Úvod » Chat s odborníkem » Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.

Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.

fyzikální chemik

Fotografie

Vystudoval fyzikální chemii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Po získání doktorátu na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského ČSAV absolvoval postdoktorandské pobyty na Universitě v Kolíně nad Rýnem a na Státní univerzitě Ohio v Columbusu, kde se věnoval měření a teoretické interpretaci vysoce rozlišených spekter. Po návratu se zaměřil především na teorii vibračně rotačních stavů molekul a teorii intenzit v příslušných vysoce rozlišených spekter. Od roku 2004 působí na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze jako profesor. V témže roce tu začal s pomocí studentů a později spolupracovníků budovat unikátní mikrovlnou experimentální základnu. Je autorem více než devadesáti původních vědeckých publikací. Od roku 2008 je vedoucím Ústavu analytické chemie VŠCHT Praha.

Více najdete v reportáži Molekuly mezi hvězdami z cyklu PORT.

Záznam chatu z 25. 5. 2012

Jana M.:
Liší se spektra, jaká obdržíte, se vzdáleností od Země?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 16:56
V principu se neliší. Samozřejmě v závislosti na relativním pohybu vzhledem zemi mají frekvence linií příslušný Doplerův posun, ale ten slouží k určení relativní rychlosti objektu obsahující molekuly vzhledem k zemi. Odlišné mohou být i relativní intenzity, ale ty jsou určeny teplotou objektu.
Bolek, Boleslav:
Jak jste daleko s vytvářením spektrální databáze molekul? Dáváte do této databáze pouze molekuly, o kterých předpokládáte, že se vyskytují ve vesmíru, nebo úplně všechny?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:05
My databázi nevytváříme, ale pouze do nich přispíváme. Ve světě existuje asi 5-6 takových databází. Za nejvýznamnější považuji "NASA JPL catalog" (http://spec.jpl.nasa.gov/ftp/pub/catalog/catform.html.) , Harvard HITRAN database (www.cfa.harvard.edu/HITRAN/)a "Cologne Database for Molecular Spectroscopy ", (http://www.ph1.uni-koeln.de/vorhersagen). Je snaha dávat do databází všechna kvalitní data (včetně isotopologů molekul. Věřte, že pořád spousta molekul chybí.
Bořek, Olomouc:
Dobrý den, může spektroskopie nějak přispět k řešení problému temné hmoty a temné energie?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:07
Upřímně řečeno nevím, ale protože většina údajů pro astrofyziku poskytuje nějaký druh spektroskopie, věřím že ano.
Petr N.:
Jak konkrétně budete spolupracovat na projektu ALMA? Konstrukcí přístrojů, pozorováním, vyhodnocováním výsledků nebo něčím jiným?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:22
Devět evropských pracovišť (Praha, Hannover, Lille, Medouin, Bologna, Wuppertal, Kolín nad Rýnem, Reims a Valladolid) připravilo projekt, který jsme nazvali ALMA MATTER, kde se plánuje měření zajimavých na zemi nestabilních molekul a tzv. prebiotických molekul, na které by navazovala příprava na měření a samozřejmě plánujeme i vlastní měření pomocí teleskopů ALMY. Měření se dají organizovat z regionálních center ALMA, ale věřím, že i naš mladí se vypraví měřit na Atacamskou poušť. Myslím, že je to reálné do tří až pěti let.
Katka Malá:
Co vy sám osobně považujete za největší vesmírnou záhadu?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:23
Život.
David:
Takový kapesní analyzátor dechu by se mi moc hodil. Za jak dlouho by mohl být k dispozici nějaký prototyp?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:26
Nevím. Od úvah v základním výzkumu technický vývoj k použitelným výrobkům trvá 5-30 let, podle toho, jaký by se ocekával zisk. Pokud se výrobky chytí, pak vývoj jde rychle kupředu, viz mobilní telefony.
pp:
Mohl byste vysvětlit pojem fyzikální chemie?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:36
To je těžká otázka. Často se říká, že je to oblast vědy, kdy se fyzikálními metodami studují chemické problémy nebo objekty. Fyzikální chemie se často překrývá s chemickou fyzikou, kdy se řeší fyzikální problémy na chemických objektech. Oba obory je obtížné rozlišit a třeba spektroskopie se pohybuje mezi oběmi
pp:
Kdy jste byl na postdoktorand. pobytech v Kolnu a v Columbusu?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:42
V Kolíně na 1. Fyzikálním ústavě univerzity (to je napůl spektroskopie a napůl astrofyzika, http://www.ph1.uni-koeln.de), v Columbusu na Ohio State, na ústavu Fyziky a astronomie. Jsou to špičková pracoviště, často se tam vracím.
pp:
V čem je unikátní Vámi budovaná mikrovlná experiment. základna?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:50
V Česku je jediná, v Evropě jsme jako první začali používat polovodiče na všechno, tedy na detektory i zdroje záření (i když šlo o snahu snížit cenu, ukázalo se, že výsledek není horší než s bolometry a karcinotrony). Také jsme asi pracoviště v chemii, které měří nejpřesněji. Frekvence linií měříme s přesností až na 10 číslic. Kalibraci zajišťujeme přes Cs atomové hodiny.
pp:
Využíváte nějak práci ak. J. Heyrovského - polarografie?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:50
Ne.
pp:
Myslel jste si dopredu, ze tento chat, Vam prinese nejaky vedecky poznatek, vedecke poznatky?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 17:50
Ne.
canada dry:
Myslite si, ze veda bez mladi je tragedie a veda bez stari komedie?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 21:42
Nemyslím si to, snad jen částečně. Znám řadu pracovišť, kde moc mladých není a přesto mají vysokou profesionalitu, stejně tak skupiny kde nejstaršímu je méně než 40 a funguje to taky. Ale prorůstání různých generací považuji za přednost týmu, například v naší skupině je mezi nejmladším (21) a nejstarším (81) rozdíl 60 leta výborně to funguje. Ale když odečtu sebe a emeritního kolegu, který příležitostně přichází do laboratoře, když je potřeba, je to skupinka mládeže (3 nad 30, 5 pod 30).
canada dry:
Na jaké úrovni ve srovnání se světem je česká fyzikální chemie? A může se používat termín fyziochemie?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 21:57
To jsou obtížné otázky a odpovědi na ně jsou subjektivní. Když se podívám na ve světě nejvíce respektované současné české chemiky, napadají mě jména jako Jiří Čížek, Josef Michl, Pavel Hobza, Antonín Holý.. , první tři jsou fyzikální chemici a první dva byli navrženi na Nobelovu cenu. Takto to zdánlivě vypadá dobře, ale na druhé straně, už víc než 50 let žádný český chemik Nobelovu cenu nedostal. Tu jedinou dostal fyzikální chemik, ti navržení byli fyzikální chemici. Tak si to přeberte.
canada dry:
Existuje i chemická fyzika?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 22:03
Chemická fyzika samozřejmě existuje a už jsem to zmínil v jedné z předchozích odpovědí. Myslím, že její význam každým rokem narůstá. Teoretická i experimentální mikrovlnná spektroskopie má k chemické fyzice velmi blízko, podobně jako celá kvantová mechanika molekul a kvantová chemie.
canada dry:
Jaká je nejlepší práce na téma teorie vibračne rotač. stavů molekul?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 22:45
Skvělých prací v v této oblasti je opravdu hodně a jména jejich autorů mají zvuk, často s nálepkou Nobelovy ceny (Townes, Schawlov, Kroto, Curl ,Herzberg, Wilson ..) a určit nejlepší neumím.
canada dry:
Spolupracujete s ustavem makromol. chemie CSAV Petriny?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 22:47
Osobně s Ústavem makromol. chemie AV ČR nyní nespolupracuji.
helena:
Jste věřící?
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.: 23:09
Jak se to vezme? Věřím v současnou vědu, v Pauliho princip, v kvantovou mechaniku, v matematiku atd. Mám respekt ke každému, kdo přemýšlí. Respektuji i standardní náboženství, pokud nehlásají nenávist mezi lidmi a neomezují poznání. Věřit v ně slepě je těžké.

Přehled chatů

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

22. 6. 2012

chemik

Ing. Petr Ondráček, CSc.

Fotografie

15. 6. 2012

námořní kapitán

Martin Řezníček

Fotografie

8. 6. 2012

student

Ing. Vít Syrový

Fotografie

1. 6. 2012

potravinář

Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.

Fotografie

25. 5. 2012

fyzikální chemik

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

18. 5. 2012

chemik

David Obdržálek

Fotografie

11. 5. 2012

robotik

PhDr. Martin Kuška, Ph.D.

Fotografie

4. 5. 2012

kulturolog

Mgr. Michal Švanda, Ph. D.

Fotografie

27. 4. 2012

astronom

Ing. Ludmila Kazdová, CSc.

Fotografie

20. 4. 2012

odbornice na inzulinovou rezistenci

Dr. Ing. Petr Vítek

Fotografie

13. 4. 2012

Prof. Ing. Petr Dvořák, CSc.

Fotografie

6. 4. 2012

molekulární biolog a genetik

Jarmila Ondráčková

Fotografie

30. 3. 2012

jachtařka

RNDr. Ladislav Metelka

Fotografie

23. 3. 2012

klimatolog

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC

Fotografie

16. 3. 2012

kardiolog

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (15)