Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dokument z arény, kde hlavní roli hraje znepokojení. Scéna, kde se protínají siločáry evropské kultury. Scéna, která klade existenciální otázky a bojuje o existenci. Divadlo komedie ve Fokusu ČT24.

Divadlo Komedie v poločase rozpadu

Námět, scénář a režie: Blanka Závitkovská

Klikněte pro větší obrázekMáte pocit, že už jste všechno viděli? Napodobeniny reality vás neuspokojují?
Bojíte se prázdnoty? Nudíte se? Pochybujete?

Těmito otázkami zve Pražské komorní divadlo
na představení Spílání publiku do divadla Komedie.
Odpovědi ale nečekejte. K těm si musíte dojít sami.
Ale třeba vás to probudí z letargie. Nebo přivede na jiné myšlenky…?

V Divadle Komedie se 5. března 2011 udělují divadelní ceny Alfréda Radoka. Téměř 80 kritiků přisoudilo jednu z nominací na inscenaci roku 2010 právě představení Spílání publiku rakouského dramatika Petera Handkeho v režii Dušana Davida Pařízka. Kmenoví herci Divadla Komedie – Gabriela Míčová, Martin Finger, Stanislav Majer a Martin Pechlát – se v něm pustí do provokativní a nelítostné konverzace sami se sebou i se svými diváky. Nakonec jim
tváří v tvář vynadají. Před tím se jim za to ale omluví.

Klikněte pro větší obrázekTakzvaná „mluvohra“ vyvolala v polovině 60. let v Německu skandál. Bořila iluzi o tradičním divadle, burcovala publikum z netečnosti, útočila na stereotypy v myšlení lidí i společnosti, prolomila hranici mezi herci a diváky.

V klidu nenechávají diváky ani představení v Divadle Komedie. Jeho ředitel Dušan David Pařízek strávil první polovinu života v Německu, kde se usadili jeho rodiče po odchodu z tehdejšího Československa po roce 1968. On sám se v 90. letech vrátil. Za sebou měl studia divadelní vědy na univerzitě v Mnichově, před sebou divadelní režii na DAMU. Ještě na škole, v roce 1998, založil Pražské komorní divadlo.

Devátou sezónu hraje soubor pod vedením režisérů Dušana Davida Pařízka a Davida Jařaba v budově pražského Divadla Komedie. Jejich hry se soustředí na zlomové okamžiky střední Evropy ve 20. století. A stejně jako další česká a moravská divadla i oni bojují o přežití. Epilog nebo bod zlomu?

Klikněte pro větší obrázekDokázalo se české divadlo znovu napojit na evropský prostor? Jsou česko-německé vztahy inspirací nebo zátěží? Má divadlo v době mobilních médií v kapse ještě nějaký smysl?Dívejte se a posuďte sami reportážní film Divadlo Komedie
v poločase rozpadu. Jsme zvědaví na vaše reakce.


Fotoreportáž Tomáše Bicana

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  Každý rok je na světě zamordováno 100000 křesťanů, do toho patří znásilňování, únosy, nucení k opuštění svých domovů a ničení k…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavý dokumunt

  Ano, nápodobně, jen více takových dokumentů... V České televizi málo obvyklý jev.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu