Chalupa je hra → 8. 11. 2020

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Topíme dřevem bez sekery, bez pily

22. 3. 2011 17:00 ČT1

Jestli se vám zdá, že topení dřevem je sice ekologické, ale velmi pracné, jste na omylu. V dnešní době se dá totiž topit dřevem i bez použití pily nebo sekery, a to díky kotlům na pelety. Pelety jsou granule vyráběné nejčastěji z…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16902

Mohli jste vidět

8. 11.
2020

Přírodní izolace střechy - teploučko pod papírem

Manželé Martina a Tomáš rekonstruují starodávný kupecký dům v Rohli, malé vesničce uprostřed Úsovské vrchoviny. Pokud to jen trochu jde, vyhýbají se umělým materiálům a umělým chemickým příměsím a hledají způsob, jak vytvořit příjemné bydlení, které navíc zvýrazní přirozený charakter starodávné kulturní památky. V současné době hledají způsob, jak zaizolovat podkroví pod novou břidlicovou střechou. Rozhodli se pro netradiční foukanou celulózu, která je vyrobená z recyklovaného papíru

Tipy na výlet

Úsovský zámek

Tento díl je výlety opravdu nabitý. Zajeli jsme si ještě do Úsova na prohlídku zámku. Sídlo náleží od roku 1597 Lichtenštejnům, kteří zde vystavěli barokní zámeckou budovu. V roce 1898 umístil Jan II. z Lichtenštejna do zámeckých interiérů lesnické a lovecké muzeum s bohatými sbírkami zvířeny z rozsáhlých lichtenštejnských panství a z loveckých výprav nejen do Afriky, ale i do Polska, Itálie a Indie. Ve sbírkách úsovského zámku je přes 4000 kusů přírodnin, z toho na 700 kusů rohů a parohů lemujících zdi chodeb a zámecké schodiště. K vidění jsou zde trofeje africké zvířeny - především antilop, gazel, lva pustinného, zebry a nosorožce, pocházejících z přelomu 19. a 20. století. Tyto trofeje doplňuje obrovská sbírka ptáků a savců. Doprovodné exponáty mají loveckou tematiku, jsou zde vystaveny kolekce zbraní, nábytek vyrobený z kořenů stromů a předměty dokumentující lesnictví na počátku 20. století. Expozice na zámku v Úsově je ojedinělá svého druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu.

Velké Losiny

Cílem dalšího výletu se staly Velké Losiny, kde se nepřetržitě už od roku 1596 vyrábí tradičním způsobem ruční papír. Manufaktura ve Velkých Losinách byla založena držitelem panství Janem ml. ze Žerotína. Dnešní klasicistní podobu s typickou šindelovou mansadovou střechou získala na přelomu 18. a 19. století. Od poloviny 70. let 20. století prošel celý areál několika etapami nákladných rekonstrukcí a oprav. Unikátní areál významné technické památky, která nemá v oblasti střední Evropy obdoby, byl v roce 2002 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Mezi kopečky úsovské vrchoviny jsme už jednou s kamerou byli. V nádherně rekonstruovaném starodávném kupeckém domě, v malé vesničce Rohle, se pomalu zabydluje mladá rodina s dětmi.

Pusťte si pořad

iVysílání