21. březen

Obsah dílu

Ubývá chovaných prasat — Ubývá chovaných prasat — Uzavření cyklostezky — Soud kvůli pádu mostu ve Vilémově — Demolice Vránova mlýna — Uzavírka u Rohlenky — Záchranná stanice pro psy — ÚS o kauze hobbymarketu — Vzdělávání studentů v kyberbezpečnosti — Oprava zámku v Kroměříži

Části dílu

01:10
Ubývá chovaných prasat
  Ve Zlínském kraji ubývá chovaných prasat. Meziročně jejich počty klesly o víc než polovinu. Situaci se v České republice nedaří zvrátit už mnoho let. Chov prasat se nevyplácí. V regionu se drží jen zemědělci, kteří do produkce výrazně investují. Ministr zemědělství teď žádá o použití zemědělské rezervy EU na podporu odvětví nejvíce zasažených růstem energií a dalších nákladů.
  04:26
  Ubývá chovaných prasat
   Právě soběstačnost Česka u vepřového masa meziročně klesla. Podle Svazu zhruba o desetinu. Oslovené firmy obtížně nahrazují výpadky dodavatelů. Zákazníci ovšem - podle nich - maso českého původu upřednostňují. A to navzdory tomu, že cena vepřového je na historických maximech.
   06:33
   Uzavření cyklostezky
    S komplikacemi musejí počítat cyklisti a turisti na Blanensku. Po dobu dvou týdnů je uzavřená část frekventované cyklotrasy mezi Adamovem a Blanskem. Zhruba tříkilometrový úsek podél Svitavy mezi Kateřinským mostem a úpravnou vody v Adamově opravují dělníci. Vozovka dostane nový povrch, původní poškodily stroje během prací na rekonstrukci železničního koridoru.
    07:25
    Soud kvůli pádu mostu ve Vilémově
     Soud zmírnil čtyřem mužům podmínky za pád mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, pátého zprostil. Při neštěstí v roce 2014 zemřeli čtyři dělníci, další dva se zranili. Odvolací instance mírně přehodnotila právní kvalifikaci skutku, což mělo vliv i na výše trestu.
     08:11
     Demolice Vránova mlýna
      Bývalá dominanta Břeclavi mizí lidem před očima. Dnes začala kompletní demolice Vránova mlýna. Historická budova už roky chátrala, stala se útočištěm narkomanů a bezdomovců. Majitel místo mlýna vybuduje bytový rezort za více než 350 milionů korun. Způsob, jakým budova mlýna padne, je neobvyklý. Kvůli přilehlému rybníku využije investor speciální vory.
      10:50
      Uzavírka u Rohlenky
       Ode dneška až do konce září je uzavřená silnice druhé třídy mezi Brnem a Vyškovem nedaleko Rohlenky. Silničáři tam začali se stavbou nového mostu. Nahradí dva původní, které byly v havarijním stavu. Objízdná trasa vede mimo jiné i přes dálnici D1. Od rána nebyly v místě větší komplikace, řidiči se zdrželi v kolonách jen několik minut.
       12:57
       Záchranná stanice pro psy
        Napůl karpatský vlk, napůl německý ovčák. Československý vlčák je jedním z mála psích plemen, která mají svůj původ na území České republiky. Jeho popularita během kovidové pandemie stoupla, teď ale někteří lidé svoje mazlíčky opouští - záchranná stanice v Adamově na Blanensku, která se na toto plemeno specializuje, tak funguje za hranou svých kapacit.
        15:57
        ÚS o kauze hobbymarketu
         Lidem z okolí Bauhausu v Brně - Ivanovicích se znovu otevřela cesta k případnému odškodnění od státu. Ústavní soud totiž rozhodl, že autorizovaný inspektor, který stavbu hobbymarketu povolil, udělal chybu a že za toto jeho pochybení nese odpovědnost stát. Podrobnosti teď přidá kolegyně Barbora Měchurová.
         18:39
         Vzdělávání studentů v kyberbezpečnosti
          Takzvanou kybernetickou arénu představilo na brněnském veletrhu Amper VUT. Jde o školicí platformu určenou hlavně pro studenty základních a středních škol. Vědci tím reagují na zvýšenou poptávku po odbornících na kybernetickou bezpečnost a vyšší počet hackerských útoků.
          21:34
          Oprava zámku v Kroměříži
           Jako před 175ti lety - tedy v době zasedání Říšského sněmu - už zase vypadá Sněmovní sál Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Dva roky na jeho výzdobě pracovali restaurátoři, zachránili třeba unikátní nástropní obrazy. Proměnou prošla i další památka UNESCO v Kroměříži – Květná zahrada.
           Přehrát celé video
           Stopáž25 minut
           Další díl
           22. březen

           Přehled dílů

            
           Stopáž25 minut

           1. červen

           Valorizace důchodů — Stáří na venkově — Hromadné výpovědi v Kroměříži — Úbytek parkovacích míst — Fotbalové utkání o postup — Otevření moderní pošty — Začal Zlín Fiml Festival — Začíná jahodová sezóna — Schodek státního rozpočtu — Návštěva prezidenta ve Vídni — Opravy hřbitovů — Výroba hudebních nástrojů

           1. 6. 2023 na ČT1
           Stopáž25 minut

           31. květen

           Strategické projekty v Brně — Nové parkování ve Vyškově — Milostivé léto — Převrácená nákladní auta komplikovaly dopravu — Otec u porodu — Personální krize v psychiatrické nemocnici — 700 let staré rukopisy v Brně

           31. 5. 2023 na ČT1
           Stopáž25 minut

           30. květen

           Opravy silnic — Silnice v havarijním stavu — Soud o výbuchu v Koryčanech — Linka na zpracování odpadu nebude — Lůžka pro chersonskou nemocnici — Necitlivé sekání trávy — Novinové stánky chátrají — Živý vstup redaktorky Heleny Ondřejové — Výročí Kroměříže — Oprava husitského sousoší

           30. 5. 2023 na ČT1
           Stopáž26 minut

           29. květen

           Stavba horkovodu — Regionální onkologické centrum — První den na Riviéře — Bourání stánků — Kauza lihové mafie — Likvidace kolejí — Záchrana chrtů

           29. 5. 2023 na ČT1
           Stopáž26 minut

           26. květen

           Dopady úsporného balíčku — Omezení na dálnici D1 — Ostraha ve vsetínské nemocnici — Opravená kolonáda v Kroměříži — Rozvoj bezobslužných prodejen — Nové hořáky v teplárně — Živý vstup reportéra Josefa Kvasničky — Výstava v Jurkovičově vile

           26. 5. 2023 na ČT1
           Stopáž25 minut

           25. květen

           25. 5. 2023 na ČT1

           Události v regionech (Brno) na sociálních sítích

           Napište nám