TV program Osobní program  
sobota 23. 8. 2008
ve 10:32 na ČT24

Fenomén dnes

ST4:3 10:32
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
 Přidat do Osobního programu
Nastavit připomenutí
/ivysilani/10119576319

Předchozí díl další díly Následující díl

 

Další zdroje:
Informace o Evropě
EUROPA - EU v kostce
U nás v Evropě


Jsem rodič na dálku. Reportáž Zuzany Šimůnkové a Kamily Vondrové.

Jsem rodič na dálku

Fenomén dnes: Jsem rodič na dálkuFenomén dnes: Jsem rodič na dálkuFenomén dnes: Jsem rodič na dálkuFenomén dnes: Jsem rodič na dálku

Aby se děvče z Ugandy nestalo prostitutkou, ale třeba švadlenou, na to je potřeba víc než jen chtít. Zranitelnost dětí v rozvojovém světě si už víc než půlstoletí uvědomují organizace, které shánějí finanční podporu pro dětské vzdělávání. V Česku začala takzvaná adopce na dálku fungovat před téměř patnácti lety. Z pár desítek dárců z církevních farností se rozrostla na několik desítek tisíc lidí i mimo církev a v roce 2007 se už díky českým sponzorům vzdělávalo v Africe, Asii, jižní Americe, ale i východní Evropě skoro pětadvacet tisíc dětí a studentů.
Pomáhat účinně ale vyžaduje víc než jen dobré srdce. Bohaté evropské státy už několik dekád vydávají miliardy eur na rozvojovou pomoc třetímu světu a přesto se situace například v subsaharské Africe podle každoroční zprávy OSN spíš zhoršila. Navíc se zvětšuje světová nerovnost a 50 nejbohatších lidí světa má vyšší příjmy než 400 miliónů nejchudších. Adopce na dálku nemá tak ambiciózní plán jako vymýtit chudobu, ale předpokládá, že když děti přijdou do školy kvůli tomu, že tam dostanou najíst, naučí se také číst a psát, získají nové hygienické návyky včetně prevence nemocí, vyučí se nějakému povolání a v dospělosti nebudou záviset na darech vyspělých států. Funguje to? A s jakou pohnutkou se do sponzorování dětí na chudé straně světa pouštějí čeští sponzoři? O tom všem je vánoční reportáž redaktorky Zuzany Šimůnkové a režisérky Kamily Vondrové.

Autoři: Zuzana Šimůnková a Kamila Vondrová

Fenomén podle Adama Černého: „Ty děti tam kdesi“


Podpořili byste projekt dětského vzdělávání typu adopce na dálku?

Určitě, myšlenka poslat peníze, které mám navíc, chudému dítěti jinde ve světě se mi líbí a ty peníze jsou dobře vynaložené. (56%)
Nevím, to záleží na tom, jak důvěryhodná je organizace, která takové projekty řídí. Když budu mít důvěru, nemám s tím problém. (33%)
Ne, myslím, že finanční pomoc potřebuje i hodně lidí tady v České republice. Když budu uvažovat o charitě, vyberu si projekt jiného zaměření. (11%)
celkový počet hlasů: 27

Soutěž

Máte chuť spojit příjemné s užitečným – vyzkoušet svoje vědomosti a třeba vyhrát dárek od České televize? Od toho je tu naše soutěž. Odpovězte nám na otázku volně spojenou s aktuálním tématem Fenoménu dnes. Kdo první správně odpoví, dostane od nás knížku U nás v Evropě podle stejnojmenného pořadu.

Stopáž: 26 minut
Rok výroby: 2007
reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1345