Informační technologieDigitalizaceDigitální vysíláníPozemní vysíláníSatelitní vysíláníKabelové vysíláníDigitalizace od A do Z

Digitálně čtyřikrát jinak

21. 5. 2008

Srovnání digitálního vysílání pozemního (DVB-T), satelitního (DBV-S), kabelového (DVB-C) a pro příjem na malé přenosné přijímače (DVB-H). Technické podmínky příjmu v domácnosti se zachováním „starého“ analogového přijímače. Set-top-box, jeho funkce a varianty od nejlevnějších po nejdražší se záznamem na HDD hard disk. Novým digitálním přijímač typu „vše v jedné krabici“.

Asi to nevíte, ale Česká televize vysílá digitálně už od roku 1997! V celé Evropě se vysílá ve standardu DVB – Digital Video Broadcasting. Jak se digitálně vysílá a jak se toto vysílání dá přijímat? Je tu několik možností.

Možnost první, nejstarší a nejjednodušší: DVB-S jako satellite. Vysílání z družice. Vysílá se ze stacionární oběžné dráhy 36 000 kilometrů nad rovníkem, kde jsou televizní družice zaparkované. Potřebujete parabolu, která vidí na družici. A pak satelitní přijímač. K němu musíte mít u nás modul dekódovacího systému a taky přístupovou kartu. Kromě ČT 24 jsou ostatní kanály České televize zakódovány. Z družic můžete přijímat už i vysílání s vysokým rozlišením – HDTV. Některé z kanálu jsou ovšem placené.

Možnost druhá: DVB-T. Terrestriální neboli pozemní vysílání. I když se u nás vysílá oficiálně už tři roky, je signálem České televize pokryta jen část území. Nyní se však tempo uvádění nových vysílačů do provozu podstatně urychluje. Pokud budete digitální vysílání sledovat na starém analogovém přijímači, potřebujete malé zařízení, zvané set-top-box. Ten převádí digitální signál na analogový, který váš televizor umí zpracovat. K dostání jsou set-top-boxy od nejjednodušších až po náročné, které mají vlastní hard-disk pro mnoho hodin záznamu. Poslouží vám tedy místo starých VHS nebo DVD. V místě silného signálu stačí pro digitální příjem malá prutová anténa, při horších podmínkách musíte volit větší, „citlivější“ antény.

Možnost třetí: DVB-C jako cable. Kabelová televize. I ta u nás postupně přechází na digitální signál. Také zde dostanete od provozovatele set-top-box. Jednoduchý, nebo se záznamovým hard-diskem, který umí nahrávat třeba až čtyři programy současně. K dispozici jsou i set-top-boxy pro příjem vysílání ve vysokém rozlišení. Už dnes kabelové společnosti u nás nabízejí několik kanálů s tímto vysíláním televize zítřka. Pokud chcete do digitálního věku vstoupit rázně, pak si pořiďte nový digitální přijímač a set-top-box vůbec nepotřebujete. Na trhu jsou dokonce modely, které dovedou přijímat ještě i dosavadní analogové vysílání a naopak zase zvládnou digitální příjem z družice, pozemní i po kabelu.

Možnost čtvrtá: IPTV. Digitální příjem prostřednictvím pevné telefonní linky. Hlasový signál pro telefon se oddělí od signálu, který jde do modemu a odtud už třeba do počítače. Ale především do set-top-boxu, spojeného s vaším televizorem. K dispozici je i při tomto typu příjmu řada doprovodných služeb jako elektronický programový průvodce, videotéka, video na přání a jiné. Digitální televizi můžete sledovat samozřejmě i po internetu. Na stránkách České televize najdete nejen živé vysílání, ale i bohatý archiv televizních pořadů a dnes také videopůjčovnu s řadou titulů.

A na závěr DVB-H – příjem na mobilní přijímač „do ruky“. Tento typ vysílání se u nás teprve připravuje. Pokud se přijme technická norma, bude vás digitální televize doprovázet doslova na každém kroku.

Autor: Vladimír Kunz

Přejít na obsah dílu