Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Je to éra, kterou většina z nás ani nepovažuje za historii. Nálezy z dob, které se nepočítají na tisíce ale určitě desítky ba stovky milionů let. Stopy dinosaurů ve Fokusu ČT24 v režii Marka Janáče.

Stopaři dinosaurů

Zdá se, že se v Česku právě trhá pytel se senzačními nálezy z éry, kterou možná většina z nás ani nepovažuje za historii. Nálezy z dob, které se nepočítají na tisíce ale určitě desítky ba stovky milionů let. Za vším je zejména jeden muž – Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd. Nedávno objevil už druhou 210 milionů let starou stopu v pískovcovém bloku pocházejícím z lomu U devíti křížů nedaleko Červeného Kostelce ve východních Čechách. Stopař fosílií svůj nový úlovek objevil prakticky za humny v botanické zahradě v Praze-Troji. První nález otisku nohy dinosaura má na kontě geolog Jaroslav Zajíc; podařil se mu v roce 1998. Svou prací vytýčil hlavní směr pátrání a otevírá v Česku zcela nový fenomén. Téma navýsost atrativní i pro širokou veřejnost.

Stopy dinosaurů uvidíte ve Fokusu reportéra a publicisty Marka Janáče, autora klasické vědeké populární série Meteor na ČRo2. Jeho dokument zachycuje také vůbec první nález kosterního pozůstatku dinosaura z českého území z roku 2003 na Kutnohorsku. Marek Janáč v objevitelském tématu hledá kontury a smysl lidské snahy mapovat pradávné dějiny světa a stopy v kameni jsou jen východiskem k dlouhé cestě.

Scénář a režie: Marek Janáč

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  Každý rok je na světě zamordováno 100000 křesťanů, do toho patří znásilňování, únosy, nucení k opuštění svých domovů a ničení k…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavý dokumunt

  Ano, nápodobně, jen více takových dokumentů... V České televizi málo obvyklý jev.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu