Chat

spoluzakladatel společnosti Visual Connection

Ing. Jakub Vaněk

Od roku 1999 se ve Visual Connection věnuje problematice streamingu (projekt TV Visual na Invexu 99) a v současnosti zastává pozici hlavního inženýra. Od konce roku 1999 pracuje jednak na streamingu zpravodajství ČT, jednak na dalších streamingových projektech i na rozvoji této platformy u nás (například distribuční systém Nacevi).

Záznam chatu ze středy 23. ledna 2008

Matěj: „Jak se díváte na nástup Flashe a prograsivní download. Naztrácí streaming svojí pozici?“

Ing. Jakub Vaněk: „Dobrý den a vítám všechny v tomto chatu Flash je jistě zajímavá technologie, ale z našeho zkoušení se zatím osvědčila u kátších příspěvku a zatím se nám neosvědčila pro delší pořady. Určitě pro reklamy, nebo pro You Tube je to vhodný formát, pro obsáhlejší archiv delších pořadů si s tím nejsem zatím jistý. Ad progresivní download, opět si myslím, že na delší pořady tak, jak si ho představujeme není vhodný“

Pepa z Karlína: „Dobrý den! Máte nějakou zkušenost s peer-to-peer distribucí? Je v tom budoucnost?“

Ing. Jakub Vaněk: „Vím, že tyto systémy existují, bohužel naráží na nesymetrické připojení většiny lidí k internetu, kdy šířka odchozího pásma je daleko menší u většiny uživatelů, než by bylo potřeba pro efektivní fungování. Spíše vidíme budoucnost v distribučních sítích, kdy se uživatelé připojují podlé svého umístění a své IP adresy na k nim nejbližší server, ze kterého jsou obsluhováni.“

Marta: „Zaniknou stávající televize?“

Ing. Jakub Vaněk: „Myslím si, že nezaniknou, ale vniknou jim další alternativy“

W0Ndr3y: „Jak je možné steamovat video s vysokým rozlišením - HD stejnou rychlostí jako obyčejné video? jak funguje rychle se steamující divX“

Ing. Jakub Vaněk: „Pro streaming ve vysokém rozlišení je potřeba mít patřičnou infrastrukturu. Pokud se použije kvalitní kodek, napřiklad nějaká varianta MPEG4 (dnes je pravděpodobně nejdále H.264), je možné datový tok snížit na hranici okolo 10Mbitů a to je již hodnota, které moderní přípojky ADSL2 nebo kabelové technologie již dnes i u nás dosahují. Rozhodne zatím není myšlen HD streaming bez komprese nebo ve větším než HD rozlišení - to je zatím otázka svíše výskumných projektů (např. www.cinegrig.com)“

kmet: „Dobry den, jake jsou technické požadavky na příjem streamingu, co se týka počítače. Děkuji“

Ing. Jakub Vaněk: „Pro normální video streaming, tak, jak to znáte např. u ČT vyhový bežný počítač napřř. s WinXP a P3/500Mhz a rychlejší, nebo normální rychlý počítač s jiným OS. Pro PAL nebo HD rolišení pak samozžejmě odpovídajíce výkonný počítač. (Pal tak P4/2.8Ghz+, pro HD dvoujádrový procesor)“

Ondra: „Streaming je velice náročný na přenosovou kapacitu. Velká část programů ČT z vlastní produkce je možné shlédnout streamovaně. Jaká je cca průměrná přenos. kapacita? A co se kapacity týče, vidíte možnost využítí P2P streamování (JOOST)?“

Ing. Jakub Vaněk: „aktuálně je kvalitnější stream CT Win//Real ve 400Kbit/s, což je asi 180Mbyte/hodinu sledování, což by v dnešní době již nemělo moc vadit dnes již vysokým FUP limitům.“

W0Ndr3y: „2Marta: televize určitě nezaniknou, je to podobné jako s nástupem televize. Knihy taky nezanikly a nemyslim že by k tomu mělo v nejbližší době dojít. Stejně tak internet nenahradí televizi“

Ing. Jakub Vaněk: „Souhlasím“

Michal: „Myslite ze bude napriklad CT podporovat aj alternativne operacne systemy? Su technologie, ktore by sa dali pouzit multiplatformovo?“

Ing. Jakub Vaněk: „Řeší se i otázka jiných platforem, nicméně podporovaný RealPlayer je k dispozici i jako OpenSource přehrávač a je možné ho portovat na rozličné platformy, pokud na nich ještě není k dispozici“

terka: „dobrý den, chtěla bych se zeptat co to vlastně děláte?? Ono nám sem napsali co děláte ale pouze odbornými názvy a to mě jako studence, která se v tomhle oboru zatím nepohybuje moc neřekne.. děkuji za odpověď“

Ing. Jakub Vaněk: „Jednoduše řečeno, mimo jiné zajištuji, aby jste si Váš pořad mohli na počítači pustit z archivu ČT :-)“

Ondra: „Steaming, to není otázka jen přenosové kapacity, ale i HW a SW k zajištění požadavků uživatelů. Jakou HW platformu nejčastěji používáte (DELL, IBM, atd...)+SAN úložiště, a pak samozřejmě SW (Windows, Linux, Solaris, atd...), clustering.“

Ing. Jakub Vaněk: „Pro živé vysílání je to v první řadě otácka nazmlouvané kapacity od serverů, v současnosti máme přes 5-6 Gbitů, v brzké době to určitě budeme zvyšovat. (Kapacita je dostupná např. pro streaming ČT pořadů) Pro archiv je to hlavně otázna diskových polí, ze kterých se videa vybavují. Servery jsou ruzné (HP...), platforma Windows Server 2003“

in nomine noctis: „dobry den. coraz viacej ludi v cechach i na slovensku sleduje streamovane vysielania. mate nejake statistiky o tom, ci tuto formu vysielania preferuju ludia viac v zahranci alebo u nas?“

Ing. Jakub Vaněk: „statistiky máme, řekněme, že tak 25% je zahraničí, zbytek ČR. Ale liší se to pořad od pořadu, tohle je dlouhodobý průměr“

Laco: „Je na obzore nejaky este lepsi kodek, ktory by sa pri HD streame mohol presadit?“

Ing. Jakub Vaněk: „Hodně nadějí je vkládáno H.264 a jeho další vývoji, pro specifické účely pak do JPEG2000 formátu, ale ten není tak datově efektivní, ale zato se používá i pro streaming ve 4K.“

Michal: „Aky kodek{technologiu} by ste odporucali pre streamovanie obsahu obrazovky pocitaca, teda obrazu s rozlisenim minimalne 800x600 bodov a s nizkym datovym tokom {okolo 512kbits}.“

Ing. Jakub Vaněk: „záleží, co na té obrazovce bude probíhat, pokud to nebude moc akční, dá se na to vhodně naladit i WM.“

Bednářová: „co to vlastně termín streaming znamená???“

Ing. Jakub Vaněk: „Streaming = asi nejlepší český výraz je proudování prakticky jde o to, že vysílací server vysílá proud videa v různých datových tocích a Váš přehrávač si vybere ten nejlépe vyhovující datový tok a ten začne odebírat. Pokud nestíhá, muže vynechávat jednotlivá okna obrazu“

Miki: „Dobrý den. Jakým způsobem uchováváte data pro streaming? Zálohujete na pásky nebo vše uchováváte pouze přes disková pole? Také by mě zajímalo co vy vidíte jako archivní formát budoucnosti.“

Ing. Jakub Vaněk: „zálohovaná disková pole U páskových médií je pro tyto objemy relativně vysoká vstupní pořizovací cena a jsou pomalé“

postazbynek@seznam.cz: „mate nejake dalsi projekty?, diky zbynek“

Ing. Jakub Vaněk: „projektů je řada, myslím, že se s nimi brzo potkáte“

Laco: „Dobry vecer. Co si myslite o projekte streamovania videa pomocou technologie torrent?“

Ing. Jakub Vaněk: „nevím, tuto technologii jsem pro streamování nikdy nezkoušel“

Ondra: „Lze do budoucna očekávat, že televize budou nabízet "real time" streaming svého vysílání? Lze to vůbec realizovat (licence, poplatky, technické zázemí)?“

Ing. Jakub Vaněk: „Dnes ho již nabízí přeci ČT24 u ostatních je to opravdu otázka licencí a případně zabezpečení pro danné území. (to jž také funguje, např Liga mistrů na ČT, nebo O2 hokeje na O2TV a na internetu) Opravdu dnes jsou duležité právě ty licence a uzemí, kam vysíláte“

Ondra: „Otázkou na přenosovou kapacitu jsem měl samozřejmě na mysli kapacitu potřebnou na straně poskytovatele. Zajímal by mě průměrný datový tok odchozího streamu a s tím související konektivita. Teda pokud to není tajné. Díky“

Ing. Jakub Vaněk: „již jsem kapacitu odpověděl v předešlém dotazu, aktuálně jede z našich serverů asi 1GBit datového toku“

Ondra: „Platforma W2k3: používáte streamovací software 3. strany, případně in-house solution, nebo sw přímo od Microsoftu?“

Ing. Jakub Vaněk: „kombinace, něco od MS, dále od Real Network a i náš vývoj“

tomolc: „Zdravím akurát sa snažím testovať streem mojej plochy na konkrétnu IP pomocou VLC a mám niekolko otázok (v linuxe). 1: mám problém nájsť vhodný kodek čo by nevyťažil moj CPU na 100% (recordmydesktop pri ogg (theora) mal cca 60%) 2: treba nastaviť také parametre aby sa to zmestilo do uploadu 60kilobajtou / s a dal sa čítať text 3 na videu nieje vidno kurzor myšli tomolc“

Ing. Jakub Vaněk: „bohužel, s tímto Vám v tomto chatu nepomohu“

terka: „aha tak to je opravdu super...to schvaluji a doufám že to nezrušíte!:-) protože je plno pořadů který mám ráda ale třeba je nestíhám a tohle lidem umožní si na to podívat kdykoli se mu chce!... tak děkuju za odpověď a mějte se...“

Ing. Jakub Vaněk: „v současnosti se neruší ani archiv a co v něm je v něm zůstává“

Michal: „V predoslej otazke o streamovani obsahu obrazovky, som mal namysli zvacsa textovy obsah. Cize obsah s ostrymi hranami a malymi zmenami. Vedeli by ste odporucit kodek? Existuje riesenie, kde by nebolo nutne zaplatit tisice za licenie za software?“

Ing. Jakub Vaněk: „Toto jsem opravdu nezkoušel a ani to nezkoušel nikdo z kolegů.“

Ondra: „Uvažuje se v blízké budoucnosti nabídnout více než oněch zmiňovaných 400 kbit? Přece jen v dnešní době je hodně uživatelů s připojením kolem 2 Mbit (osobně mám 8/4 Mbit)“

Ing. Jakub Vaněk: „Ano, již teď zkušebně vysíláme live (zatím bez záznamu v archivu) v plném formátů na 1.5Mbitech.“

Michal: „planuju sa na ct, alebo niekde inde aj streamy s vyssim datovym tokom, popripade aspon PAL rozlisenim?“

Ing. Jakub Vaněk: „ted sjem odpověděl, zatím se vysílá v PALu (720x576 bodu, mám li být přesný) ve vzduchu a toto vysílání i zkoušíme pro všechy čtyři kanály. Pokud ČT začne vysílat v HD, myslím, můžeme to pak i v HD zkusit“

sirius: „.... kdyz na HD-TV je winchester a dokáze do poradu zrychlit nebo, se na nem muzu treba podívat na port co byl pred tydnem, tak jak to bude kompatibilní se streamingem ?“

Ing. Jakub Vaněk: „Pokud to chápu správně, pokud máte v TV pevný disk, tak na ten dnes můžete nahrávat pouze v rámci TV, výrobci si zatím do nej nechtějí nechat šáhnout“

Michal: „Dakujem, za vase odpovede a vas cas.“

Ing. Jakub Vaněk: „Rádo se stalo, klidně se ptejte ještě dále“

Ondra: „Taky se přidám k děkování. Rozhodně je to zajímavá oblast, ve které se zatím nepohybuji (co není může být :-). Možná by i ostatní uvítali, kdybyste uvedl nějaké linky, zdroje dostupné na internetu ohledně této problematiky.“

Ing. Jakub Vaněk: „Děkuji všem za dotazy, ad linky na internetu, linků je mnoho, vyhledávače jistě pomohou, otázka je, jaké linky by jste přivítal, opravdu široká oblast...“

uka: „Zda se mi to, nebo mam pravdu, kdyz reknu, ze rychlosti internetu rostou rychleji, nez programova nabidka televizi ? Nemyslim tim ted CT, ale obecne. Nekde jsem cetl ze software zaostava za vyvojem hardwaru, coz by memu pocitu odpovidalo ...“

Ing. Jakub Vaněk: „ano, dá se tento příměr takto vyslovit. mimochodem, špičková hodnota českého NIXu se za rok zdvojnásobila, loni byla cca 18Gbit, dnes je 36Gbit/s“

Ondra: „Česká televize má poměrně velké finanční zdroje na zajištění streamování. Vidíte zde i příležitost pro menší projekty (např. jen čistě internetové televize), které prostředků mají méně a myslíte si, že je možné tuto činnost financovat pouze z reklamy nebo je nutné zavést placený obsah?“

Ing. Jakub Vaněk: „Podporovali jsme řadu menších projektů, např ruzné festivali dokumentárních filmů, atd. Obecný problém všech těchto akcí je ale jejich propagace, kdy se organizátoři cítili na stovky a tisice shlednuti, opak byl pravdou. Pokud akce nemá slušnou propagaci na nějakém portálu, nebo v nějakém médiu, je odkázána k zániku a stejně jako je malá návševnost weebových stránek, tak je i malá návševnost streamingu a pak je otázkou, zda se pro pár lidí ho vyplatí připravovat. Další z akcí, které streamuje je např. Odhalení (Gorily v pražské zoo). Navíc máme vyzkoušeno, že pokud má akce dobrou propagaci, přijdou tisíce lidí, v opačném případě je škoda proudu pro servery“

Ondra: „36 Gbit v NIXu, přičemč 80% tvoří P2P :-). Nicméně jsem někde četl, že rychlosti nelze zvyšovat exponenciálně, jak se nyní děje. Bylo by nutné vyměnit páteřní prvky (směrovače), které by tyto požadavky dokázaly uspokojit. Pak je zde také problém adresního prostoru IPv4, který brzo dojde (2009??). Jak je na tom streaming a IPv6 -nějaké benefity nebo spíš problémy?“

Ing. Jakub Vaněk: „Ano, máte pravdu, aktuálně jsou páteřní prvky postaveny na strojích buď cisco 6500 nebo vyšší nebo obdobné od jiných výrobců, do techto "krabic" jsou 10Gb karty, do vetších pak i rychlejší. Testují se "krabice" se 40GBit moduly a hlavně, optiky jde nasvítit různou vlnovou délkou (různou lambdou), takže je možné na jednu položenou trasu dát až tuším teď 64 různých lamd, takže jde místo 10GBit přenést 64x více. A nebojte se, Ti, kdo to potřebují si ty krabice zvyšují také. Osobně si myslím, že problém brzo nastane ve vnitřních sítích jednotlivých ISP, kde 1Gbit spoje přestavají stačit a na 10Gbit se jim nechce zatím investovat, tam nastanou úzká hrdla, na páteři a do NIXu to zatím každý hlídá a na své páteři také, ale za ní... Ad IP6 streaming, připravujeme ho a někdy na konci Q1 bude možné se i přes něj k našim serverů připojit (již máme IP6 alokaci)“

Michal: „Podporujete aj mensie komunitne a dobrovolnicke projekty? Ponukate HW, ale SW pre taketo ucely?“

Ing. Jakub Vaněk: „ano, nicméně je to otázkou dohody mimo tento chat“

Ondra: „Jak se řeší streaming "živého vysílání", televizní signál-> stream. Pomocí nějaké tv karty v serveru?“

Ing. Jakub Vaněk: „zdroj signálu (anténa) - namnožení signálu pro více enkoderů, enkodér - distribuční server - streamovací server“

Robin Suchánek: „Dobrý den, pořádám charitativní akci. Kde bych Vám prosím mohl poslat žádost o sponzorství?“

Ing. Jakub Vaněk: „Napište nám přímo do firmy, kontakty jsou na našem firemním webu“

Ondra: „Enkodér - karta v serveru s HW akcelerací (asi MPEG2) nebo dedikovaná "krabička"?“

Ing. Jakub Vaněk: „enkodéry jsou SW, dnešní CPU s tím nemají problém“

Ondra: „:-) Takže asi nějaké čtyřjádrové CPU. Intel nebo AMD?“

Ing. Jakub Vaněk: „:-) Intel a dvoj nebo čtyř jádra. Děkuji všem za dotazy a přeji příjemný večer.“