Spojení s vědou ze všech stran. Připravili B. Kopecká, Š. Speváková, M. Londesborough a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

S vývojem záznamových technologií přichází také otázka: Jak je uchovat? Na společné akci CIANT a FAMU s názvem TransISTor se v Praze setkalo několik umělců z celého světa, jejichž společným tématem bylo zachování audiovizuálních archivů. Součástí programu byla i prezentace prací jednotlivých lektorů, účastníci se mohli ponořit do moderní akusmatické hudby, nebo se naučit zpracovávat strukturu twitterových zpráv, a objevit tak mechanismy, které nyní využívá výtvarné umění, stejně jako věda.

Hubblův dalekohled není prvním dalekohledem ve vesmíru ? a určitě nebude ani posledním. Jeho jedinečnost však spočívá v tom, že je jediný, který mohou opravovat lidé. Letos astronomové oslaví kulaté dvacáté výročí, kdy byl vynesen na oběžnou dráhu Země.

Důkladný noční odpočinek je důležitý pro běžné fungování organismu. Bez kvalitního spánku pociťujeme únavu, podrážděnost i problémy s pamětí. Michael si tentokrát sbalí pyžamo a vystaví se vědeckému zkoumání ve spánkové laboratoři. Konečně tak zjistíme, proč Michael nemůže po nocích spát.

www.ceskatelevize.cz/port


Informační technologieAudiovizuální archivTéma

Záznam jako tvorba – TransISTor

S vývojem záznamových technologií přichází také otázka: Jak je uchovat? Na společné akci CIANT a FAMU s názvem TransISTor se v Praze setkalo několik umělců z celého světa, jejichž společným tématem bylo zachování audiovizuálních archivů. Součástí programu byla i prezentace prací jednotlivých lektorů, účastníci se mohli ponořit do moderní akusmatické hudby, nebo se naučit zpracovávat strukturu twitterových zpráv, a objevit tak mechanismy, které nyní využívá výtvarné umění, stejně jako věda.

» Číst více


AstronomieHubblův vesmírný dalekohledImpact – ze zahraničí

Zrození legendy

Hubblův dalekohled není prvním dalekohledem ve vesmíru – a určitě nebude ani poslední. Jeho mimořádnost však spočívá v tom, že je jediný, který mohou opravovat lidé. Letos astronomové oslaví kulaté dvacáté výročí, kdy byl vynesen na oběžnou dráhu Země. Ukážeme historii tohoto dalekohledu a připomeneme, jak změnil náš pohled na vesmír.

» Číst více


BiologieMedicínaSpánekMichaelovy experimenty

Počítání beránků

Důkladný noční odpočinek je velmi důležitý pro běžné fungování organismu. Bez kvalitního spánku pociťujeme únavu, podrážděnost i problémy s pamětí. Michael si tentokrát sbalí pyžamo a vystaví se důkladnému vědeckému zkoumání ve spánkové laboratoři. Konečně tak zjistíme, proč nemůžeme po nocích spát.

» Číst více


Chat

počítačový technolog a digitální a telekomunikační technik

Michal Máša a Matěj Sychra

Michal Máša v roce 2007 absolvoval doktorandská studia v oboru počítačová věda na ČVUT v Praze. V současnosti se věnuje převážně tématu prezervačních technologií nových médií, s důrazem na multimediální představení, motion tracking zařízení a interaktivní 3D projekce. V poslední době pracuje zejména s elektromagnetickým motion tracking systémem Polhemus. O tématu přednášel na mnoha mezinárodních konferencích, včetně konference Eurographics.

Matěj Sychra se po dokončení Střední průmyslové školy, obor digitální a telekomunikační technika, věnuje programování, grafice, produkci hudebních představení či moderování hudebních pořadů. Je spoluzakladatelem nezávislého free-mp3 vydavatelství Kaktus Recordings. V poslední době se specializuje na design uživatelských rozhraní/uživatelské zkušenosti, desktopových a mobilních aplikací (zejména pro iPad a iPhone), web aplikací a obecně grafického designu – s maximální snahou o vizuální čistotu a funkčnost.

více v reportáži Záznam jako tvorba – TransISTor z cyklu PORT

Ve středu 8. září 2010