25 minut

5. května 2023

Obsah dílu

Skončila likvidace krůt v Rychvaldu — Zahájení výstavby dalšího úseku D35 — Ptačí chřipka v Česku — Likvidace drůbeže zasažené ptačí chřipkou — Dálnice D35 pomůže snížit vytíženost D1 — Africký mor prasat na Českolipsku — Akce na nábřeží v Ostravě — Požár pyrotechniky ve Studánkách na Českokrumlovsku — Vyšetřování tragického požáru v Brně pokračuje — Projekty v programu Spravedlivé transformace — Grant na výzkum rekonstrukce památek — Spor o fotovoltaickou elektrárnu u Vendryně — Požár elektromobilu v Praze — Tragický začátek cyklistické sezóny — Turisté naslouchají netopýrům — Zájem o sezonní brigádníky — Doživotí za vraždu — Výrazný nárůst nakažených svrabem — Kriminalita v Mostě stoupla o 20 % — Výročí Pražského povstání — Vlastivědné muzeum v Olomouci plánuje opravy — Začínají Slavnosti svobody v Plzni — Začaly Slavnosti svobody — Výběr ze sociálních sítí ČT — V Karlových Varech startuje lázeňská sezona — Památka na korunovaci Jiřího VI. v Kuníně — Otevření nového přístaviště v Nymburku — Výstava modelové železnice v Opavě — Velké skautské setkání v Hradci Králové

Části dílu

01:01
Skončila likvidace krůt v Rychvaldu
  Hasiči museli v Rychvaldu zlikvidovat téměř třicet tisíc kusů krůt zasažených ptačí chřipkou. V okolí platí ochranné pásmo pro chovatele slepic a jiných ptáků.
  01:25
  Zahájení výstavby dalšího úseku D35
   V Pardubickém kraji začala stavba dalšího úseku dálnice D35. Téměř dvanáctikilometrový úsek vznikne na Svitavsku, mezi Janovem a Opatovcem.
   02:49
   Ptačí chřipka v Česku
    Rychvald je v Česku letos o 21. ohniskem ptačí chřipky. Kromě toho veterináři v osmnácti případech v zemi potvrdili nákazu u volně žijících ptáků, z čehož se deset případů týkalo racků. Dvě z těchto míst byla na konci dubna v Moravskoslezském kraji – u rychvaldského rybníku Skučák a u Heřmanického rybníku na okraji Ostravy.
    03:06
    Likvidace drůbeže zasažené ptačí chřipkou
     Informace k tématu doplnil agrární analytik Petr Havel.
     03:58
     Dálnice D35 pomůže snížit vytíženost D1
      Dálnice D35 má částečně ulevit dálnici D1. Ta je v současné době nejvytíženější dálnicí v Česku. Úsek u Prahy využije denně přes 100 tisíc řidičů. U Brna pak kolem 80 tisíc aut.
      04:53
      Africký mor prasat na Českolipsku
       Nové ohnisko nákazy africkým morem prasat oznámila Státní veterinární správa v Libereckém kraji. Uhynulé divoké prase nalezli myslivci v Ralsku poblíž Doks a Máchova jezera. V místě nálezu a jeho okolí platí omezení a výjimečná opatření.
       06:15
       Akce na nábřeží v Ostravě
        Havlíčkovo nábřeží v centru Ostravy hostí v letní sezóně o víkendech koncerty, tančírny i trhy. Městský obvod akce sice stále podporuje, jenže letos odmítl dát zhruba 200 tisíc korun na každotýdenní instalaci a demontáž dopravních značek potřebných pro vznik pěší zóny, kde se kulturní dění odehrává.
        06:31
        Požár pyrotechniky ve Studánkách na Českokrumlovsku
         Přes 8 hodin hasiči likvidovali včerejší požár lodních kontejnerů u obchodu se smíšeným zbožím ve Studánkách na Českokrumlovsku. Příčinu stále vyšetřují policisté.
         08:18
         Vyšetřování tragického požáru v Brně pokračuje
          Vyšetřování požáru v centru Brna, při kterém přišlo o život 8 lidí, potrvá několik dní nebo týdnů. Podle policie zatím nic nenasvědčuje tomu, že by oheň v opuštěných stavebních buňkách někdo založil úmyslně.
          08:27
          Projekty v programu Spravedlivé transformace
           Do programu Spravedlivé transformace bylo v Moravskoslezském kraji odevzdáno deset strategických projektů, například Černá kostka, nové sídlo moravskoslezské vědecké knihovny, velké skleníky a vzdělávací centrum Eden Silesia na Karvinsku nebo rekonstrukce bývalého dolu Gabriela a jeho okolí v Karviné. Při návštěvě Ostravy to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík. Pro kraj je v programu určeno téměř 19 miliard korun.
           08:56
           Grant na výzkum rekonstrukce památek
            V Dolních Vítkovicích budou odborníci zkoumat materiály vhodné pro rekonstrukce architektonického dědictví tak, aby byly klimaticky neutrální. Museum plus zřízené ministerstvem kultury v Ostravě dostalo na výzkum v letech 2024 až 2026 grant. Společně s dalšími osmnácti partnery bude mít k dispozici bezmála pět milionů eur.
            09:24
            Spor o fotovoltaickou elektrárnu u Vendryně
             Plán na fotovoltaickou elektrárnu ve Vendryni budí v obci emoce. Panely mají pokrýt přes 50 hektarů orné půdy, kterou vlastní tamní zemědělská firma. Investorovi ji nabídla, když byla ve finančních potížích. Pod petici proti elektrárně se podepsalo na 4000 lidí.
             09:25
             Požár elektromobilu v Praze
              Pražští hasiči v noci na dnešek zasahovali u požáru elektromobilu. Hořet začalo v podzemní garáži. Na vině je pravděpodobně technická závada. Majitel škodu vyčíslil na milion korun.
              10:04
              Tragický začátek cyklistické sezóny
               Teplé počasí a volné dny lákají na stezky a silnice stále více cyklistů. S nimi ale stoupá také počet nehod, včetně tragických.
               12:18
               Turisté naslouchají netopýrům
                Zvuky netopýrů, od letoška nové lákadlo jeskyně Na Špičáku v Supíkovicích na Jesenicku. Jediní létající savci se často dorozumívají na vysokých frekvencích, člověk jejich komunikaci většinou neslyší. Na Špičáku mají domov hned tři netopýří druhy, další žijí v blízkém okolí.
                12:30
                Zájem o sezonní brigádníky
                 S rozjezdem turistické sezony opět roste poptávka po sezonních brigádnících. Nejvíce pracovníků teď shánějí provozovatelé v gastronomii nebo ve službách. S příchodem léta stoupá i počet pracovních míst.
                 14:25
                 Doživotí za vraždu
                  Doživotní trest uložil krajský soud v Ústí nad Labem recidivistovi, který loni zavraždil svou známou. Podle verdiktu ji brutálně napadl v rodinném domě na Děčínsku. Poté ji na polní cestě u Rumburka polil benzínem a zapálil.
                  15:04
                  Výrazný nárůst nakažených svrabem
                   V Česku přibývá nakažených svrabem, v minulých měsících byl nárůst až osmdesátiprocentní. Infekční onemocnění si epidemiologové vysvětlují celkovým poklesem imunity populace i migrací obyvatelstva. Nakazit se je velmi snadné.
                   15:09
                   Kriminalita v Mostě stoupla o 20 %
                    Kriminalita v Mostě loni o pětinu stoupla. Vyplývá to ze statistik policie, která chystá nová bezpečnostní opatření na léto. Během něj totiž přibývá krádeží a výtržností.
                    16:50
                    Výročí Pražského povstání
                     Lidé ve městech napříč regiony si dnes připomněli události, které předcházely konci druhé světové války. Tradičně i před budovou Českého rozhlasu v metropoli uctili památku ozbrojeného odporu proti německým okupantům. Pražské povstání tam začalo přesně před 78 lety.
                     17:12
                     Vlastivědné muzeum v Olomouci plánuje opravy
                      Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo expozici Příběh kamene v Denisově ulici. Budova byla ještě před třemi měsíci kvůli střeše v havarijním stavu. Teď jsou problematická místa dočasně zajištěná, Olomoucký kraj se chystá je v nejbližších měsících opravit. Bude to stát několik milionů korun, budova přitom před 12 lety prošla rozsáhlou rekonstrukcí.
                      17:17
                      Začínají Slavnosti svobody v Plzni
                       Jedny z největších oslav jsou tradičně v Plzni. Tam dnes začaly čtyřdenní Slavnosti svobody. Každý rok je navštíví desetitisíce lidí.
                       18:52
                       Začaly Slavnosti svobody
                        Osvobození si dnes připomněli obyvatelé Domažlic, vojenské historické kempy jsou i v Plzni. Letos poprvé už na slavnosti nedorazí američtí a belgičtí veteráni.
                        19:37
                        Výběr ze sociálních sítí ČT
                         Téměř 12 000 litrů nezdaněného alkoholu odhalili celníci v kamionu řidiče z Běloruska, kterého zastavili při náhodné kontrole na dálnici D35 ve směru na Ostravu. Předběžný daňový únik vyčíslili na více než dva miliony korun. // Hasiči absolvovali v ostravských Dolních Vítkovicích výcvik s vysokotlakým řezným a hasicím zařízením COBRA. Zařízení podle nich umí prořezat otvor skrz jakýkoli materiál a je možné ho použít i ve výbušném prostředí.
                         20:16
                         V Karlových Varech startuje lázeňská sezona
                          Impulz k uzdravení lázní. V něj doufají hoteliéři v Karlových Varech, kde se právě otevírá 666 sezóna. Předchozí 3 roky hodnotí jako kritické.
                          20:18
                          Památka na korunovaci Jiřího VI. v Kuníně
                           Na zámku v Kuníně mají vzácnou památku z korunovace anglického krále – obálku s fotografiemi a stoličku, na které v roce 1937 v Londýně seděl poslední majitel zámku, rytíř a podnikatel Viktor Bauer. Na královský trůn tehdy po abdikaci svého bratra usedl král Jiří VI. s manželkou, prarodiče krále Karla III.
                           21:42
                           Otevření nového přístaviště v Nymburku
                            V Nymburku zahajuje provoz první veřejné přístaviště - pro osobní lodě na středním Labi. Další se pak chystají i v jiných městech. Konkrétně v Nymburku začaly stavební práce loni v červenci.
                            22:48
                            Výstava modelové železnice v Opavě
                             Vlaky, nádraží a příroda kolem jako věrné zmenšené kopie s nejmenšími detaily. To vše na jedné koleji. Do neděle si mohou fanoušci železničních modelů přijít prohlédnout výstavu v Opavě Na Rybníčku. Kromě těch českých představují i modeláři z Belgie, Německa, Maďarska a Francie. Modely jsou v měřítku H0, tedy 1:87.
                             23:00
                             Velké skautské setkání v Hradci Králové
                              Největší setkání skautů za posledních 90 let se až do pondělí koná na letišti v Hradci Králové. Na národní skautské "jamboree" přijelo 5 tisíc dětí ve věku od 10 do 16 let.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž25 minut
                              Další díl
                              9. května 2023

                              Přehled dílů

                               
                              Stopáž25 minut

                              22. května

                              22. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž26 minut

                              21. května

                              V Plzni začala oprava dálničního obchvatu — Kilometrové kolony u německých hranic — Převaděči před soudem — Přibývá nehod malých letadel — Prezident Petr Pavel v Pardubickém kraji — 10 let od rozsudků v metanolové kauze — Dva mrtví po srážce auta s vlakem — Petice občanů proti těžbě kamene — Fotovoltaická elektrárna v dolu Bílina — Uctění padlých vojáků — Hasiči procvičí zásah u požáru lesa — Rychlostaba bytů ve Žďáru nad Sázavou — Vyšetřování zakázky na dětské hřiště — Lovosice mají nově bezbariérové nádraží — Cyklisté místo vlaků u Chrástu — Nejlepší rybáři světa na Vltavě

                              21. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž26 minut

                              20. května

                              Problémy s platbami kartou v MHD v Hradci Králové — Dostavba dálnice D3 u Tábora — Dopravní komplikace kvůli stavbě D35 — Sporný projekt Nové Holešovice — Rekordní počty nehod motorkářů na českých silnicích — Aplikace mapující dopravní nehody — Spotřeba piva v restauracích klesá — Havrani ničí úrodu na jihu Čech — Pomoc neúspěšným uchazečům o studium na SŠ — Muzeum genocidy ve vlakové soupravě — Žižkovský Mordor nahradí bytový projekt — Žací loď na Boleváku v Plzni — Obnovená tradice na Vysočině

                              20. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž26 minut

                              17. května

                              Změny v rozdělování sdílených daní — Soud odročil případ požáru v Českém Švýcarsku — Škoda po požáru skladu olejů — Otevření zrekonstruované Hrabalovy chaty — Vrcholí festival Open House Praha — Začíná festival muzejních nocí — Větrný park vznikne u Dolního Dvořiště — Regulace sdíleních koloběžek a kol — Stát prodává zámek Štiřín — Mládě orangutana je samec — Otevření nového úseku D49 v ohrožení — Obyvatelé Chrášťan si prosadili referendum o hazardu — Zájem o lestí školky roste — Začíná festival Jižní svéráz — Úklid na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně — Úklid během hokejového šampionátu

                              17. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž26 minut

                              16. května

                              Případ největšího lesního požáru u soudu — Soud se žhářem — Případ největšího lesního požáru u soudu — Obnova NP České Švýcarsko — Prodloužení oprav Barrandovského mostu — Otrava bonbony s psychotropními látkami — Požár skladu olejů v Kladně — Zaměstnanci Kovosvitu podávají výpovědi — Správa železnic hledá projektanty na stavbu železničního koridoru ze Stodu do Domažlic — Byty z areálu zkrachovalého Botasu — Plzeňská kasárna se promění v byty — Ječmen ohrožují výkyvy počasí — Objev středověkého pokladu — Ukrajinské slavnosti vyšívaných košil — Završení svatojánských slavností Navalis

                              16. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž26 minut

                              15. května

                              Výsledky přijímaček na střední školy — Zájem o některé učňovské obory roste — Opatření po atentátu na premiére Fica — Pošta v Jindřišské ulici nemá kupce — Noční cvičení složek IZS v Jihlavě — Restaurace nebudou platit za venkovní posezení — V Chebu poškodili vandalové sochu v kašně — V Praze vrcholí Svatojánské slavnosti Navalis — Svatojánské procesí projde Prahou — Černé skládky v Ústí nad Labem — Kapacita letních táborů se plní — Chotěboř přispěje rodinám na dětské kroužky — Nelegální ohniště v NP Šumava — Nová pracovní místa pro handicapované

                              15. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž26 minut

                              14. května

                              Svitavsko zkouší autobusy na objednávku — Rekonstrukce Václavského náměstí — Trutnovské městské vlaky končí — Nelegální herny v Česku — Středočeský kraj láká k pobytu u vody — Průzkum pramenů v Karlových Varech — Požár teletníku na Jihlavsku — Zneužívání dětí ve sboru v Jablonci nad Nisou — Za měsíc se má otevřít nový úsek D7 — Soud v případu úmrtí chlapce při motoristických závodech — Jihlava zažije noční cvičení IZS — Mozaikovou sečí proti suchu — Porucha na trakčním vedení zastavila vlaky v Praze — V NP Šumava otevřeli soví voliéry

                              14. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž26 minut

                              13. května

                              Požár ve Frýdštejně — Dohášování požáru v Příhrazských skalách — Výstraha před požáry — Porvelánka Thun ukončila provoz v Klášterci — Šíření černého kašle — Smrtelná nehoda malého letadla na Jihlavsku — Speciální betonáž obchvatu pod vodou — Stížnosti na změny v ústecké MHD — Celorepublikové vyhlášení Zlatého erbu — Radní rozhodli o plastice Moskva-Praha — Problém s financováním orchestrů a sborů — Svatojánské slavnosti Navalis — Stanice pro zabavená exotická zvířata — Týden rovnosti tváří — Natáčení letošní vánoční pohádky — Výluka vysílačů

                              13. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž25 minut

                              10. května

                              V Česku začíná MS v ledním hokeji — Průběh MS v hokeji — Začíná hokejové mistrovství světa — Ostravské restaurace a hokejové menu — Jak se fandí mimo stadiony — Ukrajina vydala do ČR 6 Čechů — Požár v Příhrazských skalách — Hašení požáru — Uzavírka na hlavním tahu do Rakouska — Opravy na přivaděči D1 v Jihlavě — České loděnice končí v konkurzu — Další protesty zemědělců — Praktické maturity rybářů ve Vodňanech — Město Liberec chce koupit liberecký zámek

                              10. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž26 minut

                              9. května

                              Hromadné propouštění v dole ČSA na Mostecku — Rožná na Vysočině odmítá průzkumné práce související s těžbou lithia — Případ splašeného koně vyšetřuje policie — Vražda v plzeňských Křižíkových sadech — Skládka v Třebnouševsi není legální — Dvě seniorky zavalila v zámeckém parku zeď — Zabezpečení stezky pod padající skálou — Pohyb svahu v Žiželicích — V Bedřichově panují obavy o budoucnost lyžařského areálu — Vyproštění vykolejeného vlaku u Klínce — 50 let pražského metra — A už dva roky se staví nové linky metra D — Přemnožené toulavé kočky v lázeňských městech — Vlk na předměstí Plzně — Den otců v Národním parku

                              9. 5. 2024 na ČT1

                              Napište nám