Úvod » Chat s odborníkem » Ing. Dana Sephtonová

Ing. Dana Sephtonová

chemik

Fotografie

Po absolvování VŠCHT v Praze (obor energetika) pracovala deset let ve výzkumu zaměřeném na úpravu vody a korozní vlastnosti materiálů používaných v elektrárnách. Mezinárodní spolupráci vědců a studentů VŠ nejprve podporovala v rámci IAESTE, Občanského sdružení ADETO a nyní také v British Council. V posledních letech se zaměřuje na mezinárodní vzdělávací projekty pro střední školy, vysoké školy i širokou veřejnost. V roce 2011 obdržela od Akademie věd ČR Medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Je ředitelkou mezinárodní soutěže FameLab v České republice.

Záznam chatu z 18. 5. 2012

Katka:
Dobrý den. Jak si stojí naši mladí vědci v popularizaci ve srovnání s britskými nebo třeba francouzskými?
Ing. Dana Sephtonová: 16:55
Dobrý den. Z toho co jsem viděla v mezinárodní soutěži FameLab, můžu potvrdit, že úroveň našich vědců a jejich schopnost vědu popularizovat rozhodně není horší. To co je jiné jsou podmínky, které k tomu mají. Ve Velké Británii je na vědu a její popularizaci nahlíženo vstřícněji a vědci patří k největším hvězdám BBC (Brian Cox, Jim Al-Khalili). Zároveň jsou za svůj čas, který popularizaci věnují, placeni.
Kája L.:
Dobrý den, jaké akce týkající se vědy a výzkumu Britská rada u nás organizuje?
Ing. Dana Sephtonová: 17:04
Již druhým rokem pořádá soutěž FameLab, o které byl dnes PORT. Britská rada již tradičně spolupracuje s AV ČR na organizaci Týdne vědy a techniky. Dále také pořádá různé výstavy společně s Technickým muzeem a partnerskými knihovnami. Zároveň se podílí na popularizaci vědy na středních školách formou přednášek (Prof. Martin Hilský a Dr. Michael Londesborough, atd.)
Tomáš Barták, Vestec:
Dobrý den, zajímalo by mě, které země jsou zapojeny do soutěže FameLab. Děkuji za odpověď.
Ing. Dana Sephtonová: 17:11
Každým rokem se připojují další země. V minulém roce jich bylo 13. Letos soutěž organizovalo 20 zemí - ČR, Velká Británie, Itálie, Srbsko, Litva, Rakousko, Německo, Bulharsko, Rumunsko, Portugalsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Řecko, Polsko, Kypr, Jižní Afrika, USA, Egypt a Izrael, Hong Kong.
Hanka:
Dobrý den, zajímalo by mě, v jakém věkovém rozpětí jsou soutěžící-vědci v soutěži Famelab a zda je soutěž věkově omezena. Děkuji
Ing. Dana Sephtonová: 17:15
Existuje jen spodní věková hranice 21 let. Ovšem každý přihlášený/á musí být mladý/á duchem a musí se zabývat vědou. Většinou se věk soutěžících pohybuje mezi 21-38 lety.
Hanka, Nymburk:
Zdravím vás srdečně, na letošním finále FameLabu v Dejvickém jsem byla a ten večer se mi moc líbil! Děláte to dobře. Nemáte ještě jiné podobně zajímavé akce?
Ing. Dana Sephtonová: 17:21
Moc děkuji za pochvalu!!! Jsem ráda, že se vám finále líbilo. Ostatní vědecko-popularizační činnosti Britské rady jsem již zmínila v jedné z předešlých odpovědí. Pokud vás zajímají aktuální informace o FameLabu sledujte náš profil na Facebooku nebo webové stránky www.britishcouncil.cz.
Vráťa, Beroun:
Jaké chyby mladí vědci při prezentaci nejčastěji dělají?
Ing. Dana Sephtonová: 17:27
Myslím, že je pro ně nejtěžší převést své sdělení z odborného jazyka, který jsou zvyklí běžně používat, do jazyka srozumitelného laickému publiku. To samozřejmě nutí k jistému zjednodušení, kterému se mnozí podvědomě brání.
Karel, Zlín:
Zdá se mi, že podpora popularizace vědy je v Británii mnohem větší než u nás. Máte stejnou zkušenost?
Ing. Dana Sephtonová: 17:39
Rozhodně ano. Britská vláda si už před lety uvědomila, že pokud chce, aby se mladí zabývali vědou, je nutné pro to něco udělat. Ve Velké Británii existuje mnoho interaktivních vědeckých center (např. At-Bristol, Techniquest v Cardiffu, atd.) a mnoho měst každoročně pořádá své vlastní festivaly vědy. I soutěž FameLab vznikla v rámci jednoho takového festivalu v anglickém Cheltenhamu (www.cheltenhamfestivals.com/science). Vysoké školy i vědecká pracoviště se snaží pomocí popularizace vědy přilákat jak studenty, tak vědce a sponzory.
Sylvia, Bratislava:
Mam otazku tykajucu sa Fame lab – vraj mate v umysle to otvorit aj pre slovenskych uchadzacov?
Ing. Dana Sephtonová: 17:50
Licenci na soutěž FameLab mimo Velkou Británii vlastní Britská rada, která ji v jednotlivých zemích také organizuje. V současné době jsme v jednání s Britskou radou v Bratislavě o možném rozšíření na Slovensko. Výsledek by měl být znám do konce října. Vše je však podmíněno také tím, zda se nám podaří najít na Slovensku dobrého sponzora. V ČR jím je Nadační fond Karla Janečka pro podporu vědy a výzkumu (NFKJ).
Lenka, Praha:
Budou k dispozici záznamy vystoupení letošních finalistů z FameLab - třeba na YouTube?
Ing. Dana Sephtonová: 18:04
Pomalu a jistě na tom pracujeme. Zatím lze najít záznam obou vystoupení vítěze Jana Klusáka zde: http://adeto.eu/soubory/foto/2012/FameLab/Video/index.html. Aktuální zprávy o ostatních budou zveřejněny na Facebooku soutěže: www.facebook.com/#!/pages/FameLab-Czech-Republic-%C4%8Cesk%C3%A1-republika/161126110609190.
Václav B., Praha 8:
Myslíte si, že popularizace vědy je tak důležitá? Neztrácejí tím vědci čas, který by mohli věnovat výzkumu? Děkuji předem za odpověď.
Ing. Dana Sephtonová: 18:29
Myslím si, že je popularizace důležitá z mnoha důvodů. Uvedu jen některé. Lidé by se měli zajímat o vědu, aby lépe rozuměli světu, ve kterém žijí, aby byli vzdělanější a méně manipulovatelní a také kvůli samotné kráse vědění. V současnosti je velice důležité být vědecky gramotný. I vědcům popularizace mnoho přináší. Donutí je podívat se na problémy, kterými se zabývají z jiných úhlů, což může vést k překvapivm objevům. Všem děkuji za otázky a přeji příjemný víkend.

Přehled chatů

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

22. 6. 2012

chemik

Ing. Petr Ondráček, CSc.

Fotografie

15. 6. 2012

námořní kapitán

Martin Řezníček

Fotografie

8. 6. 2012

student

Ing. Vít Syrový

Fotografie

1. 6. 2012

potravinář

Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc.

Fotografie

25. 5. 2012

fyzikální chemik

Ing. Dana Sephtonová

Fotografie

18. 5. 2012

chemik

David Obdržálek

Fotografie

11. 5. 2012

robotik

PhDr. Martin Kuška, Ph.D.

Fotografie

4. 5. 2012

kulturolog

Mgr. Michal Švanda, Ph. D.

Fotografie

27. 4. 2012

astronom

Ing. Ludmila Kazdová, CSc.

Fotografie

20. 4. 2012

odbornice na inzulinovou rezistenci

Dr. Ing. Petr Vítek

Fotografie

13. 4. 2012

Prof. Ing. Petr Dvořák, CSc.

Fotografie

6. 4. 2012

molekulární biolog a genetik

Jarmila Ondráčková

Fotografie

30. 3. 2012

jachtařka

RNDr. Ladislav Metelka

Fotografie

23. 3. 2012

klimatolog

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC

Fotografie

16. 3. 2012

kardiolog

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (15)