25 minut

11. květen

Část: Netradiční způsob trávení dovolené

Obsah dílu

Žháři z Vítkova míří na svobodu — Vláda chce místo současných tří sazeb DPH zavést pouze dvě a to 12 a 21 procent — Rodina Natálky s verdiktem soudu nesouhlasí — Vláda se rozhodla například razantně proškrtat národní dotace — Reakce na vládní balík — Součástí konsolidačního balíčku vlády má být i reforma důchodového systému — O dítě z babyboxu se postarají příbuzní — Policisté hledají svědky postřelení čápa — Tramvajová trať do Karviné — Soud propustil rasové žháře — Ekologická zátěž po sklárně v Lenoře — Inovační hub pomáhá firmám — Nedostatek brigádníků na jihu Čech — V Olomouci začíná Divadelní Flora — Další přijímací zkoušky na střední školy — Ředitelství silnic a dálnici musí zpevnit další svah u silnice první třídy nad Jáchymovem — V Sokolově havaroval agresivní řidič, který ujížděl policistům — Výběr ze sociálních sítí ČT — Nová hájenka v rožnovském skanzenu — Nový asistenční systém pomůže řidičům MHD — Pád stromu u Chacholic na Chrudimsku včera nepřežili dva lidé — Retrospektiva díla Jiřího Horáka — Netradiční způsob trávení dovolené — 75. narozeniny Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity

Části dílu

01:02
Žháři z Vítkova míří na svobodu
  Okresní soud v Šumperku podmíněně propustil z vězení dva muže odsouzené na 20 let za rasově motivovaný žhářský útok ve Vítkově na Opavsku. Václav Cojocaru a Ivo Müller strávili za mřížemi už dvě třetiny trestu. Soud jim uložil sedmiletou zkušební dobu, dohled probačního úředníka a povinnost dál splácet škodu.
  02:42
  Vláda chce místo současných tří sazeb DPH zavést pouze dvě a to 12 a 21 procent
   Díky tomu zlevní například potraviny, zdravotnické potřeby nebo stavební práce pro bydlení. Naopak více zdaněn bude tabák a alkohol včetně piva.
   03:29
   Rodina Natálky s verdiktem soudu nesouhlasí
    S propuštěním žhářů z vězení nesouhlasí rodina popálené Natálie. Ta se podle její matky Anny Sivákové kvůli rozhodnutí soudu zhroutila. Rodina se teď také necítí bezpečně. Propuštění žhářů z Vítkova je podle zmocněnkyně pro lidská práva nepřiměřené. Za necitlivé označila, že se poškození o verdiktu dozvěděli až z médií.
    04:38
    Vláda se rozhodla například razantně proškrtat národní dotace
     V příštích dvou letech se sníží o 54,4 miliardy korun. A to hlavně v oblasti průmyslu a obchodu a zemědělství.
     06:05
     Reakce na vládní balík
      Vláda představila balíček úsporných opatření, kterým chce zkrotit obrovské schodky v hospodaření. Zjednodušila například daňový systém, plánuje omezit dotace a chce vybrat více peněz například u daně z nemovitostí nebo v takzvané dani z neřestí.
      07:00
      Součástí konsolidačního balíčku vlády má být i reforma důchodového systému
       Ministr práce a sociálních věcí, lidovecký vicepremiér Marian Jurečka ji uvedl jedenácti změnami, které přináší.
       09:03
       O dítě z babyboxu se postarají příbuzní
        Přibližně roční dívku, odloženou do babyboxu v Městské nemocnici Ostrava, si do péče vezme příbuzná, která o ni projevila zájem. Rozhodl o tom soud. Dívka byla 250. dítětem, jež skončilo v babyboxu. Takto staré děti bývají do babyboxů odkládány jen velmi zřídka.
        09:24
        Policisté hledají svědky postřelení čápa
         Přibližně roční dívku, odloženou do babyboxu v Městské nemocnici Ostrava, si do péče vezme příbuzná, která o ni projevila zájem. Rozhodl o tom soud. Dívka byla 250. dítětem, jež skončilo v babyboxu. Takto staré děti bývají do babyboxů odkládány jen velmi zřídka.
         09:50
         Tramvajová trať do Karviné
          Ostravu a Karvinou by v budoucnu měla propojit tramvajová trať. Nově už je zakreslena i do podkladů pro krajské zásady územního rozvoje, kterých se musejí držet stavebníci při plánování projektů. Zásady ještě musí schválit krajští zastupitelé. Trať dlouhá 26 kilometrů má vést z ostravského Hranečníku přes Orlovou až k jezeru Karvinské moře.
          10:14
          Soud propustil rasové žháře
           Soud v Šumperku podmíněně propustil z vězení dva muže odsouzené původně na 20 let za rasově motivovaný žhářský útok ve Vítkově na Opavsku.
           12:00
           Ekologická zátěž po sklárně v Lenoře
            Podle odhadů na desítky milionů korun má vyjít likvidace staré skládky u Lenory na Šumavě. Na dně jezírka tam leží kaly z bývalé sklárny.
            13:13
            Inovační hub pomáhá firmám
             Podpora menších a středních firem či startupů a veřejné správy. To je cíl nového Evropského digitálního inovačního hubu, který vznikl v prostorách Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Centrum poskytne pomoc například s digitalizací nebo složitými výpočty.
             13:49
             Nedostatek brigádníků na jihu Čech
              Majitelům restaurací a půjčoven na jihu Čech chybí posily. Před začátkem turistické sezóny jen složitě hledají další nové pracovníky.
              15:20
              V Olomouci začíná Divadelní Flora
               V Olomouci začíná 26. Divadelní Flora, mezinárodní festival zaměřený na činohru a současný tanec. Tématem letošního ročníku je jinakost. Divadelní Floru doprovází výrazný vizuál výtvarnice Adély Jánské, jehož středobodem je portrét ženy. Z Moravského divadla Olomouc přidal informace jeho ředitel Petr Nerušil.
               15:39
               Další přijímací zkoušky na střední školy
                Na středních školách pokračují přijímací zkoušky. Dnes pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohli testy psát v řádném termínu.
                17:29
                Ředitelství silnic a dálnici musí zpevnit další svah u silnice první třídy nad Jáchymovem
                 Městem v horském údolí vede mezinárodní trasa do Německa, kterou lemují skalní masivy. Silničáři chtějí mít hotovo v červenci.
                 18:01
                 V Sokolově havaroval agresivní řidič, který ujížděl policistům
                  Ti ho zadrželi se zbraní v ruce. Před tím se ho ještě snažila zastavit policejní hlídka v sousedním Německu. Teď čelí obvinění z obecného ohrožení a hrozí mu 8 let vězení.
                  18:54
                  Výběr ze sociálních sítí ČT
                   Dva mladíky ve věku 14 a 15 let, kteří přepadli s noži v Karviné dva lidi, dopadli bezprostředně poté strážníci městské policie. Ukázalo se, že jsou oba na útěku z výchovného ústavu. Staršímu z nich hrozí až pět let vězení. // V Opavě začala rekonstrukce zchátralého zimního stadionu z roku 1953. Práce za téměř 370 milionů korun potrvají přibližně dva roky. Po tu dobu budou hokejisté i veřejnost využívat náhradní kluziště u Městských sadů.
                   19:31
                   Nová hájenka v rožnovském skanzenu
                    Hájenku, která je prvním velkým objektem ve zcela nově budovaném areálu Kolibiska, otevřelo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Chce tak prezentovat život a stavby v horských oblastech Valašska.
                    19:38
                    Nový asistenční systém pomůže řidičům MHD
                     Pomáhat má řidičům městské hromadné dopravy. Zkušební sada je nainstalovaná na kloubovém autobusu.
                     21:08
                     Pád stromu u Chacholic na Chrudimsku včera nepřežili dva lidé
                      Čtyřiasedmdesátiletý cyklista zemřel na místě. Jeho o deset let mladší manželka, která šla pěšky, podlehla zraněním po leteckém transportu do nemocnice.
                      21:36
                      Retrospektiva díla Jiřího Horáka
                       Portréty plné empatie z doby, která vstřícná nebyla, vystavuje ostravská galerie Fiducia. Představuje malou retrospektivu z díla brněnského fotografa Jiřího Horáka, který spolu s dalšími fotografy založil na konci šedesátých let skupinu EPOS.
                       21:57
                       Netradiční způsob trávení dovolené
                        Zájemci o nevšední zážitek se mohou ubytovat například v bývalé trafostanici, pozorovat hvězdy teleskopem, nebo využívat plovoucí saunu.
                        23:36
                        75. narozeniny Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity
                         Koncert k oslavě 75. narozenin Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity začal dnes odpoledne v Českých Budějovicích. Akce navazuje na tzv. Den s univerzitou.
                         Přehrát celé video
                         Stopáž25 minut
                         Další díl
                         12. květen

                         Přehled dílů

                          
                         Stopáž26 minut

                         8. prosinec

                         Vláda a lékaři podepsali dohodu — Zdravotnictví v číslech — Změny u podbory v nezaměstnanosti — Žhář před soudem — Změny v jízdních řádech — Pokračuje stávka strojvůdců v Německu — Rozloučení s Karlem Schwarzenbergem — Budoucnost Schwarzenberské hrobky — Bezpečnější doprava na Klatovské třídě — Rekonstrukce podchodu u nádraží v Liberci — Hasiči ověnčili mariánský sloup — Posílené hlídky kvůli kapsářům — Varování před krádežemi aut — Šumava a přípravy na svátky — Výstraha před ledovkou — ZOO Hluboká po kalamitě opět otevírá — Zoo v Hluboké má vánoční osvícení

                         8. 12. 2023 na ČT1
                         Stopáž25 minut

                         7. prosinec

                         Regionální centra chtějí více peněz z daní — Rozdělení daní — Trest pro pěstitele Konopí z Broumovska — Oprava Barrandovského mostu — Pardubická třída Míru opět uzavřena — Další stávka německých strojvůdců — Nejnáročnější část roku pro doručovatele — Muž hrozil revizorům mačetou — Ochrana a navracení ukradených památek — Chrám sv. Ignáce z Loyoly po rekonstrukci — Roste zájem o lesní školky — Zastřelený vlk — Na Labi je obnovená lodní přeprava — Unikátní trámový most na jihu Čech — Voda z tajícího sněhu vyplavila dům — Skiareály na Šumavě zahájili sezonu

                         7. 12. 2023 na ČT1
                         Stopáž25 minut

                         6. prosinec

                         Nové stanoviště záchranné služby na Rakovnicku — Dojezdová vzdálenost záchranky — Zákaz návštěv v nemocnicích — Jak bezpečně jezdit v zimě — Internetoví podvodníci přpravili lidi o 120 milionů korun — Odklízení nehody dvou vlaků v České Ttřebové — Rekonstrukci mostů zastavilo počasí — Ruční výroba skla na seznamu UNESCO — Sankce za omezování lékařské péče — Prezident Pavel na návštěvě Broumovska — Led zastavil provoz lipenského přívozu — Veřejná debata k těžbě lithia na Cínovci — Potravinářská inspekce začala častěji kontrolovat prodej domácího vánočního cukroví — Žižkovské cedule na charitativní účely

                         6. 12. 2023 na ČT1
                         Stopáž26 minut

                         5. prosinec

                         Velké změny v parkování v Praze — Co bude nového? — Prodej budovy pošty v Jindřišské ulici v Praze — Havárie potrubí kvůli mrazu — Technické služby ve městech dál vyváží sníh z ulic — Oprava hráze Jordánu má zpoždění — Zemědělci proti dotačním pravidlům — Prezident v Královéhradeckém kraji — Unikátní sluneční hodiny v bývalém lomu — Hromadná nehoda na Karlovarsku — Pitná voda s nadlimitním obsahem železa — Tramvaj v Praze srazila tři chodce — Místo televizí vyrábí čerpadla — Zájem o krizové židle v Teplicích — Mikulášský autobus — Anděl letěl z Černé věže

                         5. 12. 2023 na ČT1
                         Stopáž25 minut

                         4. prosinec

                         Potraviny podraží — Ceny potravin v Česku — Mzdy reálně klesky — Žádost o důchod online — Snadnější vymáhání pokut ze zahraničí — Sníh a silné mrazy komplikují dopravu — Největší mráz byl na Šumavě — Mrtvola v Holešovicích — Zdražení vodného a stočného — Nejvíc si za vodu připlatí na Plzeňsku — Obce budou muset zavést kontejnery na textil — Testování mostu na dálnici D7 — Nehoda 3 kamionů na D5 — Rekonstrukce pyramid v kutnohorské kostnici — Sběr ledového vína — Starokladrubští koně na sněhu

                         4. 12. 2023 na ČT1
                         Stopáž26 minut

                         1. prosinec

                         Část lékařů přestala sloužit přesčasy — Více peněz pro zdravotníky — Uzavřené ambulance na Vysočině — Výpadek dodávek tepla v Praze 10 — Policie navrhla obžalovat čtyři lidi kvůli loňskému úmrtí dítěte při závodech nákladních aut v Černuci na Kladensku — Noční zákaz vjezdu na vybraných místech v centru Prahy neplatí — Problematická cesta z Deštného na Šerlich — Česko zasáhlo husté sněžení — Ražba tunelu při stavbě metra D — V Krkonoších začala lyžařská sezóna — Začínají adventní trhy — Rozsvěcení vánočního stromu v Praze — Mikulášské balíčky pro děti na Ukrajině — Komunitní energetika — Výstava děl pacientů z psychiatrické nemocnice

                         1. 12. 2023 na ČT1
                         Stopáž25 minut

                         30. listopad

                         Dopad konsolidačního balíčku na obce — Fungování nemocnic — Omezení lékařské péče v Libereckém kraji — Provoz nemocnic v Pardubickém kraji — Nemocnice omezují návštěvy — Chytré kamery posilují bezpečnost ve městech — Terezín dostane peníze na opravu kasáren — Výstavba parkovacího domu v Pardubicích se komplikuje — Komplikace kvůli sněhu v Karlovarském kraji — Skiareály se připravují — Praha začala testovat nový trolejbus — Městské i státní lesy se připravují na prodej vánočních stromků — Kácení stromů na trase Pražského okruhu — Rocková muzikálová legenda v Plzni — 70 let od vzniku Galerie moderního umění v Hradci Králové

                         30. 11. 2023 na ČT1
                         Stopáž26 minut

                         29. listopad

                         Nárůst počtu onemocnění chřipkou — Roste počet nakažených covidem — D1 na 11 hodin zablokovala hromadná nehoda — Likvidace následků sněhové kalamity — Nehoda autobusu na Šumpersku — Mrazivé počasí potrvá — Budoucnost regionální dopravy na železnici — Spor o zajištění dopravní obslužnosti — V Plané na Tachovsku by opět mohla být nemocnice — 11 lidí obžalovaných v rozsáhlé drogové kauze — Sokolovská uhelná bude zdržovat až o 25 % — Vyšší daně z nemovitosti v obcích — Vysoké Mýto přispěje na stavbu obchvatu — Problémy s drogově závislými v Praze 5 — Projekt Patron pomáhá mladým lidem

                         29. 11. 2023 na ČT1
                         Stopáž26 minut

                         28. listopad

                         Komplikace na silnicích kvůli sněhu — Výpadky elektřiny na západě Čech — Výpadek elektřiny na východě Čech — Smrtelná nehoda na D1 — Nehoda autobusu na Plzeňsku — Problémy s autovraky ve městech — 12 let vězení za napadení ostrahy — Bezpečnostní fórum Prahy 5 — Nová podoba pražského hlavního nádraží — Automaty na vodu pouze přes aplikaci — Školka pro děti z vyloučených lokalit — Vazba pro žháře z národního parku — Kolaudace biatlonové Vysočina arény — Na Šumavu už dorazili běžkaři — Ocenění za záchranu životů cestujících — Vánoční strom na Staroměstském náměstí

                         28. 11. 2023 na ČT1
                         Stopáž26 minut

                         27. listopad

                         27. 11. 2023 na ČT1

                         Napište nám