Orion v novém světle
3. 3. 2010
Orion představuje jedno z nejkrásnějších souhvězdí. Velká Mlhovina v Orionu je viditelná i prostým okem a jakoby zkrášluje meč slavného nebeského lovce. Obrovskou porodnici horkých mladých hvězd v ní odhalil dalekohled VISTA, nově instalovaný na vrcholku Paranal v Chile Evropskou jižní observatoří.

Orion představuje jedno z nejkrásnějších souhvězdí. Velká Mlhovina v Orionu je viditelná i prostým okem a jakoby zkrášluje meč slavného nebeského lovce. Tento vířivý oblak prachu a plynu je vzdálený 1 350 světelných let od Země a jeví se jako malý shluk modrobílých hvězd obklopených záhadnou mlhou. Astronomové vždy chtěli vědět, co se za ní vlastně skrývá.
Obrovskou porodnici horkých mladých hvězd odhalil dalekohled VISTA, nově instalovaný na vrcholku Paranal v Chile Evropskou jižní observatoří. Jedná se o největší přehlídkový teleskop světa a jeho úkolem je mapování oblohy v infračerveném záření. Toto unikátní zařízení má zrcadlo o průměru 4,1 m, široké zorné pole a velmi citlivé detektory.
Možnosti dalekohledu dokumentuje tento nově zveřejněný záběr mlhoviny v Orionu. Detektory jsou citlivé na vlnové délky infračerveného záření, které je schopné, na rozdíl od světla viditelného, pronikat oponami prachu a plynu. Nový širokoúhlý infračervený záběr zachycuje známý 'netopýří' tvar centrální části mlhoviny spolu s fascinujícími útvary v okolí.
V infračerveném světle, které má oproti viditelnému téměř dvojnásobnou vlnovou délku, se totiž prach stane průhledným a umožní jasný pohled na mladé hvězdy, které v něm leží. V samotném srdci mlhoviny leží čtveřice jasných hvězd známá jako Trapez – skupina velmi horkých mladých hvězd, které svým silným ultrafialovým zářením čistí okolní prostor a plyn nutí zářit.
Směrem nahoru od centra mlhoviny si všimněte červených útvarů, které jsou vidět jen na infračerveném záběru. Většina z nich jsou mladé hvězdy stále nabalující hmotu ze svého okolí. Tyto mladistvé hvězdičky vyvrhují proudy plynu rychlostmi až 700 000 km/h.
Možnosti dalekohledu VISTA při zobrazování rozsáhlých oblastí oblohy v infračerveném oboru jsou obrovské. Přehlídka oblohy teprve začíná a astronomové od tohoto unikátního zařízení očekávají bohatou žeň objevů.
Autor: Šárka Speváková