žádostí jich lidé elektronicky podali pět tisíc. Dalších pět tisíc žádostí ještě kraj přijme. V aktuální výzvě je k dispozici 900 milionů korun, podle předpokladů by měly stačit na výměnu osmi a půl tisíce kotlů. Výměna jediného představuje úbytek přibližně 100 kilogramů prachu v ovzduší.

Další kolo kotlíkových dotací

Živě Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana MS kraje.

Česko-polský projekt měření ovzduší

K omezení přesunu znečišťujících látek v ovzduší by měla pomoci i společná měření České republiky a Polska. Na projektu spolupracuje Vysoká škola Báňská, polský Institut meteorologie a vodního hospodářství a Bezpečnostně technologický klastr. Společný projekt představili v Horní Suché.

První den návštěvy zakončil prezident ve Studénce

Živě redaktorka Tereza Krumpholzová.

První den návštěvy zakončil prezident ve Studénce

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje. Během ní navštíví celkem šest měst a obcí. Diskutovat bude mimo jiné se starosty, podnikateli i s občany. Dnes odpoledne navštívil Větřkovice na Opavsku, které letos získaly titul Vesnice Moravskoslezského kraje, a právě teď diskutuje s lidmi ve Studénce.

Pochybné transakce za 2 miliardy?

Transakce za dvě miliardy korun prověřuje Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj. Do podezřelých machinací je zapojeno téměř 290 firem. Vyplynulo to z analýzy kontrolních hlášení, která zavedlo ministerstvo financí začátkem loňského roku. České televizi to potvrdila mluvčí finančního úřadu Petra Homolová.

Armáda spásy chystá nové denní centrum

Razantní proměnou projde areál Armády spásy v Ostravě-Mariánských Horách. Budovy, které slouží lidem bez domova, jsou v havarijním stavu a není možné je opravit. Armáda spásy proto požádala o pomoc stát. Ten ji na stavbu nového centra nakonec potvrdil čtyřiceti milionovou dotaci. Včera odpoledne vybrali firmu, která začne do měsíce s demolicí.

Studénka soud

I dnes pokračoval proces čtením závěrečných řečí kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce. Obhájci obžalovaných - firmy Dopravní stavby Ostrava dnes Eurovia - kvůli pádu mostu žádají zproštění všech obvinění. Jejich klienti jsou podle jejich slov nevinní a nemůžou za tragédii z roku 2008, při které zemřelo 8 lidí a dalších stovka cestujících byla zraněna.

Mauzoleum má opravené schody i terasy

Desítky let ho ničili vandalové – dnes má za sebou první část oprav za 5 milionů z celkových osmnácti. Jihoslovanské mauzoleum v Olomouci se zatím dočkalo opravy spodní části – následovat bude ještě celá kaple, a také nepřístupná krypta. Nákladná rekonstrukce by měla probíhat až do roku 2020.

Richard Krajčo ambasadorem konzervatoře

Janáčkova konzervatoř chce přilákat ke studiu více nových uchazečů. Do nového školního roku tak přichází s videoklipem a ambasadorem Richardem Krajčou, který má pomoci školu mezi mladými lidmi propagovat. Do letošního ročníku přijala konzervatoř 59 nových talentů, některé obory je ale problém naplnit.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST