TV program Osobní program  
středa 31. 12. 2008
ve 19:30 na ČT24

Fenomén dnes

ST 19:30
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
 Přidat do Osobního programu
Nastavit připomenutí
/ivysilani/10119576319

Předchozí díl další díly

 

Další zdroje:
Informace o Evropě
EUROPA - EU v kostce
U nás v Evropě


Česká šlechta 2007. Reportáž Jiřího F. Potužníka a Kamily Vondrové.

Česká šlechta 2007

Fenomén dnes: Česká šlechta 2007Fenomén dnes: Česká šlechta 2007Fenomén dnes: Česká šlechta 2007Fenomén dnes: Česká šlechta 2007

Českou šlechtu oficiálně zrušila první republika hned v roce 1918. Přesto o dvacet let později nejvýznamnější rodiny vyjádřily Československu ohroženému fašismem veřejnou podporu. Jiné pak ale s německými okupanty spolupracovaly, za což je po válce potrestaly Benešovy dekrety a komunisté po převratu za kolaboranty označili celou aristokracii. Do únoru 1948 žilo v Česku na dvě stě šlechtických rodin, po něm jich zůstalo jen čtyřicet a dnes se hovoří o dvou desítkách - především v souvislosti s restitucemi rodového majetku. Jak návrat jeho správy do svých rukou prožívají Cristina Colloredo-Mansfeldová, Radoslav Kinský, Karel Schwarzenberg či Zdeněk a Jiří Sternbergové? Jak vnímají neúspěšné restituce František Oldřich Kinský či potomek hlubocké větve Schwarzenbergů Georg Phillip Pezold? A jak se na dnešní aristokracii dívá česká společnost? Patří podle ní na zámky a hrady jako součást historického inventáře, nebo v sobě šlechtici mají něco, co současné oligarchii a politické reprezentaci chybí? O tom všem je reportáž redaktora Jiřího F. Potužníka a režisérky Kamily Vondrové.

Autoři: Jiří F. Potužník a Kamila Vondrová

Fenomén podle Adama Černého: „Kdo ještě potřebuje šlechtu“


Je správné, aby šlechtické rody dostaly zpátky svoje někdejší majetky na území České republiky?

Ano, samozřejmě, pokud na ně mají ze zákona nárok, stát to musí respektovat. (81%)
Ano, ale pouze v případě, že do nich budou investovat a nechají je přístupné veřejnosti, protože se často jedná o národní památky. (11%)
Ne, v žádném případě. Stát do nich léta investoval a jako národní kulturní dědictví nemohou bývalá šlechtická sídla patřit jednotlivcům. (8%)
celkový počet hlasů: 90

Soutěž

Máte chuť spojit příjemné s užitečným – vyzkoušet svoje vědomosti a třeba vyhrát dárek od České televize? Od toho je tu naše soutěž. Odpovězte nám na otázku volně spojenou s aktuálním tématem Fenoménu dnes. Kdo první správně odpoví, dostane od nás knížku U nás v Evropě podle stejnojmenného pořadu.

Stopáž: 26 minut
Rok výroby: 2007
reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1345