Chat

neurolog, epileptolog

MUDr. Martin Tomášek

Zaměstnanec Centra pro léčbu epilepsie na Neurologické klinice FN Motol. Zabývá se komplexní diagnostikou a léčbou epilepsie a záchvatových onemocnění.

Záznam chatu ze středy 14. února 2007

nejmenovaná: „V roce 2000 jsem prodělala dva epileptické záchvaty. Důvodem bylo nadměrné užívání alkoholu. Následovalo psychiatické léčení. Je možné, aby se tyto záchvaty opakovaly?“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer, epileptický záchvat může být vyprovokován. Například blikajícím světlem, prohloubeným dýcháním, některými léky či jejich náhlým vysazením a nebo také může souviset s požíváním alkoholu. Každý máme však jinak nastaven práh citlivosti k takovému provokujícímu faktoru. V podstatě u každého člověka lze dostatečně silným podnětem vyvolat epileptický záchvat – extrémním příkladem je „elektrošok“ používaný v psychiatrické léčbě – tím v podstatě vyvolá epileptický záchvat u kohokoliv. Nejsme všichni stejní, takže u někoho, kdo nadměrně holduje alkoholu, nikdy záchvat nevznikne, protože jeho práh je nastaven vysoko, a naopak u jiného člověka bude stačit i relativně malá provokace. Jestliže již víte, jaká je Vaše míra prahu a víte, že ji lze překonat, znamená to, že vystavením se podobné provokaci, se záchvaty mohou s vysokou pravděpodobností opakovat. S pozdravem MT“

Dana Krausová: „Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli se dá epilepsie léčit ? Jak vzniká ? A z čeho se to může vytvořit ? Dekuji Krausová“

MUDr. Martin Tomášek: „Přeji hezký večer, Vaše otázky jsou velmi široké. Epilepsie se dá léčit a i úspěšně. Existují léky, které potlačují epileptické záchvaty a některé typy epilepsie lze trvale vyléčit operací, při které se odstraní část mozku, která generuje epileptické záchvaty. Příčin epilepsie je celá řada. Může se jednat o vrozenou záležitost (pozor to nutně neznamená, že epilepsií museli trpět předci a budou jí trpět potomci!), kdy je část mozkových buněk „špatně vytvořeno“. Může jít i získanou poruchu části nervových buněk – například po mozkové příhodě, po úrazu, po zánětu mozkových blan nebo třeba nádorem... Zdravím MT“

Makiška: „A co vy máte někdy nervy z těch lidí ??? A proč lidé maji epilepsii a stara te se o ty lidi??“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý den, někdy je složité rozhodnout, co je pro pacienta nejlepší – co mu nejlépe doporučit. Člověk nefunguje jako stroj, a ne všichni reagujeme na léky stejně. To, co někomu pomůže, může být u jiného zcela neúčinné, a ne vždy se to dá odhadnout předem. Ještě větší „nervy“ například jsou správně vyhodnotit, zda se dotyčný má nechat operovat pro epilepsii, a vyšetřit ho předem tak důkladně a maximálně dokonale, aby bylo správně zjištěno, kde se v mozku nachází ložisko jeho záchvatů, a zároveň také tak dobře, aby nedošlo k žádnému poškození žádné důležité funkce mozku … To mi opravdu jedno není, a jsem si vědom, že svým doporučením mohu zcela změnit život člověka. Někdo třeba měl po léta každý týden záchvaty, nemohl sehnat zaměstnání, nemohl řídit auto… a najednou se jeho život zcela změní, když záchvaty přestanou … Snad jsem Vám trochu odpověděl. Zdravím MT“

Lugar: „Stáhnul jsem si z internetu program Neuro-programmer 2,znáte tento program?Co si o něm myslíte?Jaké je riziko používání takového programu,při pokusech-meditacích v hladině Alfa a Theta?“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer, různé metody zpětné vazby, včetně biofeedbacku mohou určitým lidem pomáhat. Na druhé straně některé vědecké studie prokazují, že pro část lidí jsou takové metody rizikové. Úvaha je jednoduchá – jestliže učím svůj mozek, aby se lépe synchronizoval na určité frekvenci, tak vlastně dělám něco podobného jako porouchané nervové buňky při epileptickém záchvatu – ty při něm také synchronizují část mozku nebo celý mozek. Bude třeba ještě dalších výzkumů, aby se na tyto otázky dalo správně odpovědět. Zdravím MT“

janek: „Jaký mají zdroj impulsy v naším těle?“

MUDr. Martin Tomášek: „Myslíte jako „co je podstatou života“? Vše je záležitost elektrických a chemických dějů. Ale proč opravdu myslíme a jak to víme, že myslíme, a jak to že víme, že jsme, to opravdu nevím. Ale pořád doufám, že se to jednou dozvím …“

jan.ihnat@razdva.cz: „dobrý den syn 3 roky bral tabletky orfiryl long předtím celá řada vyšetření eeg normální dítě pří teplotách záchvaty tet je 1,5 roku neužívá leky v sobotu opět záchvat teda myslím ležel celí strnuli slabý dech opět při horečce děkuji“

MUDr. Martin Tomášek: „Určitě Vám doporučuji navštívit vašeho neurologa a poradit se s ním. Je třeba to důkladně probrat a vyhodnotit. S pozdravem.“

Jitka: „Dobry den, zajima me, co si myslite o vlivu psychowalkmanu na uklidneni nebo naopak povzbuzeni cloveka?Pripadne jestli muze mit pristroj i vliv na kreativni mysleni. Dekuji za odpoved“

MUDr. Martin Tomášek: „Upřímně řečeno, můj postoj je poněkud rezervovaný, jak už jsem psal v minulé odpovědi, zatím toho víme málo abychom nekriticky jásali a nebo vše odsuzovali. MT“

Tomáš š.: „Dobrý den chtěl bych se zeptat jsem epileptik a lidi kteří kolem mě mají také epilepsii kouří a nic jim není.. Tak jak to s tím je? Děkuju“

MUDr. Martin Tomášek: „Kouřením tabáku nebývá epilepsie vyvolána. Jiné to může být s marihuanou, tam u některých lidí souvislost může být.“

Eva Moravcová, učitelka: „Může se epilepsie vyvinout nějakým negativním zážitkem v mládí ? Je epilepsie dědičná? Jakou životosprávu a životní styl by měl nemocný zachovávat? Děkuji za odpovědi, pane doktore.“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer, epilepsie nebývá vyvolána psychickým prožitkem. Stres ale samozřejmě může fungovat jako jeden z mnoha provokačních faktorů, o kterých jsem se již zmiňoval, a může u člověka s epilepsií záchvat provokovat. Epilepsií je více typů. Některé jsou výrazně dědičné, ale většina z nich má riziko předání na potomky v řádově pouze v několika procentech – tedy minimální. Ohledně životosprávy je nejdůležitější dostatečný a pravidelný spánek. Jinak většinou nejsou nutná žádná zvláštní omezení. S pozdravem MT“

Šárka: „Vážený pane doktore, Vážím si Vaší práce už jen z ůdvodu toho, že jsem pacientkou Vašeho centra. Mám parciální epi. s komplexní symptomatologií, ložisko v levém sp. laloku. Jsem levák, epi mám od 13 let. Chtěla bych se zeptat na jednu věc. Před 14 dny jsem měla záchvat - přes den. Bylo to v době, kdy jsem doprovázela skupinu zahr. studentů a mluvila s nimi po celou dobu anglicky. Zajímavé bylo, že leč jsem měla záchvat, který se u mě projevuje pomlaskáváním, zahleděním se a celkocou zmateností, anglicky jsem s nimi mluvit nepřestala. Když se mě ptali, zda-li mi něco je (na což si nepamatuji), prá jsem s nimi po celou dobu mluvila anglicky a na jednoduché dotazy typu "Are you ok" nebo "Do you need sugar", jsem jim prý odpovídala "no, I well be ok, což jsem prý opakovala několikrát .... tedy standardně jsem jim odpovídala moje normální - já tomu říkám - "sebezáchovné věty", kterými se pravděpodobně pomáhám zorientovat v době, kdy mám záchvat - jen s rozdílem, že to bylo anglicky. Přišlo mi to kuriozní, protože jsem většinou tak trochu "mimo" a nikdy bych neřekla, že při záchvatu jsem schopna komunikovat v angličtině. konečně dotaz: chci se zeptat, jestli to na něco poukazuje, například na zpřesnění lokalizace mého ložiska a nebo toho, jaké části mozku záchvat pokrývá. Momementálně stojím před rozhodnutím, zda-li půjdu na Wada test, ale po pravdě mi nahání hrůzu, zvláště jeho průběh. Děkuji Vám za odpověď, přeji Vám hezký den a hodně štěstí ve Vaší práci. S úctou Šárka (28 let).“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer, vezmu to od konce. Wada test nám pomůže určit, v které části mozku máte uloženy řečové funkce. Můžeme ho i rozšířit a část dělat v angličtině. Podle jeho výsledku budeme moci lépe lokalizovat Vaše epileptické ložisko. Jinak děkuji za popis záchvatu – je velmi instruktivní. U leváka je to však vše složitější než u čistého praváka. S pozdravem“

jindřich: „Dobrý den, máte nějakou zkušenost z používáním psychowalkmanů? Jestli ano, zajímal by mě váš názor na prospěšnost na lidskou psychiku. S pozdravem Jindřich“

MUDr. Martin Tomášek: „viz předchozí odpověďi“

Kamila: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je epilepsie dědičná a od jakého věku se nemoc může projevit. A může vzniknout i u zdravého člověka?Děkuji za odpověď.“

MUDr. Martin Tomášek: „Ohledně dědičnosti viz předchozí odpověď. Epilepsie se může projevit v jakémkoliv věku, tedy i u dosud zcela „zdravého“ člověka. S pozdravem“

hanka: „Dobry den, za jakym ucelem se pouziva, jiz zmineny, "elektrosok"?“

MUDr. Martin Tomášek: „Například při léčbě těžkých depresí.“

Peter Novak: „Dobry den, pravdepodobne nie ste technik, ale aj tak si Vam dovolim polozit otazku: Neviete o nejakom amaterskom projekte EEG monitoru ?“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer, k technice mám docela hodně blízko … ale opravdu nevím co rozumíte pod pojmem „EEG monitor“ ? Nicméně všechny věci okolo EEG jsou natolik finančně náročné, že si lze těžko představit amatérský projekt.“

Pavell: „Dobrý den, jaký je rozdíl mezi lobotomií a přerušení Corpus callosum z důvodu vážné epilepsie? A druhý dotaz:je zjištěno ve které části mozku epilepsie vzniká?“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer, lobotomie je přerušení spojů mezi jedním mozkovým lalokem a ostatními částmi mozku, kdežto přerušením corpus callosum se zruší spoje mezi mozkovými hemisférami. Epilepsie vzniká v různých částech mozku a pokud se podaří u konkrétního pacienta zjistit kde, lze zvážit operační zákrok. S pozdravem“

Martin Perný: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co probíhá v mozku buddhistickým mnichům při meditaci a zda je možné, že jsou schopni vědomě ovládat svou vnitřní energii. Děkuji.“

MUDr. Martin Tomášek: „Některé výzkumy prokázaly, že při meditaci dochází k lepší synchronizaci mozkových vln. Náš mozek je určitě schopen ovládat mnohé funkce, které normálně našemu vědomí nepodléhají. To dokáží nejen mniši při meditacích, ale třeba i potápěči bez kyslíkových přístrojů.“

Olga Švejdová: „Dobrý večer! Chci se zeptat, jestli je epilepsie dědičná, jestli má základ už od narození nebo se může objevit i náhle ve vyšším věku. Děkuji“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer. Viz předchozí odpovědi. S pozdravem MT“

Kamil Bušek: „Dobrý den pane doktore, Zajímal by mě Váš názor na psychowalkmany --- stimulační brýle atd. Je možné aby rapidně zvyšovaly výkonnost paměti, koncentrace nebo sportovních výkonů? Není zde možnost, že ve skutečnoti se jedná o drahé "placebo" ? Děkuji za odpověď“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer, nerad bych paušálně tyto metody jako placebo odsoudil. Obávám se, že tomu však tak v mnoha případech může být ... Ale jak už jsem psal dříve, víme toho málo, tak musíme být opatrní v posudcích či "odsudcích" ...“

Šárka: „Dobrý den, píši ještě další dotaz: v odpovědi pisateli Makiška, píšete, že je pro Vás hodně důležité rozhodování se o tom, zda-li konkrétnímu pacientovi doporučit chirurgické řešení. U mě se o tomto zákroku uvažuje, neboť jsem levák, ložisko mám v pravé hemisféře. Záchvaty se mi vážou na menstruační cyklus, ale jsou většinou v noci při usínání a zas až tolik mně život neotravují, za tu dobu jsem si již zvykla a myslím, že s epi. umím žít. Neberu to jako tragédii. V souvislosti s možnou operací, ale řeším takové věci, jako jestli např. neztratím paměť, či zda-li nebudou poškozená důl. centra. Momentálně studuji druhou VŠ a chtěla bych ji dokončit. Mám obavy z toho, že operací bych mohla ztratit víc než získat, i když na druhou stranu představa života bez záchvatů je lákává. S úctou Šárka“

MUDr. Martin Tomášek: „Ano přesně o to jde, operace epileptického ložiska Vám nesmí nijak ublížit. Samozřejmě nelze pominout obecná rizika jakékoliv operace a narkózy, to Vám nikdo nezaručí, ale hovořím právě o těch důležitých centrech – smyslem takové operace je zkvalitnit život, tedy nesebrat něco důležitého. Proto je tolik těch vyšetření a proto tak dlouho trvá, než společně dospějeme (myslím spolu s pacientem) k závěrečnému rozhodnutí.“

Bublika: „Cau tatinku, tak treba kolik mas deti??????????????????????????????????????????????????????????,“

MUDr. Martin Tomášek: „4“

vodnář: „Vážený pane doktore! Je pro ženu s epilepsií a ev. v jakém věkovém rozmezí rizikem porod ? Děkuji Vám.“

MUDr. Martin Tomášek: „Epilepsií je více druhů a proto je nutné vyhodnotit případná rizika u každé pacientky individuálně. Obecně však je možno říci, že žena s epilepsií může mít děti, může normálně rodit, může kojit a může mít (obecně) s velmi vysokou pravděpodobností zcela zdravé děti. Zdravím MT“

Otec Tomáše => (19let): „Dobrý večer. Bojujeme s EPI typu GM už 4 roky. Syn před tím sportoval, nekouřil a nepil. Dnes totálně od sportu uvolněn. Po dlouhém hledání medikace, se stav víceméně stabilizoval. Ale EPI režim je nutné striktně dodržovat. Má nález na MagnRezonanci. Dvakrát denně Depikin 1000mg plus 2x Timonil 600mg. Při sebemenší námaze vyrážky typu kopřivky. Asi vysoké dávky medikace. Podle MR vhodný pro epichirurgii. Jak dloho po případné m chirurgickém zákroku nutná medikace a jaká omezení.“

MUDr. Martin Tomášek: „Většinou se užívají léky minimálně ještě 1-2 roky po operaci. Rozhodnutí o vysazení je individuální a záleží na typu epilepsie i typu ložiska jako její příčiny.“

ludek.svitak@seznam.cz: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké metody zpracovani EEG signalu se používají? Jestli využívate nějake moderní metody slepé separace signálů??-nebo tyto poznatky o slepé separaci jsou pouze ve vývojových centrech?? Děkuji Sviták.“

MUDr. Martin Tomášek: „Asi Vám bude odpověď připadat zpátečnická, ale nejlepší metodou na vyhodnocení je mozek encefalografisty. Zatím žádná automatická analýza nedosahuje jeho kvalit. Používáme různé metody filtrace. Také záleží na tom zda signál získáváme z povrchu hlavy a nebo ze zanořených elektrod – buď uvnitř mozkové tkáně a nebo přímo na jejím povrchu.“

jan.ihnat@razdva.cz: „je možné že dětí z fibrilních křečí vyrostou je mi jasné žetoje jen doměnka“

MUDr. Martin Tomášek: „Není to teorie. Ve skutečnosti většina dětí, které prodělaly febrilní záchvaty pak nemají epilepsii.“

zdena.irish@seznam.cz: „Moje dcera měla v 9 letech diagnozu vyšší pohotovost k epileptickým záchvatům. Nyní je jí 27 let a k žádnému záchvatu nedošlo. Obávala jsem se před tím, než porodila,zda vše proběhne v pořádku. Bohudíky vše dopadlo dobře. Je třeba se ještě něčeho obávat, vystříhat, nebo podstoupit vyšetření?“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer, pokud nemá skoro 20 let žádné potíže, není třeba si dělat zbytečné starosti a tudíž ani nyní není co vyšetřovat. S pozdravem“

Barbora, 27: „Dobrý podvečer, mohou být noční bolesti hlavy (velmi bolestivé, jakoby od uší do středu hlavy, sílící, po probuzení, nepravidelně, několikrát v roce, ale i v měsíci) zřejmě s "omdlením" zpět do spánku, s neschopností cokoliv udělat - mluvit, hýbat se, určitým záchvatem epi.?Neuro. vyšetření, oči, svaly vpořádku. Děkuji za odpověď a přeji mnoho štěsí a pohody.“

MUDr. Martin Tomášek: „Dobrý večer, bylo by potřeba Vaše obtíže důkladněji rozebrat. Z Vašeho popisu se nezdá, že by se nutně jednalo o typ epileptických záchvatů. Zdravím a přeji hezký zbytek dne. Zároveň se omlouvám všem na jejichž dotazy nedošlo. Ale jak jsem poznamenal níže, číslo 4 je závazkem, a je načase se odebrat domů. Zdravím všechny a děkuji za zajímavé dotazy.“