Chat

vizuální umělec

Pavel Mrkus

Pracuje s videem, interaktivními daty, prostorem a zvukem. Jako člen sdružení BOOT_audiovisual se spolu s Danielem Hanzlíkem zabývá audiovizuální performancí. Společně také založili a vedou nový ateliér Time-based media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Vystudoval původně sklo na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově a pak na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Vladimíra Kopeckého. Pavel Mrkus působil v letech 2000 až 2004 na japonské Toyama City Institute of Glass Art jako nejmladší pedagog této školy. V současné době žije v severních Čechách. Svá videa vystavoval na prestižních místech, jako jsou Benátské bienále, Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Chelsea Art Museum v New Yorku. Spolupracoval na projektu využití nových médií v lektorských programech pro návštěvníky Národní galerie v Praze.

více v reportáži Mezi jedničkou a nulou z cyklu PORT

Záznam chatu z pátku 28. ledna 2011

Jiřina, Sázava: „Dobrý den. Jak je obtížné pro umělce, které nemá technické zázemí, se naučit zacházet s počítači a nejrůznějšími přístroji?“

Pavel Mrkus: „Dobrý den přeji všem. Jako umělec pracuji s tím, co mám po ruce a pokud techniku zrovna nemám, použiji něco jiného. Nemusím umět všechny stroje sám dokonale ovládat, důležitá je představa, co chci udělat, práce s počítačem je jen technika, jako každá jiná. S ní vám může pomoci kdokoliv.“

Viktor, Třebíč: „Dobrý den. Zajímavé, ale kam na ty nápady chodíte?“

Pavel Mrkus: „Dík, spíš nápady chodí ke mě odkudsi. Odkud to nevím.“

Eda, Dačice: „S jakým ohlasem se setkáváte u obecenstva? Není vaše tvorba pro širokou veřejnost poněkud nesrozumitelná?“

Pavel Mrkus: „Obvykle se setkávám s obecenstvem, které přibližně ví, co může čekat. A to není tak velmi široká veřejnost. Ale právě proto mne potěší nečekané pozitivní reakce lidí, kteří nejsou zvyklí na takovýto druh práce. Je přeci koneckonců zajímavé, setkávat se s něčím neobvyklým.“

Lenka, Soběslav: „Dobrý den. Rozčiluje vás některý z nejnovějších technických (nebo i jiných) vynálezů natolik, že se stane inspirací pro vaši další tvorbu v budoucnu?“

Pavel Mrkus: „Dobrý den, nejde ani tak o vynález samotný, ale spíš o jeho aplikaci v životě a jeho eventuelní působení na kulturu nebo chování člověka. Tam se dají najít zajímavé paradoxy.“

Kamil, Sadská: „Co je pro vás příjemnější - hrát si s videem, nebo si hrát se sklem?“

Pavel Mrkus: „Sklo je o řemesle a materiálu, hmotě, ale taky o světle a barvě. Video je o pohybu, zvuku a čase. Každá z těchto kvalit má své místo a svůj čas. Nejde ani tak o to, zda mě to baví, ale o to, s čím je třeba zrovna zacházet. Posledních pár let je to tedy spíše video.“