Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Život na dluh – realita, na kterou si zvyká čím dál víc Čechů. Následek? Počet takzvaných osobních bankrotů rok od roku roste, stejně jako počet exekučních řízení. Proč žijeme na dluh? Odpoví Fokus.

Žijeme na dluh

Češi už dluží biliony korun. Od jednotlivců přes rodiny, městské i státní rozpočty – zvykli jsme si fungovat na dluh. Podle Davida Šmejkala z Poradny při finanční tísni to začíná nenápadně: půjčíme si u banky, ve které máme účet – třeba na vybavení domácnosti. A pak ještě jednou a ještě jednou. Pak už nám naše banka nepůjčí. Nevadí, jdeme za některou z nebankovních společností. Jenže pak nás vyhodí z práce nebo se rozbije topení v domě. A když není z čeho brát, roztočí se kolotoč, ze kterého vede jen velmi málo cest ven. Aleš Michl, finanční analytik, si ale nemyslí, že hlavním problémem české ekonomiky jsou dluhy občanů. Víc mu v žaludku leží dluh veřejný, a tvrdí: jednou po nás naši věřitelé ty dlužné peníze budou chtít, a pak se budou dít věci, které se nikomu z nás příliš líbit nebudou. Kudy z toho ven? Martin Ježek, vedoucí projektu Rozumíme penězům, je přesvědčen, že pomoci nám může mimo jiné i lepší úroveň finanční gramotnosti. Důležité je podle něj cílit na děti ze základních škol.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  Každý rok je na světě zamordováno 100000 křesťanů, do toho patří znásilňování, únosy, nucení k opuštění svých domovů a ničení k…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavý dokumunt

  Ano, nápodobně, jen více takových dokumentů... V České televizi málo obvyklý jev.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu