Chat

radiotechnik

Ing. Jiří Vykydal

Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, obor radiotechnika. Postupně pracoval na pozicích vedoucího servisu TV a rozhlasových vysílačů u Správy radiokomunikací Praha, později jako šéf Útvaru investic společnosti Radiokomunikace, a.s. V současnosti je manažerem Útvaru rozvoje, výstavby a prodeje vysílacích služeb u Českých radiokomunikací. Mimo jiné má na starosti i projekt rozvoje digitálních vysílacích sítí v České republice.

Více v reportáži Digitální případ Phila Marlowa z cyklu PORT.

Záznam chatu ze soboty 14. března 2009

Marie A.: „Dobrý den. Pane inženýre mohl byste mi prosím vysvětlit, jak je možné, že mi třeba jeden program kostičkuje a jiný ve stejnou dobu ne, i když oba chytám na stejný set-top-box a stejnou anténu?“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, kostičky v obraze znamenají nějaké poškození signálu, které již systém nedokáže opravit. Protože programy různých digitálních multiplexů (skupin programů) se vysílají na různých kmitočtových kanálech, mohou být vlivy poruch a tím výsledná podoba příjmu různé i přes použití stejné antény a set top boxu. Tento problém by však neměl nastat u stejné skupiny programů, tzn. např. u skupiny programů České televize, nebo skupiny NOVA+PRIMA+Barrandov, kde jsou podmínky stejné. Pokud to nastává, hledejte příčinu rušení někde v blízkém okolí (lednice, kráječ na chleba, mobilní telefon apod.)“

marky296: „Dobrý den čemu oboru se teď zabývate a kde se tím zabýváte ?“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, v současnosti pracuji u společnosti České radiokomunikace a jsem zodpovědný za vývoj nových vysílacích služeb, jejich realizaci a prodej. Velmi stěžejní mojí činností v poslední době je vývoj a realizace vysílacích sítí pro digitální televizi.“

Zdeněk, Praha 2: „Dobrý den. Nevíte pane inženýre, proč nám změnili polarizaci vysílání v Praze (ačkoli to předtím fungovalo), když věděli, že bude muset změnit nastavení antén polovina Prahy? Nebyla v tom nějaká lobby opravářů antén?“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, určitě to není nějaké lobby. Podobný systém se používá i jinde v zahraničí, např. v Berlíně nebo ve Vídni. Kombinace horizontální a vertikální polarizace umožňuje ve zejména v zástavbě velkých měst dokonalejší pokrytí signálem nejen na střechách domů, ale i v ulicích a uvnitř domů. Jsme si vědomi, že změna způsobila nutnost otočení polarizační roviny u některých přijímacích antén, na druhé straně máme ověřeno, že velké skupině obyvatel díky tomu funguje příjem i na pokojovou anténu a nejsou tak závislí např. na rekonstrukci společných antén, velmi dobře také funguje mobilní příjem televize v ulicích (např. v mobilních telefonech nebo autech).“

joseffafilek@seznam.cz: „Mám satelit,přijímam programy z Astra3,chvílemi přes obrazovku se dělají čáry a také to chvílemy píše ,že program je nedostupný,na koho se mám obratit a zdali tu opravumusím platit. Děkuji.“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, bez podrobnějšího prozkoumání patrně neobjevíme závadu s jistotou. Nicméně projevy, které popisujete svědčí o nedostatečném signálu. Zkusil bych následující postup: 1. kontrola, zda nedošlo k posunutí antény 2. kontrola propojení kabelů mezi vnější jednotkou (konvertorem LNB) a přijímačem 3. Pokud je vše v pořádku, zkuste si třeba půjčit jiný přijímač a připojit jej k vyší anténě. 4. Závada může být i v přijímači, pak se obraťte na prodejce. Zda musíte opravu platit záleží na tom, zda máte přijímací soupravu v záruce apod.“

Marcela O.: „Jak se mám připravit na vypnutí analogového vysílání (vysílač Žižkov) v Praze? Stačí koupit set top box a anténu?“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, To záleží na tom, jak přijímáte televizi dnes. Pokud prostřednictvím účastnické zásuvky společné antény (STA) např. v paneláku, pak se spojte se správcem, zda je vaše STA upraveno pro příjem digitální televize. Pokud ano, měl by vám i říci, zda stačí použít set top box, či ne. Pokud používáte svoji anténu přímo k vašemu přijímači, mělo by stačit pořídit si set top box a připojit jej ke stávající anténě (pokud je kvalitní a máte z ní dobrý analogový obraz). Je dobré se zeptat v okolí, zda již někdo digitální televizi přijímá a použít podobný způsob (v některých místech Prahy je nutné otočit polarizaci antény o 90 stupňů). Další informace můžete získat na webovských stránkách nebo prostřednictvím poradenské linky 800 90 60 30 (volání zdarma)“

josef -sokolov: „Dobrý den,chci se zeptat,přijímam všechny programy čt,ale jen ct4sport je rušen1/4obrazu je čista a zbytek zrní.Mám televizor dvb-t a jsem připojen na společnou anténu.Děkuji za odpověd.Josef S“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, pokud nemáte problém s ostatními programy ČT, je s největší pravděpodobností problém ve společné anténě, resp. v její konverzní části, protože všechnjy programy v digitální televizi jsou šířeny v jednom tzv. multiplexu, což znamená že se k vám dostávají naprosto identickou cestou. obraťte se na správce vaší STA, popř. zkuste se optat u sousedů, mají-li stejný problém. Pokud ne, zkuste příjem u nich abyste vyloučil závadu u vašeho přijímače. Je to také možné ale málo pravděpodobné.“

pavelvasourek: „Jakou polarizaci má digi vysílač Brno Barvičova?“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, Barvočiva vysílá všechny digitální programy vertikálně, Hády horizontálně.“

Jarda, okolí ČB: „Dobrý den, když bych kupoval novou anténu pro příjem DVB-T na jaké parametry antény se mam zaměřit. Děkuji.“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrá anténa je nejspolehlivější cestou jak zlepšit příjem. Doporučuji se zaměřit na tyto parametry: 1. širokopásmová (pokud chcete přijímat na jednu anténu všechny programy všech multiplexů), tzn. měla by zvládnout kanály UHF 21-60, ideálně až 66 2. co největší zisk (pokud nebydlíte blízko vysílače)- alespoň 9-10 dB, raději více 3. slušnou konstrukci (nejlevnější antény často mají špatné parametry, přestože to na první pohled není vidět- např. polská síta) Dobré jsou např. logaritmickoperiodické antény nebo tzv. X-color. V prodejně s přijímací technikou by vám měli být schopni poradit.“

Josef V.: „Dobrý den, pokud si koupím set top box s dvěma tunery, budu muset na obou televizích připojených na tento set top box sledovat stejný program? Děkuju“

Ing. Jiří Vykydal: „Záleží na konstrukci přístroje, v drtivé většině případů byste měl mít možnost sledovat rozdílné programy. jistě budete moci sledovat jiný program, než např. budete zaznamenávat na HDD. Ověřte si ale tuto funkci při koupi přístroje.“

Petr B.: „Můžou České Radiokomunikace zvýšit výkon dvb-t na vysílači Praděd o 10-30%,protože součastný analogový signál čt dosahuje po Hradec Králové D11.V jednom časopise jsem četl že vysílač Praděd je nejvýší bod v Čr.“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, na Pradědu v tuto chvíli digitální TV vysílání ještě není (první vysílání z tohoto kopce bude zahájeno v září příštího roku. Pro všechny programy zde bude použit maximální možný výkon, který České republice umožňují mezinárodní dohody o koordinaci kmitočtů.“

Jana: „Jak si mám zajistit příjem digitálního vysílání v okolí Příbramě - směrem na Prahu, když nechci kupovat nový televizor. Potřebuji kromě nějakého (jakého) set top boxu nějakou anténu? Děkuji“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, pokud dnes přijímáte analogovou televizi ze své antény, měl by vám stačit set top box, který připojíte pomocí tzv. kabelu SCART k vaší stávající analogové televizi. Pokud je stávající anténa dobrá, novou nepotřebujete. Je nutné si však zjistit, odkud dnes přijímáte analogový signál. Ne všechny analogové vysílače totiž vysílají digitální signál. Pokud máte anténu otočenu směrem na Prahu, je to pravděpodobně vysílač Cukrák a máte-li kvalitní analogový obraz, v tom případě by zařazení set top boxu mělo stačit. Přesný typ vám neporadím, to záleží, podobně jako u televizoru, co od něj všechno budete chtít. Doporučuji se poradit s prodejcem, pokud si nejste jistá, zajděte spíše do specializované prodejny, kde vám spíše poradí než v supermarketu s "koloniálním zbožím". Pokud možno nekupujte ty nejlevnější "NO NAME" přístroje, kde vám prodavač nedokáže říci, zda spolehlivě fungují.“

Jarda, okolí ČB: „Dobrý den, ještě jeden dotaz, je možné posunout a urychlit spoouštění MUX 2 a 3 na Kleti? Díky“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, Kleť pro další programy urychlit nemůžeme, je nutné vyměnit vysílací antény a to můžeme dělat jen v závislosti na počasí. Do konce prázdnin by to mělo být hotové.“

L.B.: „Dobrý den, mám TV Sony KDL-32D3000 s příjmem také DVB-C, přijímám tedy digital přes kabelovku. Je možné, že dodavatel signálu ořezává digi příjem, jelikož mi tam nejdou funkce jako duální zvuk, titulky či pro zrakově postižené i když v ikonovém menu při daném signálu jsou tyto prvky zobrazeny a pokud jsem se je pokoušel aktivovat tak se nic nedělo? Děkuji za odpověď.“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, teoreticky to možné je, protože pro systém DVB-C se všechny programy znovu multiplexují, neznám však ani vašeho poskytovatele ani technické detaily. Máte-li pochybnosti, lze tyto parametry změřit.“

Brabec F.: „Bude vykryta celá ČR nebo zůstanou nějaké černé díry? Analog také nebyl úplně všude. Děkuji“

Ing. Jiří Vykydal: „České radiokomunikace navrhly digitální vysílací síť s garancí min. 95% obyvatel ČR. Vzhledem k fyzikálním zákonitostem šíření signálu se po dokočení této základní sítě vyskytnou lokální místa, kde "díky" terénnímu profilu nebude digitální signál dostatčný. Po výstavbě sítě se v každém regionu provádí měření pokrytí, které tato místa indikuje a naše České radiokomunikace pak na tuto skutečnost upozorňují své zákazníky, tj. provozovatele vysílání (tedy televizní stanice)s návrhem řešení, většinou použitím tzv. digitálního opakovače, což je obdobou analogového televizního převáděče. O konečném způsobu řešení pak rozhodují naši zákazníci. První digitální opakovače se již připravují do provozu v západních Čechách.“

Josef V.: „Némáte okdaz na nějaké stránky o technologii DVB-T, jako je třeba multiplexování? děkuji“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, posílám vám odkaz na stránky www.dvb.org, kde najdete spoustu zajímavých informací o DVB. Kromě jiného i o technologii na http://www.dvb.org/products_registration/dvb_compliant_products/by_category/. Odtud se dostanete na stránky většiny výrobců technologií a tam najdete více.“

Petr B.: „děkuji“

Ing. Jiří Vykydal: „Rádo se stalo“

Timur: „Dobrý den.Mám full HD televizor LG se satelitním přijímačem FERGUSSON také full HD a parabolu 1000 mm. Bydlím v Jeseníku a přijímám programy s předplacenou kartou CZECHLINK od TT. Někdy kostičkuje obraz, ale to již bylo pravděpodobně zodpovězeno v dnešním pořadu proč. Mám, ale jiný problém. Obraz není ostrý. Je spíš jakoby trochu rozmazaný. Co s tím dělat? Děkuji za odpověď.“

Ing. Jiří Vykydal: „Příčin může být několik. Např. pokud sledujete na full HD televizoru programy vysílané ve standardním rozlišení, může televizor "přepočítávat" rozlišení a to může být příčinou. Lepší televizory mívají také ve svém MENU v nastavení video možnost nastavení parametrů obrazu včetně ostrosti, zkuste třeba tam nastavit lepší podání ostrosti. Jiným důvodem může být např. sledování programu, který používá k přenosu malé datové rychlosti. to se kromě kostičkování může projevit i absencí detailů v obraze a tím subjektivním rozmazáním. Primárně se rozlišení a tím i ostrost nastavuje v kódovací technologii (což nemůžete vy ovlivnit) nebo nastavením zobrazovače.“

ZuzanaV: „Dobrý den pane inženýre. Jen bych se chtěla zeptat jestli má na digitální příjem nějaký vliv výběr značky televize nebo jestli je to jedno.“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, Zuzanko, to je podobné jako třeba s auty. Skoro všechna také jezdí, ale některá rychleji, pohodlněji atd. Podobné je to i s přijímači. Většina z nich ukáže obraz a zvuk, ale některé nabízejí lepší podání barev, kontrastu a dalšího zpracování. Obecně bych poradil tak, že pokud používáte televizi jako kulisu nebo pro zběžné sledování zpráv, není třeba přikládat výběru význam. pokud si užíváte přírodovědných programů je vhodné vybrat si optimální značku i model.“

=o): „čusky :)“

Ing. Jiří Vykydal: „čágo bélo“

Johnny: „CHtel bych se zeptat jestli zaleží na ceně nebo značce STB“

Ing. Jiří Vykydal: „Odpověď není zcela jednoduchá. Více záleží na značce než na ceně. Ale nemusí to být vždy značka světového jména. Je několik firem, které nejsou v obecném povědomí, specializují se na digitální přijímače a mají dobré přijímače. Nemohu vám z pozice zástupce Českých radiokomunikací doporučit konkrétní značku nebo typ. Spíše pár obecných rad: 1. nekupujte to nejlevnější co vám nabídnou, nemáte-li ověřeno že to funguje. Pokud hrají peníze zásadní roli a chcete uspořit, zkustze najít prodejce, který vám nabídne možnost přistroj buď vrátit, nebo alespoň vyměnit za jiný, pokud by tento nefungoval 2. Projděte si stránky některých webovských serverů specializovaných na digitální vysílání. V recenzích anebo chatech najdete určitě spoustu důležitých informací. 3. Nakupujte u odborníků, kteří vám dokáží poradit s výběrem i podle vašeho bydliště a příjmových podmínek 4. zkuste se zeptat ve vašem okolí, co úspěšně používají sousedé s podobnými podmínkami příjmu. 5. Nakoukněte do našeho e-shopu na www.radiokomunikace.cz, všechny set top boxy zde prodávané jsou testovány v provozu naší sítě.“

Timur: „Děkuji za odpověď.“

Ing. Jiří Vykydal: „Rádo se stalo.“

Luigi: „Dobrý den. Prosím Vás která je nejlepší značka televizorů LCD? Je dobrý televizor LG 42LF65? Má ho bratr a nabízí mi jej za výhodnou cenu. Bude kupovat nový. Děkuji.“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, je mi to moc líto, ale jsem tu jako zástupce společnosti České radiokomunikace, a jako takový nemohu podávat komerční informace. Omlouvám se, že nemohu odpovědět. Poraďte se v prodejně s přijímači.“

Jiri: „Na pokojovou DVB-T anténu chytám asi jen jeden ze dvou (?) ostravských multiplexu, tzn. že mohu sledovat CT1,2,24,4 ale nikoliv např. Novu, Primu atd. Driv jsem zminene chytal, nyni to nejde ani pri ruznych polohach anteny. Jak mohu signál posílit a chytat i zbytek?“

Ing. Jiří Vykydal: „Dobrý den, v Ostravě v tuto chvíli vysílají 3 digitální televizní multiplexy. MUX1, to je Česká televize z vodárny na Hladnově a v tuto chvíli omezeným výkonem i z Hošťálkovic a MUX2 (tj. NOVA, PRIMA a Barrandov) a MUX3 (Očko, Z1 atd.), ty jen z vodárny Hladnov. Vysílání pro Ostravu je plánováno ve finálním stavu z Hošťálkovic s vysokým výkonem, který zajistí dobré pokrytí Ostravy často i na pokojovou anténu, ale to příjde až na podzim tohoto roku pro ČT (budeme v létě měnit antény na vysílači) a z kmitočtových důvodů až na jaře 2011 pro ostatní multiplexy. Chcete-li mít již dnes všechny digitální programy, nezbývá, než použít venkovní anténu s dobrým ziskem orientovanou na Hladnovskou vodárnu.“