Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dokument o zemi, kterou většina z nás nikdy nenavštívila, která ale vypadá blíž, než ty sousední. Má a může být Tibet svobodný? Pokusí se odpovědět Fokus ČT24 v pohledu režiséra Jana Dufka.

Tibet v nás

Na desátý březen připadá výročí tibetského povstání proti čínské okupaci. V Praze se před čínským velvyslanectvím pravidelně scházejí demonstranti aby upozornili na problematickou situaci lidských práv a svobod v Tibetu. O několik dní dříve, 5. března se v Novoměstské radnici slavil Losar – Nový rok podle tibetského kalendáře. Souhra dvou událostí – jedné politické a druhé kulturní – která ukázala na onen zvláštní vztah, který mezi naší zemí a Tibetem je.

Země, kterou absolutní většina z nás nikdy nenavštívila vypadá někdy blíž, než naši přímí sousedé. Vyvěsit do okna tibetskou vlajku se u nás stalo vlastně už standardním vyjádřením názoru na svobodu. Dělají to běžní lidé, politici, instituce. Heslo FreeTibet se objevuje na tričkách, nálepkách i na náraznících aut. Země, která je už dnes neoddělitelnou součástí Číny se pro nás stala jakýmsi symbolem, který podvědomě vnímají i ti, kteří ani nevědí, jaká je reálná situace současného Tibetu.

FokusČT24 se vydal do Tibetu v České republice. Mezi ty, kteří se zabývají jeho podporou ve všech myslitelných formách – od přímé finanční či materiální podpory, přes propagaci jeho tradiční kultury až ke skupinám, praktikujícím tibetský budhismus. Z čeho vychází „popularita“ Tibetu u nás a kdo jsou lidé, kteří se o zemi v Himálajích zajímají? Vydáme se za těmi, kdo se snaží, aby kultura původního Tibetu nezanikla a přežila alespoň v západním světě a zjistíme jaká je reálná situace této prastaré kultury dnes.

režie: Jan Dufek

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  KaĹždĂ˝ rok je na světě zamordovĂĄno 100000 křesĹĽanĹŻ, do toho patří znĂĄsilňovĂĄnĂ­,…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavĂ˝ dokumunt

  Ano, nĂĄpodobně, jen vĂ­ce takovĂ˝ch dokumentĹŻ... V ČeskĂŠ televizi mĂĄlo obvyklĂ˝ j…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu