Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Spor o smysl českých dějin se vede neustále. Součástí těchto dějin je i spor o to jak dějiny učit a nebo spíš neučit. Na některé z podobných otázek zkusí najít odpověď také Fokus ČT24.

Jak (ne)učit dějepis

Dějepis je po staletí jedním ze základních kamenů školního vzdělávání. V poslední době se objevuje řada signálů, že dosavadní způsob výuky nevyhovuje. Jen velmi málo prostoru věnuje moderním dějinám, ale snad ještě větší problémem je, že se dějiny stále ještě předkládají především jako soubor letopočtů, jmen panovníků, míst slavných bitev, statistických údajů… Zkrátka informací bez chuti a zápachu. Že je tento přístup stále ještě běžný, ostatně ukazuje i pohled do jedné z nejběžnějších učebnic dějepisu na českých gymnáziích.

Ale jde to vůbec jinak? Jak o dějinách učit tak, aby to mělo smysl? Právě na to se pokusí odpovědět aktuální vydání Fokusu ČT24 spolu se studenty chomutovského gymnázia, kteří se pod vedením profesora Josefa Märce účastnili projektu Tragická místa paměti. Ten vzešel ze společné snažení občanského sdružení Antikomplex a obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum.

V dokumentu režiséra Jakuba Skalického Fokus odhalí jen málo zmapované plochy moderních dějin Česka a nabídne i nečekaně osobní reflexi šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  Každý rok je na světě zamordováno 100000 křesťanů, do toho patří znásilňování, únosy, nucení k opuštění svých domovů a ničení k…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavý dokumunt

  Ano, nápodobně, jen více takových dokumentů... V České televizi málo obvyklý jev.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu