Chat

počítačový technolog a digitální a telekomunikační technik

Michal Máša a Matěj Sychra

Michal Máša v roce 2007 absolvoval doktorandská studia v oboru počítačová věda na ČVUT v Praze. V současnosti se věnuje převážně tématu prezervačních technologií nových médií, s důrazem na multimediální představení, motion tracking zařízení a interaktivní 3D projekce. V poslední době pracuje zejména s elektromagnetickým motion tracking systémem Polhemus. O tématu přednášel na mnoha mezinárodních konferencích, včetně konference Eurographics.

Matěj Sychra se po dokončení Střední průmyslové školy, obor digitální a telekomunikační technika, věnuje programování, grafice, produkci hudebních představení či moderování hudebních pořadů. Je spoluzakladatelem nezávislého free-mp3 vydavatelství Kaktus Recordings. V poslední době se specializuje na design uživatelských rozhraní/uživatelské zkušenosti, desktopových a mobilních aplikací (zejména pro iPad a iPhone), web aplikací a obecně grafického designu – s maximální snahou o vizuální čistotu a funkčnost.

více v reportáži Záznam jako tvorba – TransISTor z cyklu PORT

Záznam chatu ze středy 8. září 2010

Marie, Holešov: „Dobrý den, existuje vůbec nějaké univerzální prostředí, kam by bylo možné videa, obrázky nebo texty uložit, a kde by zůstaly navždy? Nebo je nutné považovat každou paměť za dočasnou a počítat s nutností naše informace za čas přeuložit?“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Dobry den, zdravime ctenare chatu! Myslim, ze vasi uvodni otazkou jste takzvane uhodila hrebik primo na hlavicku. Prostredi, ktere popisujete, lze prirovnat ke Svatemu gralu, k jehoz nalezeni/vytvoreni veskere snahy v oblasti dlouhodobeho uchovavani digitalnich dat (anglicky long-term digital preservation) smeruji. Osobne doporucuji navstivit stranky evropskeho vyzkumneho projektu CASPAR (http://www.casparpreserves.eu/), ktereho se nase obcanske sdruzeni CIANT zucastnilo a jehoz vysledky nas dle meho nazoru k nalezeni onoho gralu znacne priblizily.“

Olda, Ostrava: „Informace o vaší kvalifikaci mne zaujaly, ale co si mám představit pod "elektromegnetickým motion tracking systémem"?“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Neni to v zadnem pripade nic zahadneho, jedna se o zarizeni na snimani pohybu, ktere se dnes bezne pouziva pro animaci v pocitacove grafice. Jeho pouziti hojne demonstruje napriklad film Avatar.“

Petr z Brna: „Dobrý den. To je zvláštní, jak se člověk může zmocnit čehokoli a přetvořit to na něco úplně jiného. Můžete dát příklad ještě nějakého umění vzniklého na základě inforamcí z internetu?“

Michal Máša a Matěj Sychra: „O umelecke tvorbe vyuzivajici Internet naleznete mnoho informaci napr. na Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_art. Jako konkretni priklad mohu uvest dilo Webuzzle Stephana Kylese spolupracujiciho dlouhodobe s nasim sdruzenim: http://08.amberfestival.org/index.php?m=works&id=17&lang=en“

tereza curakova: „kdo je Stephana Kylese ?“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Stephane Kyles, programátor performačního software CiantClient. http://www.ciant.cz/index.php/CIANT-team/Stephane-Kyles“

Beata, Praha 6: „Je nutné pro tento typ tvorby také umět programovat a učit se různý aplikační software?“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Pro tento typ tvorby je dobré umět všechno. Používat aplikační software je minimum. Umět programovat je zásadní výhoda umožňující i chápání systémů, které nejsou programované přímo, ale třeba vizuálně.“

Pavel, Benešov: „Dobrý den, velmi často se mi stává, že nemohu na internetu (nebo jinde) najít to, co potřebuji, i když jsem si jistý, že to tam musí být. Už Daniel Teruggi našel nástroj, jak najít informace, které potřebujeme?“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Úspěch "googlování" spočívá ve volbě správných klíčových slov. Na většinu otázek nalezne člověk odpověď v angličtině, přesnější a specifičtější informace pak najdeme v různých jazykových mutacích Wikipedie. Zdroje bohužel nejsou vždy 100% ověřitelné. Internet je přeci jen džungle.“

Tonda, Benešov: „Napadlo už někoho pro vytvoření uměleckého díla využít viry, červy nebo jinou škodlivou počítačovou havěť?“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Určité viry se dají považovat za umělecká díla, viz jediný virus pro Mac OS X. Pokud ale necháte červotoče, aby vám prožral kladívko, těžko s ním můžete spolehlivě zatloukat hřebíky. Když se uprostřed práce nástroj rozbije, nezbude vám, než tvrdit, že jde o uměleckou licenci. Nebo se raději pochlubíte, že chybu zapříčinil umělecky nekontrolovaný virus?“

seco: „hele, co delate“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Právě probíhá neveřejná zkouška tanečníků z portugalska ve spojení s laserem, motion capture, hudbou a světly. Do toho programujeme vzdálené ovládání s použitím Apple iPad.“

Marek Peca, Ondrejov: „Myslite si, ze nasazovani nove elektroniky, jako je motion-capture, inercialni cidla, na druhe strane prostorova projekce, povede k upadku loutkoveho divadla, nebo naopak k jeho nebyvalemu rozkvetu?“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Ano. Mezi naše nové kolegy patří kameraman, střihač a animátor Henrich Zucha, absovent loutkoherectví. Jeho specializací je režie mocap-actingu, herectví pro motion capture, kde jedna dobře hrající osoba dokáže zastoupit desítky charakterů (vzhledem k tomu, že vzhled herce nehraje roli)“

Milan, Praha: „Co je to motion capture? Děkuji“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Pojmem motion capture se označují senzorické technologie pro snímání pohybu, ať už se jedná o lidská těla nebo neživé objekty.“

Eva, Praha: „Dobrý den. Zajímalo by mě, který z CIANT projektů, na kterém jste se podíleli, Vás nejvíc oslovil a proč?“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Vždy nás nejvíc oslovuje ten projekt, na kterém aktuálně pracujeme, protože pracujeme na víc než 100% .o)“

Petr, Liberec: „Dobrý den, zajímám se o interaktivní veřejné 3D projekce. Probíhají někdy nějaké veřejné workshopy? Děkuji za odpověď.“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Ano, 22. a 23. rijna poradame v centrale CIANTU - Kubelikova 27, workshop, ktery sice nebude specificky o tomto tematu, ale urcite se ho take dotkne. Z nedavnych akci si zminku zaslouzi multimedialni tanecni predstaveni ETP_Polygons, ktere probehlo v ramci Arts&film festivalu v Telci, kde jsme v krasnem prostredi historickeho centra prezentovali vysledky evropskeho projektu European Tele-Plateaus.“

L. Kučera, Telč: „Moc se nám líbila laser show v Telči, na které jste se podíleli. Hodně úspěchů celému týmu :)“

Michal Máša a Matěj Sychra: „Velice dekujeme. Vsechny aktualni, minule i budouci aktivity sdruzeni CIANT naleznete na www.ciant.cz. Tesime se nashledanou! Michal & Matej“