Digitalizace


ArcheologieInformační technologie3DPamátkyImpact – ze zahraničí

Památky v nové dimenzi

28. 1. 2011

Klasická metoda uchování informací o historických předmětech obvykle spočívá v písemném popisu. Památkáři ale nyní mají k dispozici použít další metodu – 3D zobrazení, pomocí něhož lze přiblížit každý detail a předmět podrobněji prozkoumat. Výzkumníci sdružení v projektu Evropské unie nyní chtějí ještě zdokonalit metody digitalizace a dokumentování předmětů ve 3D a zajistit každodenní použití této technologie profesionály pracujícími s památkami – památkáři, restaurátory a archeology. Za několik let bychom už mohli mít virtuální muzea, která poskytnout nový způsob, jak zkoumat minulost.

» Číst více


Informační technologieDigitální příjemAnténaTéma

Digitální případ Phila Marlowa

14. 3. 2009

Koupili jste si set-top-box a přesto vaše televize řádně nefunguje? Nevíte si rady s anténou a chcete tuto záhadu vyřešit? Dívejte se na Port - spolu s detektivem Philem Marlowem budeme krok po kroku odhalovat, jak se vyhnout obvyklým chybám a docílit skvělého obrazu.

» Číst více


Digitální vysíláníIBC 2008Téma

Digitální televize v Evropě

31. 1. 2009

Přechod z analogového televizního vysílání na digitální se rozjíždí nejen u nás, probíhá také v celé Evropě. Vydejte se s námi na stánky velké mezinárodní výstavy televizní techniky IBC 2008 v Amsterodamu. Sledovali jsme, jaké jsou v této oblasti trendy na evropském kontinentu, který se vydal do nové éry televize s vysokým rozlišením. Jak tuto kvalitu dostat co nejrychleji do našich domovů? Jak je na tento nápor připravena největší satelitní společnost Astra? Bude na oběžné dráze místo i pro signál České televize? Postřehy z Amsterdamu doplní další technické zajímavosti z IBC.

» Číst více


Informační technologieDigitalizace od A do Z

Digitální = interaktivní

17. 9. 2008

Na několika praktických příkladech z vysílání zábavných, soutěžních, diskusních i vzdělávacích pořadů vysvětlíme pojem a možnosti interaktivity v současné podobě.

» Číst více


Informační technologieKódováníMPEG 2 a 4Digitalizace od A do Z

Šifra zvaná MPEG

10. 9. 2008

Stručně objasníme principy kódování digitálního signálu MPEG 2, MPEG 4 a H 264 pro vysílání v PALu i v High Definition. Dotkneme se kompatibility přijímačů pro jednotlivé normy kódování i otázek kolem morálního stárnutí přijímačů a set-top-boxů.

» Číst více


Informační technologieKabelová televizeDigitalizace od A do Z

Digitálně po kabelu

25. 6. 2008

Stručný průvodce technickými podmínkami pro příjem prostřednictvím kabelové televize (DVB-C).

» Číst více


Informační technologiePříjem z družiceDigitalizace od A do Z

Příjem z družice

18. 6. 2008

Možnosti a rady pro ty, kdo chtějí přijímat vysílání z družic (DVB-S). Rozdíly mezi nekódovaným a kódovaným příjmem. Přijímače pro družicový příjem.

» Číst více


Informační technologieDigitální příjemPoruchyDigitalizace od A do Z

Když digitální příjem zlobí

11. 6. 2008

Přehled nejčastějších poruch při digitálním příjmu, jejich příčiny a rady, jak se jich zbavit.

» Číst více


Informační technologieDigitální vysíláníElektronický průvodceDigitalizace od A do Z

Elektronický průvodce

4. 6. 2008

Stručné seznámení s funkcemi elektronického programového průvodce na příkladech z vysílání.

» Číst více


Informační technologieDigitální příjemPALHDDigitalizace od A do Z

Digitálně v PAL nebo HD?

28. 5. 2008

Vysvětlíme rozdíl mezi současnou normou PAL a HD (High Definition) – pro vysoké rozlišení je totiž nezbytností digitální příjem. Přehled přijímačů a výsledného obrazu. Set-top-box a jiné doplňky pro příjem HD.

» Číst více