Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Lidstvo se celou dobu nebo od doby své existence snaží o to, aby žilo déle. A to je obrovský civilizační úspěch. Když jsme ho dosáhli, tak v něm ale začínáme hledat problém.

Výzvy stáří

Český národ se díky lepší životosprávě a špičkové zdravotní péči dožívá čím dál vyššího věku. Demografové přitom volají: Češi stárnou a brzy nebude, kdo by seniory živil! Ekonomové vidí ve stáří problém, sociologové výzvu. A co běžný český senior? Jak se mu žije, jaké má zvyky, a jak vůbec vypadá? Je jeho revírem skutečně Kaufland? Tvůrci pořadu Fokus ČT24 se tentokrát zamysleli nad stářím; jeho možnostmi a omezeními.

Martin Potůček vyučuje na Katedře veřejné a sociální politiky Fakulty sociálních věd UK v Praze. Zabývá se proměnami české společnosti a podle zkušeností ze zahraničí navrhuje, jak by měla vypadat česká sociální politika. Možná trochu provokativně tvrdí: seniorům se nevede zle; těmi, kdo si za posledních 20 let nejvíc pohoršily, jsou mladé rodiny s dětmi – tedy ti, kterých se navíc za několik desítek let budou dotýkat dopady tolik diskutované penzijní reformy.

Jiří Hrabě a Michal Horažďovský pracují ve společnosti Elpida, která se specializuje na péči o seniory. Mohou sem bezplatně zatelefonovat, když je něco tíží, nebo se tady mohou zúčastnit celé řady aktivit a zájmových kroužků. Na čem podle nich závisí, jestli bude stáří šastným, nebo smutným a osamělým obdobím v životě člověka?

Podle průzkumů si čeští senioři nejvíc stěžují na izolaci a osamělost, a to zvl᚝ ve velkých městech. Není divu – jen málokde žijí tři generace pohromadě. Jednou z výjimek jsou například církevní řády. Františkánky provozují v Praze charitní domov pro řeholnice, kde se mladé sestry přirozeně starají o ty staré a nemohoucí. Jak tvrdí sestra Baptista Nožková, generace se tu obohacují navzájem.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  KaĹždĂ˝ rok je na světě zamordovĂĄno 100000 křesĹĽanĹŻ, do toho patří znĂĄsilňovĂĄnĂ­,…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavĂ˝ dokumunt

  Ano, nĂĄpodobně, jen vĂ­ce takovĂ˝ch dokumentĹŻ... V ČeskĂŠ televizi mĂĄlo obvyklĂ˝ j…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu