TV program Osobní program  
sobota 16. 8. 2008
ve 10:32 na ČT24

Fenomén dnes

ST4:3 10:32
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
 Přidat do Osobního programu
Nastavit připomenutí
/ivysilani/10119576319

Předchozí díl další díly Následující díl

 

Další zdroje:
Informace o Evropě
EUROPA - EU v kostce
U nás v Evropě


Vyrobeni v Číně. Reportáž Zuzany Šimůnkové a Andrey Majstorovičové.

Vyrobeni v Číně

Fenomén dnes: Vyrobeni v ČíněFenomén dnes: Vyrobeni v ČíněFenomén dnes: Vyrobeni v ČíněFenomén dnes: Vyrobeni v Číně

Čína bohatne. Třicet let poté, co ji komunistická vláda otevřela světu a jeho investicím, už velikostí svojí ekonomiky předhonila Velkou Británii a Francii a dýchá na krk Německu. Říše třikrát lidnatější než celá Evropská unie se stala nepřehlédnutelným hráčem globální ekonomiky a její rozvoj cítíme v cenách a kvalitě zboží i tady v Evropě. Čína ale není jen levnou dílnou světa a největším zlodějem západních značek a patentů. Vzniká tu tenká, ale viditelná střední třída i celá nová kasta milionářů - úspěšných podnikatelů, loajálních k vládě jediné strany. Zároveň rychle roste sociální propast - padesát procent příjmů země zkonzumuje nejbohatší vrstva, zatímco nejchudší pětina obyvatel nedostane ani pět procent z nich.
Dobře je to vidět v čínském hlavním městě Pekingu. Majitelka obuvnické firmy začínala jako obchodnice s padělky, dnes má továrnu na obuv vlastní značky a majetek v řádu miliónů dolarů. Na dvacet tisíc jüanů měsíčně si přijde třicetiletý DJ zaměstnaný v nočním klubu a šest tisíc bere vyšší úředník státní energetické firmy. Tisícovku si vydělá sadař, který pěstuje broskve - ten už patří do střední třídy. Stará paní, která celý život oddaně sloužila Straně, nemá ani nárok na penzi a její životní podpora jsou necelé čtyři stovky. A sto miliónů lidí v Číně pořád žije za dolar na den - to jsou dvě stovky jüanů měsíčně. Změní ekonomický růst Čínu k lepšímu? Reportáž Zuzany Šimůnkové a Andrey Majstorovičové.

Autoři: Zuzana Šimůnková a Andrea Majstorovičová

Fenomén podle Adama Černého: „Velká otázka pro velkou Čínu“


Jak se díváte na vztah Číny a Evropy?

Evropané Čínu potřebují, protože si zvykli na levný dovoz odtamtud a je to stále významnější obchodní partner, se kterým musíme dobře vycházet (11%)
Evropa je nositelem demokratických hodnot a tak by měla na Čínu víc tlačit, pokud jde o dodržování lidských práv - zatím víc myslí na svoje obchodní zájmy než na počty popravených vězňů a zadržených odpůrců režimu (86%)
Nevím, že by Evropa a Čína měla nějak výjimečný vztah (3%)
celkový počet hlasů: 36

Soutěž

Máte chuť spojit příjemné s užitečným – vyzkoušet svoje vědomosti a třeba vyhrát dárek od České televize? Od toho je tu naše soutěž. Odpovězte nám na otázku volně spojenou s aktuálním tématem Fenoménu dnes. Kdo první správně odpoví, dostane od nás knížku U nás v Evropě podle stejnojmenného pořadu.

Stopáž: 26 minut
Rok výroby: 2007
reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1352