Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Šárka Speváková a Vladimír Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Strhující průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí Portu jsou i Michaelovy experimenty, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně.

www.ceskatelevize.cz/port


ZoologiePapoušekKomunikaceTéma

Jak vám štěká papoušek?

Co všechno dokážou vyslovit papoušci v češtině? Má psí štěkání slova? Co je v kočičím předení uschováno, že nás nutí o kočku pečovat? To, že s námi papoušci komunikují lidskou řečí, je něco, co nedokážou ani naši nejbližší genetičtí příbuzní – primáti. Papoušci napodobují hlasy ptáků, psů, nebo mobilních telefonů, avšak jejich původní komunikace v domovině pralesů, kde žijí divoce, nám dodnes zůstává skryta. Fascinující je, že domestikace psa a kočky trvá podstatně déle, a přitom věda až v posledních létech odhalila zajímavé okamžiky, které prozrazují o našich nejbližších souputnících mnoho zajímavého. Vědci nyní získávají od veřejnostinahrávky řeči domácích zvířat společně s dotazníkem. Odborníci na hlasovou komunikaci zvířat z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze ji prozkoumají a spolu s dalšími nahrávkami vyhodnotí.

» Číst více


AstronomieZáblesky gamaImpact – ze zahraničí

Stíhání záblesků gama

Záblesky gama jsou těmi nejmocnějšími výbuchy ve vesmíru. Astronomové ještě plně nevysvětlili jejich původ, ale předpokládají, že jsou způsobeny nesmírně energetickými událostmi, jako je zhroucení masivních hvězd. Na observatoři Evropské jižní observatoře proto zavedli režim rychlé reakce. Jeho úlohou je umožnit pozorování gama výbuchů – ty totiž zanikají jen několik minut poté, co jsou poprvé zpozorovány. Jelikož optický dosvit gama paprsků nesmírně rychle odeznívá, musí se dalekohledy na zdroj zaměřit ihned.

» Číst více


FyzikaHistorieČasMěření časuMichaelovy experimenty

Když čas kape jak voda

Být tak pánem svého času. Jenže s touto neuchopitelnou veličinou to není snadné. Změřit, jak dlouho nějaká událost trvá, je oříšek. Pokoušeli se o to už naši dávní předkové. S Michaelem se pokusíme určit čas metodami středověkých mnichů, kteří v klášterech vyvinuli zajímavé metody. Nakonec nás stopy zavedou k mechanickému hodinovému stroji, který byl nejpřesnější a otevřel cestu k dnešním superpřesným atomovým hodinám.

» Číst více


Chat

Vystudovala psychologii na Filozofické fakultě a zoologii na Přírodovědecké fakultě UK. Je zaměstnána na Fakultě humanitních studií, kde se věnuje studiu neverbálního chování člověka a inteligence zvířat – především mezidruhové komunikace zvířete s člověkem a kognitivních schopností zvířat. Studovaným živočišným druhem je papoušek šedý – žako. V Laboratoři mezidruhové komunikace je chována skupina divokých jedinců, umožňující studovat přirozené chování papoušků, především jejich přirozenou vokalizaci, a skupina papoušků ručně odchovaných a zvyklých na člověka, která se využívá pro výzkum komunikace s člověkem, abstraktního konceptuálního chování, včetně počítání a dalších kognitivních schopností.

více v reportáži Jak vám štěká papoušek? z cyklu PORT

V pátek 25. února 2011