Chat

Ing. Radka Musilová
Absolventka Lesnické fakulty České zemědělské univerzity v Praze, obor aplikovaná ekologie. V současné době zde pracuje jako odborná asistentka a věnuje se výzkumu a praktické ochraně vzácné užovky stromové.
Záznam chatu ze středy 14. listopadu 2007
Radim: „Může užovka někomu ublížit?“
Ing. Radka Musilová: „Dobrý den vážení čtenáře, užovka stromová rozhodně člověku neublíží. V obraně sice může kousnout, ale člověk se toho spíše lekne, stopy od zubu jsou jen povrchove.“
cihuri: „to jsem se špatně zeptal , kde se vyskytuje nejčastěji?“
Ing. Radka Musilová: „Užovka stromová se u nás žije na jižní Moravě a na hranicích se Slovenskem. Izolovaný výskyt daleko od těchto míst v okolí Ohře, o němž byla reportáž, je opravdovou raritou.“
Radim: „Bavi Vas prace vice v laboratori nebo venku ?“
Ing. Radka Musilová: „Práce v terénu mě hrozně baví, ale když je třeba ošklivo a prší je rozhodně lépe v laborce :-).“
Vesecký: „Už Vás ta užovka stromová někdy kousla? Jak je to nebezpečné?“
Ing. Radka Musilová: „Užovka mne kousla mnohokrát, řekla bych že skoro každá druhá. Nebezpečné to pro mne není, ranka se rychle zahojí. Ale může to být nebezpečné pro ní, neboť pokud člověk leknutím ucukne, může jí vytrhnout zuby.“
Lukas: „Dobrý den, chci se jen zeptat zda se pohybuje stromovka v okolí Kadaně a Doupovských hor uroveň Klášterce a Kadaně .Děkuji za odpověď“
Ing. Radka Musilová: „Z oblasti Kadaně a Klášterce pochází řada nálezů jak historických tak i poměrně nedávných (tak kolem roku 2000). V těchto místech se patrně dříve vyskytovala a tyto nálezy mohou být pozůstatky širšího rozšíření nebo nechtěně zavlečené kusy, např. se senem či šrotem železa, kde se užovky rády schovávají.“
delete: „Mají užovky stromové oblíbené stromy? Třeba jako v ráji (:-))“
Ing. Radka Musilová: „Užovka se sice jmenuje stromová, ale v Poohří na stromy leze jen vzácně, sama jsem ji tam nenašla, takže nemůžu posoudit zda mají oblíbené stromy :-)“
gympl Praha: „Dobrý večer. To byla jedna z nejlepších reportáží v Portu - velice zajímavá a dobře připravená. Na čem se podílejí jiní Vaši kolegové? gympl Praha“
Ing. Radka Musilová: „Děkujeme za pochvalu. Na naší univerzitě se řeší téměř všechno od rostlin, přes hmyz, obojživelníky, ptáky, savce a další. A všechno je zajímavé, např. moje kolegyně v kanceláři řeší jaké chemické látky lákají hrobaříky.“
učitelka: „Co mohou lidé dělat, aby vám pomohli v ochraně této vzácné užovky? Existuje něco kromě nevybíjení?“
Ing. Radka Musilová: „Děkuji za otázku. Existuje řada možností jak této užovce i jiným plazům pomoci. Můžeme se starat o jejich biotopy - čistit zídky, aby nezarůstaly vegetací, vytvářet komposty do kterých mohou klást vejce.“
Petr P.: „Jaké obory se mohou studovat na vaší fakultě? Co je proto třeba znát, abych udělal přijímačky?“
Ing. Radka Musilová: „Na naší fakultě můžete studovat Krajinné inženýrství (více technické) či Aplikovanou ekologii. K příjmačkám budete potřebovat znalosti z biologie a matematiky a hlavně nadšení.“
JIndřich: „já má doma užovku tenkoocasou 1m dlouhou asi půl roku a chová se strašně agresivně když ji chci chytnout do ruky podle literatury má všechno co by měla svítím jí akvárium 60x45x30cm nějakých 81 litrů“
Ing. Radka Musilová: „Bohužel nejsem chovatel, takže v tomto směru neporadim. Ale napište mi na pracovni email musilovaradka@fzp.czu.cz a ja Vam doporucim nekoho, kdo vam poradi.“
Medková: „Navštívila jste i ostatní místa výskytu užovky stromové, např. v Itálii atd? Liší se v něčem dalším než v délce? Děkuji a přeju hezký večer.“
Ing. Radka Musilová: „V letošním roce jsem navštívila tři místa v Německu, kde se rovněž nacházejí izolované populace. Hadi se zde liší, mají trochu jinou barvu, jinak tvarované štítky a obývají trochu jiné biotopy než u nás. V délce se ale moc neliší.“
slobo: „Umí tahle užovka taky plavat? Třeba se přeplavila...“
Ing. Radka Musilová: „Umí a velmi dobře. Dokonce jsme již dvakrát nalezli označeného jedince na protějším břehu řeky Ohře, ale na velké vzdálenosti by to asi nezvládla :-).“
Alexandr: „Jak jste tuto užovku u Ohře vůbec objevili? Co mají udělat ti, kterým se vylíhne (nebo najdou vejce) v kompostu, aby jí neublížili? Můžete na ni v přírodě náhodou šlápnout? Umí viset na stromě? Dík.“
Ing. Radka Musilová: „To je ale otázek :-). Užovku našli u Ohře již na konci 19. st., ale první podrobné popisy této lokality existují až z 60. let 20.st., kdy zde při opravě silnice nacházeli pracovnící zvláštní velké hady. Pokud jsou vajíčka v kompostu vylíhlá, mláďata se rozlezou po okolí. Pokud všal lidé naleznou při manipulaci s kompostem vajíčka nevylíhlá, měli by je uložit zpět na místo a přikrýt substrátem, možná se jěště dolíhnou. Šlápnout na ní náhodou můžete, je dobré se vždy koukat pod nohy :-). A viset umí pěkně, nejen na stromě, ale třeba i na krovech domů, ve starých budovách na trámech u střechy atd.“
Hůla K.: „Prosím o sdělení, co vše zahrnuje krajinné inženýrství? Děkuji Vám.“
Ing. Radka Musilová: „Krajinné inženýrství zahrnuje např. vodní hospodářství - rybníky, malé vodní toky či např. protierozní ochranu půdy, ochranu přírody a další.“
gympl Praha: „Těšíme se na hrobaříky v Portu! A jiné zajímavosti. Zdravíme a děkujeme.“
Ing. Radka Musilová: „Taky děkuji a zdravím.“
Míša H.: „Kolik mláďat se najednou může vylíhnout ? hrozí jim nějaké nebezpečí než začnou lézt?“
Ing. Radka Musilová: „Každá samice může naklást 8 - 12 vajíček za rok. Naklade je do kompostu, kde na ně může číhat nebezpečí v podobě predátora (kuna, divoké prase), ale i třeba houby a plísně. Ani když se malý had vylíhne nemá to jednoduché. Je to tkanička asi 30 cm dlouhá, kterou může sežrat třeba i kos a což teprve větší predátoři. Navíc má jen asi měsíc na to aby zazimoval někam pod zem do dutin či do zídky, jinak v zimě umrzne.“
V. Novotný: „Jak se nyní protierozně chrání půda? Děkuji a omlouvám se za otázku mimo Váš obor.“
Ing. Radka Musilová: „Absolvovala jsem tento předmět před pár lety a něco málo si ještě pamatuji :-). Svažité pozemky, kde hrozí eroze, je lépe zatravnit či zalesnit, než na nich pěstovat třeba brambory. Orat by se mělo vždy po vrstevnici, tak aby se vodě, která splachuje půdu, nedělaly cestičky. Dále se dají kopat různé příkopy či stavět hrázky atd.“
Šárka: „Žijí u nás ještě nějakí podobně kuriózní hodi, jejichž půvid není zcela znám?“
Ing. Radka Musilová: „Žije u nás 5 druhú hadů, ale takto kuriózní je jen užovka stromové, má všechna nej - největší, nejvzácnější a nejohroženější a také nejzvláštnější.“
Iveta: „Dobrý večer, chci se zeptat o jakou užovku se jedná. V létě se na silnici před domem vyhříval had světlešedé kovově lesklé barvy a za ušima měl čené půlměsíčky. Děkuji za odpověď.“
Ing. Radka Musilová: „Podle popisu by to sedělo na užovku obojkovou, ta má za hlavou ale půlměsíčky žluté.“
Mikoláš: „Jak se užovky rozmnožují? Kolik mohou mít mláďat?“
Ing. Radka Musilová: „Užovka stromová klade vajíčka a může jich mít 8 - 12, jiné užovky ale rodí živá mláďata, z našich např. užovka hladká.“
ekoložka: „Jaké máte jiné zájmy? Souvisejí s ekologií, přírodou? Kdy Vás začli zajímat hadi - nebo je to právě jen tento had se všemi svými nej... ?“
Ing. Radka Musilová: „Vždy mne zajímala přiroda obecně. Na univerzitě jsem začala studovat obojživelníky a od nich je to k hadům už jenom kousek :-).“
VALACH: „Dobrý večer. Mám na zahradě slepýše a užovky. Byli pod hromadou desek, v neupravené časti pozemku s ostružinama, malinama atd.. Nyní tohoto ubývá a mám obavy, aby se mi tyto zvířátka navytratila. Místo těchto "jejich" úkrytů vznikají záhony s mulčovací kůrou a okrasnými rostlinami. Je naděje, že se jim tyto záhony budou (pro své příbytky) líbít. Děkuji“
Ing. Radka Musilová: „Dobrý večer, všichni plazi mají rádi úkryty, proto se vyhřívají pod hromadou desek v neupravené části. Pokud budete mít na zahrádce příliš uklizeno a anglický trávníček, plazi se přestěhují. V takovém prostoru by se velmi vystavovali riziku predace. Ale můžete jim někde nechat trochu zarostlejší růžek a pokud tam dáte desku, plech či fólii, určitě tam zůstanou.“
Vláďa R.: „Jak si mám vysvětlit, že některé kladou vajíčka, jiné rodí mláďata? To je zajímavé. Děkuju za odpověď.“
Ing. Radka Musilová: „Užovek existuje mnoho druhů, celkem na světě je více než 4000 druhůů hadů. V rozmnožování existuje velká variabilita. Každý druh se rozmnožuje tak jak je to v jeho prostředí nejvýhodnější.“
Pavel Novák: „Dobrý večer Radko. Díky za hezkou reportáž v PORTu. Chtěl bych se zeptat? Existují ještě nějaké lokality (mimo Karlovarsko), kde se vyskytuje užovka stromová. Myslím tím např. stovky jedinců? Jsou místa, kde je jen několik jedinců ale nelze říci, že by šlo o nějakou významnou lokalitu? Je užovka stromová vzácná, např. ve srovnání s užovkou obojkovou?“
Ing. Radka Musilová: „U nás se vyskytují ještě na jižní Moravě a v Bílých Karpatech. Početné lokality s několika sty jedinci by jste mohl nalézt např. v Podyjí, naproti tomu v Bílých Karpatech jsou jedinci velmi rozptýleni v krajině a místa s větší koncentrací jedinců zde chybí. Ale to je vždy dáno charakterem biotopu kde žijí. Ve srovnání s užovkou obojkovou je užovka stromová velmi vzácná, neboť užovka obojková patří k našim nejběžnějším hadům.“
prof. Řežábková: „Co Vás, paní inženýrko, přivedlo k vědě? Děkuji.“
Ing. Radka Musilová: „Dobrý den, k vědě mne přivedl zájem o přírodu. Já jsem ani moc dopředu neplánovala, že budu dělat doktorát, ale když se objevilo takto zajímavé téma...“
Ondřej: „Je možné chovat užovky doma v teráriu?“
Ing. Radka Musilová: „Je možné je chovat v teráriu a i u nás existuje řada chovatelů. Nicmémě je to velmi vzácný druh, musíte na to mít řadu povolení a doklad, že jste koupil hada od jiné chovatele. Osobně si ale myslím, že dávají přednost volnosti.“
klecka: „Dobrý den. Další záhada - kdy se dozvíme, proč jsou užovky stromové vázané na právě na Karlovarsko a jeho mikroklima? Díky.“
Ing. Radka Musilová: „Dobrý den, to Vám zatím nepovím. Snažíme se co to dá, sbíráme inforamce o srážkách, teplotách atd. Ale příroda je strašně komplikovaná a některá tajemství si možná nechá pro sebe.“
Sofča: „Jsou užovky - tyto i běžně rozšířené - jedovaté?“
Ing. Radka Musilová: „Z našich užovek není jedovatá žádná, takže se nemusíte bát.“
guru: „Je rozumné pěstovat hady v bytě ( nemyslím kvůli nebezpečí obyvatel)?“
Ing. Radka Musilová: „To záleží. Někdo se teraristice, tedy chování hadů, věnuje s velkým nadšením a má řadu úspěchu. Ale já osobně dávám přednost terénní práci a sledování hadů v přírodě.“
Ondra: „Z čeho pochází slovo herpetoložka ? Děkuji.“
Ing. Radka Musilová: „Herpetologie je věda o plazech a patrně jako většina takových názvů bude pocházet z latiny.“
Pospíšil: „Co všechno si mám představit pod pojmem aplikovaná ekologie?Děkuju a přeju hodně úspěchů!“
Ing. Radka Musilová: „Aplikovaná ekologie je obor, kde se prolíná vlastní ekologie (věda o vztazích mezi organismy a prostředím a mezi organismy navzájem, tedy studium různých vztahů a závislostí) s aplikovanými obory - zemědělství, lesnictví, ochrana životního prostředí atd. Vznikají potom práce např. na téma: Jaký způsob kosení louky je nejvhodnější pro společenstvo to a to..“