Chat

Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.
Josef Jablonský se odborně zaměřuje na operační výzkum, vícekriteriální rozhodování, systémy na podporu modelování a na optimalizaci.
Záznam chatu ze středy 21. února 2007
Petr: „Existuje nějaké české centrum, které poskytuje informace o softwaru, který usnadní řešení problémů operačního výzkumu? Mám za to, že na opakující se problémy musí již být dostupné programy, kam stačí zadat vstupní parametry. Jinými slovy, téměř vše je už dnes vymyšlené, jen sehnat ten správný software. Na koho se obrátit?“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Petře, děkuji za otázku. S tím softwarem máte pravdu jen částečně. Samozřejmě, že některé úlohy jsou oprvadu typové a stačí někam "naklepat" data a dostanete výsledek. V takovém případě je problém spíše v těch datech a ve vytvoření adekvátního modelu. Bohužet praxe je natolik různorodá, že i ty modely jsou potom takové a existují jenom programy pro řešení různých tříd úloh. České centrum pro programy operačního výzkumu neexistuje pokud vím, ale existuje Česká společnost operačního výzkumu (v současné době jsem jejím presidentem) a její členové by vám mohli poskytnou informace. Pokud byste měl bližší zájem obraťte se přímo na mě mailem či jinou formou. Jako další informaci mohu uvést, že se v červenci 2007 bude v Praze konat konference EUROXXII (euro2007.vse.cz), kde budou také vystavovat i světové a evropské firmy, které produkují software pro operační výzkum.“
Jarda: „Dobry den, pane profesore, s usmevem vzdy vzpomínám na Vaše hodiny přednášek operačního výzkumu. Myslím, že pro někoho poměrně nestravitelné téma dokážete podat s vtipem:-) Předpokládám, že jste stále vedoucím katedry ekonoMETRIE a že jste se nepřestěhoval na katedru ekonomie:-) Zeptam se ale odjinud. Vim, že jste nedšený horolezec, kde jste byl nejdal, nevyše? Ocitl jste se při svých cestách někdy na pokraji života a smrti? A k tématu - nechcete vyvynout nějaký optimalizační program pro odstranění front na VŠE:-) Děkuji a hodně zdravi. Jarda“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý den Jardo, děkuji za příjemnou reakci:-) Na katedru ekonomie jsem se opravdu nepřestěhoval. To byl ne překlep. V teorii front jde vždy o řešení konfliktu mezi kapacitou obsluh ya požadavky na obsluhu. Bohužel v některých systémech jsou požadavky tak nárazové, že se asi frontám vyhnout nejde bez toho aniž by se ten systém nějak zásadněji změnil. Přeji také všechno nejlepší“
Jan Jílek: „Dobrý večer, ekonomie jako věda je prezentována v tomto pořadu poprvé. Jaký je Váš názor na popularizaci této vědy v ČT? Chystáte nějaká další témata pro PORT i Vy ? Děkuji.“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý večer, já osobně zatím žádná témata nepřipravuji, ale pokud vím, připravuje se pořad o data mining (dobývání dat),což je záježitost, kterou se zabývají další kolegové z fakulty hezký večer“
F: „Nemyslíte že by bylo lepší přijímačky na VŠ zrušit?Místo toho by se platilo školné.Ten kdo nebude mít prostředky, mohl by si půjčit úročeně od státu a po dokončení studia do několika let vrátit.Tím by se i zvýšila motivace pro absolventy rychle si najít práci.“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý večer, osobně jsem zastánce školného doplněného o vhodný systém bezúročných nebo minimálně úročených půjček. Zrušení přijímacích zkoušek by ale v současném stavu mohlo vést ke kolapsu vzhledem k omezeným kapacitám, zvláště u některých specializací (práva například)“
Jarda: „Řešíte doma po nocích problém obchodního cestujícího? Slyšel jsem, že úspěšný řešitel má nárok na odměnu. Myslíte, že je v současnosti možné problém vyřešit?“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý večer, po nocích zpravidla dělám jiné věci:-) Ale k té úloze...Ona je v podstatě vyřešená. Existuje model, který ji řeší, problém je, že pro větší úlohy bychom se řešení v rozumném čase nedočkali...proto se při řešení reálných úloh používají různé přibližné metody.“
miki: „Souvisí tato teorie (alespoň vzdáleně) s teoriemi her J. Nashe ?“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý večer, souvísí snad jen tím, že obě teorie řeší nějaké konfliktní situace, ale každá z těch situací má zcela jinou povahu. Takže odpověd je spíše NE Přeji hezký večer“
Radim ek: „Předpokládám, že na obrázku zde na chatu, máte fotku z hor, jezdíte rád na hory? Jaké teorie používáte na horách?“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Radime, no na hory jezdím rád. Mám tam takovou forku, protože byla první po ruce a jinou, možná, vhodnější, jsem narychlo nenašel. V horách si člověk vyčistí hlavu takže na teorie tam moc nezbývá:-) hezký večer“
Petr: „Dobrý den, pane profesore! Jsem nedávným absolventem Univerzity Hradec Králové a především díky Vašemu jasnému výkladu jsem státní závěrečnou zkoušku ze statistiky zvládnul na výbornou. A co více... mohu říci, že jsem látce i rozuměl. Spousta nezapomenutelných typových příkladů se u zkoušky vybavuje sama od sebe. Omlouvám se, že na Vás nemám žádnou otázku, ale když jsem dnes v TV zaregistroval, že budete na chatu, tak využívám alespoň tuto příležitost Vám zpětně poděkovat... Přeji mnoho úspěchu v životě pracovním i osobním.“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Petře, děkuji moc za příjemný komentář:-) Také přeji mnoho úspěchů. Hezký večer“
Ing. Roman: „Dobrý podvečer, pane profesore, proč byste doporučil studium na VŠE? Můžete, prosím, také vysvětlit, proč je znalost základů této vědy důležitá také pro občana? Děkuji Vám.“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý večer, Na VŠE je mnoho oborů a já jsem z fakulty informatiky a statistiky. takže bych spíše mohl odpovědět, proč studovat tuto fakultu. Dnes jsem se dozvěděl zajímavou informaci a to, že průměrný nástupní plat absolventů VŠE je nejvyšší ze všech absolventů vysokých škol v ČR a mezi fakultami na VŠE v tomto ohledu vede fakulta informatiky a statistiky. TYo je spíše takový přízemní pohled, ale jistě ne zanedbatelný. Jinak myslím, že pro občana je spíše důležité to, aby se vysledky různých modelů aplikovaly a to vedlo ke zvyšování kvality života.“
Bouček: „Dobrý den, pane profesore v genetice používám teorii relativity specificky teorii nahodilých jevů, tam kde se nevejdu s principem binomu a trinomu. Do jakého úseku by to bylo možno zatřídit. Zdraví. Bouček.“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Pane Boučku, asi nejse úplně povolaný, abych na to kvalifikovaně odpověděl nebo otázce zcela nerozumím. Genetika musí být hrozně zajímavá věc, která má vztah i k modelům operačního výzkumu, kterými se zabývám. Existují tzv. genetické algoritmy, které se piužívají například pro řešení složitých optimalizačních problémů. Hezký večer.“
Pavel: „Dobrý den pane profesore, zabývám se organizací vnitropodnikové logistiky. Náš systém spočívá v dopravě materiálu do různých středisek pomocí speciálních vlaků. Vše se děje v jednosměrném provozu, bohužel stává se,že vlaky se potkávají a zpožďují. Existuje metoda, která by tento problém řešila. Již jsem zkoušel použít Grafikon, ale moc jsem neuspěl. Děkuji“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý den, logistické problémy jsou velmi zajímavé a optimalizační modely se tam používají velmi často. Bohužel vaše otázka je dost obecná a kvalifikovaná odpově´d by vyžádala, abych do problému trochu víc proniknul. Pokud byste měl zájem, můžete se ozvat a probrat to podrobněji. Hezký večer“
Christina: „Dobrý den, mohu se zeptat jakou posloucháte hudbu? Děkuji“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Christino, V autě poslouchám Rádio Beat:-)“
jjd: „Rád bych věděl, jak lze předpovídat vývoj hospodářství v delším časovém období. Ekonomové vyvinuli různé typy modelů. Jsou tyto modely úspěšné a jakou roli v nich hrají peníze? Děkuji Vám, pane profesore, za odpověď.“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý večer, Pro modelování celé ekonomiky jako celku (nebo jejích částí) byla opravdu navržena celá řada modelů. Někteří autoři za práce v této oblasti dostali Nobelovy ceny za ekonomii. Tvorba modelů není jednoduchá a tudíž ani levná. Tolik k roli peněz. úspěšnost těchto modelů je vždy jen částečná, protože se vždy mohou vyskytovat velmi obtížně předvídatelné jevy v daném zkoumaném systému.“
Petr, student gymnázia, Praha: „Problematika vícekriteriálního rozhodování by mohla být dobrým tématem pro vzdělávací seriál, nemyslíte?“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Petře, vícektiteriální rozhodování je oblast, kterou se zabývám poměrně podrobně. Určitě to je vhodné téma na různé práce at už na úrovni středních nebo vysokých škol. Pokud přijdete s námětem na takový seriál, třeba to ČT vyhodnotí a zařadí do programu. nemuselo by to být nezajímavé.“
Bouša, Praha: „Od poloviny 70.,let 20.st. došlo v Evropě ke třem prudkým poklesům ve světové ekonomice. Proč došlo k těmto krizím ? Děkuji za odpověď.“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý večer, no o tom by se asi daly psát knihy. A určitě takové knihy existují. nemyslím, že na třech řádcích k tomu lze říct něco rozumného, nehleděk tomu, že se na to nespecializuji.hezký den“
Aneta: „Dobry den, (operacni vyzkum) jak uvadite...co to vlastne obnasi, nebo co pri praci delate nejcasteji?nashledanou Aneta“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Aneto, operační výzkum je překlad z anglického operational research. česky by se t otaké dalo přeložit jako výzkum operací a kdyby se tam ještě vsunulo slovo vojenských ta to asi říká něco o tom ,kde to všechno začalo. Hezký večer“
Zuzana Pavlíčková: „Prosím, vysvětlete mi, jaký je rozdíl mezi akonomikou a ekonomií? Děkuji a zdravím“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Zuzano, ekonomie je věda, která zkoumá souvislosti v ekonomickém životě společnosti. Ekonomika...k tomu by měl být přívlastek ekonomika něčeho, třeba cestovního ruchu... hezký večer“
Šimandl: „Jak by se daly teorie front užít také pro problémy, které přináší globální turistika? Děkuji“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „To je zase asi na delší diskusi. jaké ůproblému přináši globální turistika? Dovedu si jich vybavit spoustu. Možná k analýze nebo řešení některých z nich by se modely front použít mohly. Hezký večer.“
Hana Žáková: „Prognostika patří k činnostemk, které se dotýkají široké veřejnosti. Zabývají se jí i ekonomové. Prosím p.profesora o odpověď, kam se dnes tento oboír ubírá.“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Opravdu nejsem prognostik. Nejsem asi schopen kvalifikovaně odpovědět, kam se tento obor ubírá. Samozřejmě jsou modely )ekonometrické modely například) které se snaží popsat chování nějakého jevu a pokusit se ho predikovat - třeba vývoj kurzy akcií. Tyto modely poměrně věrně odrážejí minulé chování, ale už hůže predikují to budoucí. Hezký večer“
divák z Prahy: „Pane profesore, co si myslíte o dalším vzdělávání dospělých a jeho realizaci?“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý večer, no tak já se domnívám, že vzdělání není nikdy dost a svědčí o tom i různé "Univerzity třetího věku". Podobný program je i u nás na škole. Hezký večer“
Lucia: „Dobrý večer pane Profesore, srdečně Vás zdravím a ráda bych Vám poděkovala za příjemné chvíle strávené na Vašich přednáškách..:-) Ráda bych se Vás zeptala na současné uplatnění absolventů vašeho oboru v praxi. Monitorujete jejich úspěšnost, případně jste s nimi ve spojení? Děkuji za odpověď a přeji krásný večer.“
Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc.: „Dobrý večer Lucie, děkuji za příjemné hodnocení přednášek. Na fakultě se zabýváme uplatněním absolventů v praxi. Jednak u absolventů, kteř íprávě skončili (jak hledali práci, jaký je nástupní plat apod.), jednak i u starších, ale vždy t ozáleží na ochotě spolupracovat i u těch absolventů. Vmém oboru (matematické metody v ekonomii) je uplatnění velmi dobré - všude kde se požadují analytici na všech úrovních (banky, konzultační firmy, centrální orgány, apod.) Přeji vám krásný večer. Tohle bude asi moje poslední odpověd takže se současně loučím se všemi, kteří mi položili otázku a děkuji za ně. Ve vymezeném čase to byly odpovědi stručné. Pokud by měl někdo zájem může mě kontaktovat mailem (jablon@vse.cz)“