Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Pokuty za roušky

Zhruba dva tisíce podnětů kvůli nenošení roušek eviduje hygiena ve správním řízení v Jihomoravském kraji. Od jedenáctého května navíc můžou policisti udělovat pokuty přímo na místě. Výše sankcí se většinou na jihu Moravy pohybují v řádech stovek korun.

Likvidace piva

Čtrnáct tisíc litrů piva zlikvidovali za asistence celníků v brněnském pivovaru Starobrno. Ten pomohl provozovatelům restaurací, kterým ve skladech zůstaly zásoby nespotřebovaného piva kvůli zavření hospod. Budou tak mít nárok na vrácení spotřební daně.

Charitativní bazar

Pomoct nákupem oblečení lidem bez domova i těm, kdo jsou dlouhodobě bez práce. Navíc na dálku a bez nutnosti jít v době koronaviru do obchodu osobně. Umožňuje to nový e-shop s použitým oblečením brněnské charity.

7000 let stará kresba v jeskyni

Nové zjištění vědců - nejstarší kresbě v České republice je 7000 let. Malba je v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Dataci určila radio-uhlíková metoda.

Těžba štěrkopísku

Společnost České štěrkopísky bude žádat o povolení k těžbě mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem. Reaguje tak na rozhodnutí Českého báňského úřadu, který zamítl námitky obcí a Jihomoravského kraje proti stanovení dobývacího prostoru.

Dopady koronaviru na veletrhy

Uskuteční se v době koronaviru hlavní výstavní akce brněnské sezony - Mezinárodní strojírenský veletrh - nebo ne. Odpověď na tuto otázku chtějí pořádající Veletrhy Brno od státu. Živě s Lucií Kučerovou.

Sběrná místa elektroodpadu

V seznamu sběrných míst, kde můžou lidé odevzdávat dosloužilé elektrické spotřebiče, figurují desítky firem a institucí, které ale ve skutečnosti elektro-odpad od lidí nesbírají.

Testování aut bez řidiče

V Česku by se mohlo testovat víc aut bez řidičů. Centrum dopravního výzkumu teď vytvořilo seznam oblastí, které jsou pro to vhodné. Jde o stovky kilometrů. Mají zpříjemnit práci vývojářům a nalákat je do tuzemska.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD