26 minut

4. května 2023

Část: Dopravní systém v Českých Budějovicích

Obsah dílu

Jednodušší postup proti problémovým vlkům — Tragický požár v Brně — Nejtragičtější požáry na českém území od roku 1990 — Výskyt vlků v Česku — Veterináři musí utratit další krůty — Ptačí chřipka v Rychvaldě na Karvinsku — V Libereckém kraji se dál šíří africký mor prasat — Stížnost na vysoké nedoplatky — Laborantky u soudu k otravě Bečvy — Policie navrhla obžalovat strojvedoucího — Kampaň seznamuje děti s chodem nemocnice — Jarní mrazy ohrožují zemědělství — Dny umění nevidomých — V kempech začíná sezona — Problematické vlky bude možné v Česku odstřelit — Oslavy extraligového titulu v Třinci — Britský velvyslanec o projektu Gravitricity — Nedostatek dětských psychiatrů — Výběr ze sociálních sítí ČT — Nadšenci hledají stopy zaniklých osad — Celkový počet psychiatrů v Česku — Harrachov žaluje Ministerstvo financí — Nová mláďata v Zoo Olomouc — Dopravní systém v Českých Budějovicích — Skončila oprava zámku Nový Dvůr u Opavy — Skončila oprava hradu Kunětická hora — Betonové bunkry ze 3D tiskárny

Části dílu

00:57
Jednodušší postup proti problémovým vlkům
  Nebezpečné a problematické jedince jinak chráněného vlka bude možné v extrémních případech střílet, pokud se na tom shodne určená skupina odborníků. Rozhodování bude nově rychlejší. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík, který přijel do Beskyd, aby s majiteli stád i zástupci samospráv mluvil o tom, jak hospodářská zvířata před vlkem ochránit. Loni šelma v regionu zabila na 190 zvířat. Stát za to 80 chovatelům na kompenzacích vyplatil přes 1,3 milionu korun.
  01:09
  Tragický požár v Brně
   8 lidí zemřelo při nočním požáru v Brně. Hořet začalo po druhé hodině ranní v Plotní ulici v obytných buňkách.
   03:51
   Nejtragičtější požáry na českém území od roku 1990
    Nejvíce obětí si vyžádaly plameny v panelovém domě v Bohumíně v srpnu 2020. Z patnácti lidí 6 uhořelo. Devět životů si ve stejném roce vyžádal také požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku.
    04:00
    Výskyt vlků v Česku
     Před dvěma lety se podařilo zmapovat v celém Česku 22 vlčích teritorií, vlci obsadili značnou část pohraničních regionů. Do Beskyd zasahovaly podle loňského sčítání velkých šelem tři vlčí smečky, jeden pár a jeden samotář. V průběhu roku se podle ochránců přírody pohybuje v Beskydech až 25 vlků.
     04:28
     Veterináři musí utratit další krůty
      Veterináři likvidují druhý chov krůt v Rychvaldu na Karvinsku, ve kterém se objevily příznaky ptačí chřipky. Je v něm přes 14 tisíc kusů drůbeže, což je skoro stejně jako v chovu ve vedlejší, první zasažené hale. V té už ptáky ve spolupráci s hasiči utratili.
      05:13
      Ptačí chřipka v Rychvaldě na Karvinsku
       Veterináři nařídili utratit dalších víc než 14 tisíc krůt v hospodářstvích, která jsou v blízkosti nakaženého chovu ptačí chřipkou v Rychvaldě na Karvinsku.
       05:47
       V Libereckém kraji se dál šíří africký mor prasat
        Po 14 případech na Frýdlantsku laboratoř potvrdila nákazu u divočáka, kterého myslivci ulovili v Ralsku na Českolipsku.
        06:10
        Stížnost na vysoké nedoplatky
         V Lubech na Chebsku ráno lidé doručili hromadnou reklamaci proti vysokým cenám za teplo a teplou vodu. Podepsala ji asi stovka obyvatel.
         06:14
         Laborantky u soudu k otravě Bečvy
          Laborantky firmy Energoaqua si nemyslí, že podnik způsobil otravu Bečvy, jak mu klade za vinu obžaloba. Na směnách před havárií nic nestandardního nezaznamenaly. Tři současné nebo bývalé pracovnice společnosti to uvedly u vsetínského okresního soudu, který se otravou řeky ze 20. září 2020 zabývá. Kromě Energoaquy je v kauze obžalovaný její ředitel Oldřich Havelka. On i forma vinu odmítají.
          06:44
          Policie navrhla obžalovat strojvedoucího
           Policie ukončila vyšetřování střetu dvou nákladních vlaků v Prosenicích na Přerovsku z ledna loňského roku. Navrhla obžalovat jednoho ze strojvedoucích, a to z obecného ohrožení z nedbalosti. Při střetu souběžně jedoucích souprav se nikdo nezranil, škoda činila 28,5 milionu korun. Podle Drážní inspekce stojí za nehodou především nezkušenost jednoho ze strojvedoucích, který mimo jiné nezastavil vlak před návěstidlem stůj.
           07:18
           Kampaň seznamuje děti s chodem nemocnice
            Nebojte se nemocnice. To vzkazují zdravotníci v Karviné dětem z mateřinek a zvou je k sobě do práce. Připravili několik stanovišť, kde chtějí po celý týden vysvětlovat, co může malé pacienty v nemocnici potkat. Rádi by, aby se děti nebály třeba základních lékařských vyšetření, jako je měření tlaku nebo odběr krve.
            08:26
            Jarní mrazy ohrožují zemědělství
             Část Česka přes noc zasáhly jedny z posledních dozvuků zimního počasí. Před přízemními mrazy varoval i Český hydrometeorologický ústav. Vypořádat se s nimi museli především zemědělci.
             09:49
             Dny umění nevidomých
              V Ostravě začaly Dny umění nevidomých, které nabídnou koncerty, obrazy i divadlo. Až do konce května představí tvůrce, kteří se věnují umění hendikepu navzdory. Festival se koná už od roku 1995.
              10:16
              V kempech začíná sezona
               Kempy v Česku už zahájily letošní sezonu. Otevřely se i ty na Lipensku. I když je teď kvůli chladnějšímu počasí hostů méně, zájem o pobyty a stání pro karavany podle provozovatelů na řadě míst roste.
               11:55
               Problematické vlky bude možné v Česku odstřelit
                Počítá s tím nový pohotovostní plán, který dnes představilo ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství. Reagují tak na stále častější útoky na hospodářská zvířata. Předtím ale bude chování šelem posuzovat pohotovostní štáb.
                12:24
                Oslavy extraligového titulu v Třinci
                 Sdílet radost ze čtvrtého extraligového titulu v řadě s fanoušky v Třinci i okolí vyrazili patrovým autobusem hokejoví Oceláři. Kromě domácího Třince a tamních železáren se zastavili také v Českém Těšíně, Jablunkově a Bystřici. Tleskaly jim desítky příznivců.
                 13:04
                 Britský velvyslanec o projektu Gravitricity
                  Do Dolu Darkov u Karviné přijel britský velvyslanec Matthew Field. Britská firma Gravitricity zvažuje, že v dole postaví první gravitační úložiště energie na světě. V místě by se ale ještě předtím musela udělat řada úprav.
                  14:18
                  Nedostatek dětských psychiatrů
                   Akutní nedostatek dětských psychiatrů řeší Ministerstvo zdravotnictví přeškolováním těch pro dospělé. Ani jich ale není dostatek. Dětí a dospívajících, kteří mají psychické problémy, přibylo za posledních 10 let o 20 procent.
                   15:21
                   Výběr ze sociálních sítí ČT
                    V Moravskoslezském i Olomouckém kraji zlevnila paliva. V Moravskoslezském regionu stojí litr Naturalu v průměru 37,14 Kč, nafta je skoro o pět korun levnější. V Olomouckém kraji zaplatí řidiči víc než v Moravskoslezském, i tam se ale průměrné ceny od minulého týdne snížily. Litr benzínu vyjde na 37,59 Kč, litr nafty je o více než čtyři koruny levnější. // Nejspíš závada na baterii elektrokola způsobila požár servisu kol v Českém Těšíně na Karvinsku. Škoda po něm je předběžně milion korun. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.
                    16:17
                    Nadšenci hledají stopy zaniklých osad
                     Pozůstatky více než deseti starých horských osad zmapovali členové sdružení Tyra ve stejnojmenné místní části Třince. Odkryli tak mimo jiné i historii někdejších valašských pastevců. Ti totiž neosidlovali zdaleka jen oblast dnešního Vsetínska, pro kterou se vžil název Valašsko, ale právě třeba i Těšínské Beskydy.
                     17:07
                     Celkový počet psychiatrů v Česku
                      Celkem je v Česku zhruba 1533 psychiatrů, z toho183 specializovaných přímo na děti. Oproti loňsku přibyli jen 3. A k tomu většina psychiatrů je ve věku před penzí.
                      17:46
                      Harrachov žaluje Ministerstvo financí
                       Spor mezi Harrachovem a Ministerstvem financí, který se týká dvou nájemních domů s 15 byty, míří k soudu. Harrachovská radnice na resort podala žalobu a žádá jejich demolici.
                       18:50
                       Nová mláďata v Zoo Olomouc
                        Mládě hrabáče kapského se nedávno narodilo v olomoucké zoologické zahradě. Hrabáč patří mezi vzácně chované druhy, v Olomouci ho mají od roku 2017. Aktivní je hlavně v noci, přes den spí.
                        19:54
                        Dopravní systém v Českých Budějovicích
                         Na silnicích a křižovatkách jim začal pomáhat elektronický systém. Upravit dokáže provoz při nehodách i kolonách a také v případě, kdy na jedno místo míří kvůli koncertu nebo sportovní akci velké množství aut.
                         20:07
                         Skončila oprava zámku Nový Dvůr u Opavy
                          Zámek opavského arboreta Nový Dvůr byl sedm let kvůli špatnému stavu zavřený. Po dvou letech intenzivních oprav se letos znovu otevře. Bude v něm místo pro společenské akce i novou muzejní expozici.
                          21:33
                          Skončila oprava hradu Kunětická hora
                           Hrad Kunětická hora na Pardubicku se po čtyřech letech oprav vrací do plného návštěvnického provozu. Na státní památce skončila rekonstrukce hradního paláce.
                           23:36
                           Betonové bunkry ze 3D tiskárny
                            Česká armáda má dva nové betonové bunkry, které vznikly na 3D tiskárně. Umístila je na leteckou základnu v Čáslavi.
                            Přehrát celé video
                            Stopáž25 minut
                            Další díl
                            5. května 2023

                            Přehled dílů

                             
                            Stopáž25 minut

                            19. dubna

                            Policisté měří rychlost na silnicích — Dva roky od zahájení stavby metra D — Malé nemocnice se snaží lákat mladé lékaře — Malé nemocnice se snaží lákat mladé lékaře — Novoborští skláři obnovují Průmyslový palác — Novoborští skláři obnovují Průmyslový palác — Na horách bude dál sněžit — Na horách bude dál sněžit — Výstraha před silným sněžením — Výstraha před silným sněžením — Kurzy mediace pro žáky základních škol — Kurzy mediace pro žáky základních škol — Nádraží na vysočině rozvoní difuzéry — Nádraží na vysočině rozvoní difuzéry — Vánoční strom našel další využití — Vánoční strom našel další využití — Nová nádrž v Jizerských horách — Nová nádrž v Jizerských horách — Kázeňské řízení s ředitelem Policie — Kázeňské řízení s ředitelem Policie — Osmdesátiletý judista sbírá medaile — Osmdesátiletý judista sbírá medaile — Tygr z Hluboké cestoval do Maďarska — Tygr z Hluboké cestoval do Maďarska — Tradiční smolení dubových ležáckých sudů — Tradiční smolení dubových ležáckých sudů

                            19. 4. 2024 na ČT1
                            Stopáž25 minut

                            18. dubna

                            Zastávky autobusů PID pouze na znamení — Zastávky na znamení v Praze — Loterie o startovací byty v Pardubicích — Výhodnější bydlení pro klíčové profese — Nehoda školního autobusu na Příbramsku — Soud zahájil insolvenční řízení s Kovosvitem — První společenství obcí v Česku — Oprava serpentin u Bečova nad Teplou — Komplikace rozvoje zázemí u jezera Most — Budoucnost strahovského stadionu — Automatické metro — Historickým městem roku 2023 je Žatec — Obce na Berounsku proti stavbě železničního tunelu — Opatovická elektrárna roztočila novou turbínu — Dotace na výměnu starého kotle — Plot na cestě k poutnímu místu u Tábora

                            18. 4. 2024 na ČT1
                            Stopáž25 minut

                            17. dubna

                            Distribuce vakcín proti černému kašli — Vakcíny proti černému kašli — Nové veřejné přístaviště v Davli — Nácvik záchrany lidí ve výškách — Část zaměstnanců Kovosvitu nedostala výplatu — Podoba nové lanovky na Ještěd — Proměna pražského náměstí Interbrigády — Svazky stejnopohlavních párů — Šestiletý trest za smrt novorozence — Nárok na opakování přijímacích zkoušek — Lávka přes koridor v Pardubicích zůstane zavřená — Místní proti úložišti jaderného odpadu — V Karlových Varech plánují parkovací dům — Soud v kauze obcházení sankcí proti Rusku — Česká školní inspekce znovu k šikaně v Blovicích — V Česku vznikne vlčí zásahový tým — Pěstitelé se obávají mrazivých teplot — Záchranářem od štěněte

                            17. 4. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            16. dubna

                            Změny v zákoně pro výstavbu elektráren — Podíl vodní energie na výrobě eletřiny — Výjezdy hasičů kvůli větru — Na Šumavu se dnes vrátilo zimní počasí — ODS už není součástí liberecké koalice — Výbava policistů pro poskytnutí privní pomoci — Sklizeň chřestu začala o dva týdny dřív — Začaly přijímací zkoušky na víceletá gymnázia — O budoucnosti kasin v Chrášťanech rozhodne referendum — Třídění tuků a olejů v Plzni nezdomácnělo — Obnova lesů v Hlinsku — Tapiserie potřebuje zručnost restaurátorek — Finále Play off Tipsport extraligy — Problémy s bobřími hrázemi

                            16. 4. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            15. dubna

                            Přeočkování proti černému kašli pro zdravotníky — Nedostupné léky — Plánované opravy dopravní infrastruktury v Praze — Petr Židek rezignoval na své funkce — Regulace hazardu v Praze — Obyvatelé Chrášťan proti hazardu v obci — Brutální případ utýrání muže u soudu — Bezpečnostní opatření v historickém dole Jeroným — O šest dalších větrných elektráren chce soukromý investor rozšířit větrný park u Hrádku nad Nisou — Vodáci si letos na řekách za služby připlatí — Výcvik vodáků na řece Úpě — Rekordně vysoké teploty vystřídalo prudké ochlazení — Kostel v Moravské Třebové ničí červotoč — Vysazování ryb před začátkem sezony — Vypouštění ryb do řeky Bíliny — Výluka vysílače Praha-Cukrák

                            15. 4. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            12. dubna

                            Začaly přijímací zkoušky na střední školy — Zájem o studium na středních školách — Obvinění v liberecké kauze — Pátrání po ozbrojených útočnících — Město chce navýšit kapacitu Alžbětiných lázní — Problémy s parkováním před FN Pzeň — Výluka Jaroměř-Trutnov — Nehody na železnici — Utajený vývoz suti do obecního lesa — Těžba lithia na Žďársku — Z bývalé věznice vznikne muzeum — Roste zájem o samoobslužné prodejny — Přípravy na inauguraci nového arcibiskupa — V pražské zoo se narodilo mládě gorily — Rekordní sezona v pražské zoo — Rozmach ochotnického divadla

                            12. 4. 2024 na ČT1
                            Stopáž25 minut

                            11. dubna

                            Česká pošta snížila svou ztrátu — České poště chybí doručovatelé — Kauza kontaminace azbestem v Milovicích — Vyšší daň pro vybrané lokality v Ústí nad Labem — Kauza spojená s libereckým magistrátem — Nácvik zásahu na Univerzitě Pardubice — Snížený trest za výrobu a prodej marihuany — Mladistvý recidivista — Řidiči nerespektují omezení v rizikovém úseku — Přípravné utkání na MS v hokeji Česko - Němeceko — Vypouštění lososů do řeky Kamenice — O nový parkovací dům není velký zájem — Památky roku 2023

                            11. 4. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            10. dubna

                            ŘSD posouvá termín na rozšíření parkoviště u D1 — Bezpečnostní akce na železnici — Nový železniční most na Orlíku — Sedm obviněných po zásahu na liberecké radnici — Vyšetřování nehody se 7 zraněnými — Řidič ujížděl policii v Praze — Obnovení pátrání po ženě na Broumovsku — Očkování těhotných proti černému kašli — Startovací byty v Hradci Králové — Ledenice přišly o dotaci na modernizaci školy — Soud o výbuchu muničního skladu — Muž napadl seniorku — Rekordní dotace pro dobrovolné hasiče — Nový záchranný člun na jezeře Medard — Výstava Všechny krásy Prahy

                            10. 4. 2024 na ČT1
                            Stopáž25 minut

                            9. dubna

                            Nezaměstnanost mírně klesla — Stavba bytů v útlumu — Řidič srazil 7 lidí v Polici nad Metují — Zastupitel se musí omluvit hejtmance — Další využití Kozí dráhy — Nové vlaky na železnici — Srážka vlaku a bagru v Krči — Zásah kriminalistů na liberecekém magistrátu — Demolice největší černé stavby v Plzni — Domácí chov exotických zvířat v Česku — Mládě ketupy Pelovy v pražské zoo — Speciální hasičský vůz s dronem — Revitalizace Povltavské promenády — Hasiči už zasahovali u 650 požárů v přírodě — Brzký nástup škůdců — Rekonstrukce letohrádku Bellarie

                            9. 4. 2024 na ČT1
                            Stopáž25 minut

                            8. dubna

                            Práce na silnici působí komplikace turistům — Stavba obchvatu Žiželic — Demolice mostu v Chýnově na Táborsku — Dohra sobotní blokády mostu Legií v Praze — Únik čpavku v Praze 6 — Dětské ambulance při nemocnicích na Vysočině — Šíření černého kašle — Bezpečnostní opatření během MS v hokeji — Přípravy na MS v hokeji — Úzkokolejka terčem vandalů — Stavba dálnice D35 — Využití umělé inteligence pro učitele — Radnice řeší rozvoj Mostu a Litvínova — Oprava Samsonovy kašny — Demolice "skleněného pekla" v Plzni — V Česku padaly teplotní rekodry — Frézování sněhu na cestě k Luční boudě

                            8. 4. 2024 na ČT1

                            Napište nám