26 minut

4. května 2023

Část: Nedostatek dětských psychiatrů

Obsah dílu

Jednodušší postup proti problémovým vlkům — Tragický požár v Brně — Nejtragičtější požáry na českém území od roku 1990 — Výskyt vlků v Česku — Veterináři musí utratit další krůty — Ptačí chřipka v Rychvaldě na Karvinsku — V Libereckém kraji se dál šíří africký mor prasat — Stížnost na vysoké nedoplatky — Laborantky u soudu k otravě Bečvy — Policie navrhla obžalovat strojvedoucího — Kampaň seznamuje děti s chodem nemocnice — Jarní mrazy ohrožují zemědělství — Dny umění nevidomých — V kempech začíná sezona — Problematické vlky bude možné v Česku odstřelit — Oslavy extraligového titulu v Třinci — Britský velvyslanec o projektu Gravitricity — Nedostatek dětských psychiatrů — Výběr ze sociálních sítí ČT — Nadšenci hledají stopy zaniklých osad — Celkový počet psychiatrů v Česku — Harrachov žaluje Ministerstvo financí — Nová mláďata v Zoo Olomouc — Dopravní systém v Českých Budějovicích — Skončila oprava zámku Nový Dvůr u Opavy — Skončila oprava hradu Kunětická hora — Betonové bunkry ze 3D tiskárny

Části dílu

00:57
Jednodušší postup proti problémovým vlkům
  Nebezpečné a problematické jedince jinak chráněného vlka bude možné v extrémních případech střílet, pokud se na tom shodne určená skupina odborníků. Rozhodování bude nově rychlejší. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík, který přijel do Beskyd, aby s majiteli stád i zástupci samospráv mluvil o tom, jak hospodářská zvířata před vlkem ochránit. Loni šelma v regionu zabila na 190 zvířat. Stát za to 80 chovatelům na kompenzacích vyplatil přes 1,3 milionu korun.
  01:09
  Tragický požár v Brně
   8 lidí zemřelo při nočním požáru v Brně. Hořet začalo po druhé hodině ranní v Plotní ulici v obytných buňkách.
   03:51
   Nejtragičtější požáry na českém území od roku 1990
    Nejvíce obětí si vyžádaly plameny v panelovém domě v Bohumíně v srpnu 2020. Z patnácti lidí 6 uhořelo. Devět životů si ve stejném roce vyžádal také požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku.
    04:00
    Výskyt vlků v Česku
     Před dvěma lety se podařilo zmapovat v celém Česku 22 vlčích teritorií, vlci obsadili značnou část pohraničních regionů. Do Beskyd zasahovaly podle loňského sčítání velkých šelem tři vlčí smečky, jeden pár a jeden samotář. V průběhu roku se podle ochránců přírody pohybuje v Beskydech až 25 vlků.
     04:28
     Veterináři musí utratit další krůty
      Veterináři likvidují druhý chov krůt v Rychvaldu na Karvinsku, ve kterém se objevily příznaky ptačí chřipky. Je v něm přes 14 tisíc kusů drůbeže, což je skoro stejně jako v chovu ve vedlejší, první zasažené hale. V té už ptáky ve spolupráci s hasiči utratili.
      05:13
      Ptačí chřipka v Rychvaldě na Karvinsku
       Veterináři nařídili utratit dalších víc než 14 tisíc krůt v hospodářstvích, která jsou v blízkosti nakaženého chovu ptačí chřipkou v Rychvaldě na Karvinsku.
       05:47
       V Libereckém kraji se dál šíří africký mor prasat
        Po 14 případech na Frýdlantsku laboratoř potvrdila nákazu u divočáka, kterého myslivci ulovili v Ralsku na Českolipsku.
        06:10
        Stížnost na vysoké nedoplatky
         V Lubech na Chebsku ráno lidé doručili hromadnou reklamaci proti vysokým cenám za teplo a teplou vodu. Podepsala ji asi stovka obyvatel.
         06:14
         Laborantky u soudu k otravě Bečvy
          Laborantky firmy Energoaqua si nemyslí, že podnik způsobil otravu Bečvy, jak mu klade za vinu obžaloba. Na směnách před havárií nic nestandardního nezaznamenaly. Tři současné nebo bývalé pracovnice společnosti to uvedly u vsetínského okresního soudu, který se otravou řeky ze 20. září 2020 zabývá. Kromě Energoaquy je v kauze obžalovaný její ředitel Oldřich Havelka. On i forma vinu odmítají.
          06:44
          Policie navrhla obžalovat strojvedoucího
           Policie ukončila vyšetřování střetu dvou nákladních vlaků v Prosenicích na Přerovsku z ledna loňského roku. Navrhla obžalovat jednoho ze strojvedoucích, a to z obecného ohrožení z nedbalosti. Při střetu souběžně jedoucích souprav se nikdo nezranil, škoda činila 28,5 milionu korun. Podle Drážní inspekce stojí za nehodou především nezkušenost jednoho ze strojvedoucích, který mimo jiné nezastavil vlak před návěstidlem stůj.
           07:18
           Kampaň seznamuje děti s chodem nemocnice
            Nebojte se nemocnice. To vzkazují zdravotníci v Karviné dětem z mateřinek a zvou je k sobě do práce. Připravili několik stanovišť, kde chtějí po celý týden vysvětlovat, co může malé pacienty v nemocnici potkat. Rádi by, aby se děti nebály třeba základních lékařských vyšetření, jako je měření tlaku nebo odběr krve.
            08:26
            Jarní mrazy ohrožují zemědělství
             Část Česka přes noc zasáhly jedny z posledních dozvuků zimního počasí. Před přízemními mrazy varoval i Český hydrometeorologický ústav. Vypořádat se s nimi museli především zemědělci.
             09:49
             Dny umění nevidomých
              V Ostravě začaly Dny umění nevidomých, které nabídnou koncerty, obrazy i divadlo. Až do konce května představí tvůrce, kteří se věnují umění hendikepu navzdory. Festival se koná už od roku 1995.
              10:16
              V kempech začíná sezona
               Kempy v Česku už zahájily letošní sezonu. Otevřely se i ty na Lipensku. I když je teď kvůli chladnějšímu počasí hostů méně, zájem o pobyty a stání pro karavany podle provozovatelů na řadě míst roste.
               11:55
               Problematické vlky bude možné v Česku odstřelit
                Počítá s tím nový pohotovostní plán, který dnes představilo ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství. Reagují tak na stále častější útoky na hospodářská zvířata. Předtím ale bude chování šelem posuzovat pohotovostní štáb.
                12:24
                Oslavy extraligového titulu v Třinci
                 Sdílet radost ze čtvrtého extraligového titulu v řadě s fanoušky v Třinci i okolí vyrazili patrovým autobusem hokejoví Oceláři. Kromě domácího Třince a tamních železáren se zastavili také v Českém Těšíně, Jablunkově a Bystřici. Tleskaly jim desítky příznivců.
                 13:04
                 Britský velvyslanec o projektu Gravitricity
                  Do Dolu Darkov u Karviné přijel britský velvyslanec Matthew Field. Britská firma Gravitricity zvažuje, že v dole postaví první gravitační úložiště energie na světě. V místě by se ale ještě předtím musela udělat řada úprav.
                  14:18
                  Nedostatek dětských psychiatrů
                   Akutní nedostatek dětských psychiatrů řeší Ministerstvo zdravotnictví přeškolováním těch pro dospělé. Ani jich ale není dostatek. Dětí a dospívajících, kteří mají psychické problémy, přibylo za posledních 10 let o 20 procent.
                   15:21
                   Výběr ze sociálních sítí ČT
                    V Moravskoslezském i Olomouckém kraji zlevnila paliva. V Moravskoslezském regionu stojí litr Naturalu v průměru 37,14 Kč, nafta je skoro o pět korun levnější. V Olomouckém kraji zaplatí řidiči víc než v Moravskoslezském, i tam se ale průměrné ceny od minulého týdne snížily. Litr benzínu vyjde na 37,59 Kč, litr nafty je o více než čtyři koruny levnější. // Nejspíš závada na baterii elektrokola způsobila požár servisu kol v Českém Těšíně na Karvinsku. Škoda po něm je předběžně milion korun. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.
                    16:17
                    Nadšenci hledají stopy zaniklých osad
                     Pozůstatky více než deseti starých horských osad zmapovali členové sdružení Tyra ve stejnojmenné místní části Třince. Odkryli tak mimo jiné i historii někdejších valašských pastevců. Ti totiž neosidlovali zdaleka jen oblast dnešního Vsetínska, pro kterou se vžil název Valašsko, ale právě třeba i Těšínské Beskydy.
                     17:07
                     Celkový počet psychiatrů v Česku
                      Celkem je v Česku zhruba 1533 psychiatrů, z toho183 specializovaných přímo na děti. Oproti loňsku přibyli jen 3. A k tomu většina psychiatrů je ve věku před penzí.
                      17:46
                      Harrachov žaluje Ministerstvo financí
                       Spor mezi Harrachovem a Ministerstvem financí, který se týká dvou nájemních domů s 15 byty, míří k soudu. Harrachovská radnice na resort podala žalobu a žádá jejich demolici.
                       18:50
                       Nová mláďata v Zoo Olomouc
                        Mládě hrabáče kapského se nedávno narodilo v olomoucké zoologické zahradě. Hrabáč patří mezi vzácně chované druhy, v Olomouci ho mají od roku 2017. Aktivní je hlavně v noci, přes den spí.
                        19:54
                        Dopravní systém v Českých Budějovicích
                         Na silnicích a křižovatkách jim začal pomáhat elektronický systém. Upravit dokáže provoz při nehodách i kolonách a také v případě, kdy na jedno místo míří kvůli koncertu nebo sportovní akci velké množství aut.
                         20:07
                         Skončila oprava zámku Nový Dvůr u Opavy
                          Zámek opavského arboreta Nový Dvůr byl sedm let kvůli špatnému stavu zavřený. Po dvou letech intenzivních oprav se letos znovu otevře. Bude v něm místo pro společenské akce i novou muzejní expozici.
                          21:33
                          Skončila oprava hradu Kunětická hora
                           Hrad Kunětická hora na Pardubicku se po čtyřech letech oprav vrací do plného návštěvnického provozu. Na státní památce skončila rekonstrukce hradního paláce.
                           23:36
                           Betonové bunkry ze 3D tiskárny
                            Česká armáda má dva nové betonové bunkry, které vznikly na 3D tiskárně. Umístila je na leteckou základnu v Čáslavi.
                            Přehrát celé video
                            Stopáž25 minut
                            Další díl
                            5. května 2023

                            Přehled dílů

                             
                            Stopáž25 minut

                            22. května

                            22. 5. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            21. května

                            V Plzni začala oprava dálničního obchvatu — Kilometrové kolony u německých hranic — Převaděči před soudem — Přibývá nehod malých letadel — Prezident Petr Pavel v Pardubickém kraji — 10 let od rozsudků v metanolové kauze — Dva mrtví po srážce auta s vlakem — Petice občanů proti těžbě kamene — Fotovoltaická elektrárna v dolu Bílina — Uctění padlých vojáků — Hasiči procvičí zásah u požáru lesa — Rychlostaba bytů ve Žďáru nad Sázavou — Vyšetřování zakázky na dětské hřiště — Lovosice mají nově bezbariérové nádraží — Cyklisté místo vlaků u Chrástu — Nejlepší rybáři světa na Vltavě

                            21. 5. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            20. května

                            Problémy s platbami kartou v MHD v Hradci Králové — Dostavba dálnice D3 u Tábora — Dopravní komplikace kvůli stavbě D35 — Sporný projekt Nové Holešovice — Rekordní počty nehod motorkářů na českých silnicích — Aplikace mapující dopravní nehody — Spotřeba piva v restauracích klesá — Havrani ničí úrodu na jihu Čech — Pomoc neúspěšným uchazečům o studium na SŠ — Muzeum genocidy ve vlakové soupravě — Žižkovský Mordor nahradí bytový projekt — Žací loď na Boleváku v Plzni — Obnovená tradice na Vysočině

                            20. 5. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            17. května

                            Změny v rozdělování sdílených daní — Soud odročil případ požáru v Českém Švýcarsku — Škoda po požáru skladu olejů — Otevření zrekonstruované Hrabalovy chaty — Vrcholí festival Open House Praha — Začíná festival muzejních nocí — Větrný park vznikne u Dolního Dvořiště — Regulace sdíleních koloběžek a kol — Stát prodává zámek Štiřín — Mládě orangutana je samec — Otevření nového úseku D49 v ohrožení — Obyvatelé Chrášťan si prosadili referendum o hazardu — Zájem o lestí školky roste — Začíná festival Jižní svéráz — Úklid na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně — Úklid během hokejového šampionátu

                            17. 5. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            16. května

                            Případ největšího lesního požáru u soudu — Soud se žhářem — Případ největšího lesního požáru u soudu — Obnova NP České Švýcarsko — Prodloužení oprav Barrandovského mostu — Otrava bonbony s psychotropními látkami — Požár skladu olejů v Kladně — Zaměstnanci Kovosvitu podávají výpovědi — Správa železnic hledá projektanty na stavbu železničního koridoru ze Stodu do Domažlic — Byty z areálu zkrachovalého Botasu — Plzeňská kasárna se promění v byty — Ječmen ohrožují výkyvy počasí — Objev středověkého pokladu — Ukrajinské slavnosti vyšívaných košil — Završení svatojánských slavností Navalis

                            16. 5. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            15. května

                            Výsledky přijímaček na střední školy — Zájem o některé učňovské obory roste — Opatření po atentátu na premiére Fica — Pošta v Jindřišské ulici nemá kupce — Noční cvičení složek IZS v Jihlavě — Restaurace nebudou platit za venkovní posezení — V Chebu poškodili vandalové sochu v kašně — V Praze vrcholí Svatojánské slavnosti Navalis — Svatojánské procesí projde Prahou — Černé skládky v Ústí nad Labem — Kapacita letních táborů se plní — Chotěboř přispěje rodinám na dětské kroužky — Nelegální ohniště v NP Šumava — Nová pracovní místa pro handicapované

                            15. 5. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            14. května

                            Svitavsko zkouší autobusy na objednávku — Rekonstrukce Václavského náměstí — Trutnovské městské vlaky končí — Nelegální herny v Česku — Středočeský kraj láká k pobytu u vody — Průzkum pramenů v Karlových Varech — Požár teletníku na Jihlavsku — Zneužívání dětí ve sboru v Jablonci nad Nisou — Za měsíc se má otevřít nový úsek D7 — Soud v případu úmrtí chlapce při motoristických závodech — Jihlava zažije noční cvičení IZS — Mozaikovou sečí proti suchu — Porucha na trakčním vedení zastavila vlaky v Praze — V NP Šumava otevřeli soví voliéry

                            14. 5. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            13. května

                            Požár ve Frýdštejně — Dohášování požáru v Příhrazských skalách — Výstraha před požáry — Porvelánka Thun ukončila provoz v Klášterci — Šíření černého kašle — Smrtelná nehoda malého letadla na Jihlavsku — Speciální betonáž obchvatu pod vodou — Stížnosti na změny v ústecké MHD — Celorepublikové vyhlášení Zlatého erbu — Radní rozhodli o plastice Moskva-Praha — Problém s financováním orchestrů a sborů — Svatojánské slavnosti Navalis — Stanice pro zabavená exotická zvířata — Týden rovnosti tváří — Natáčení letošní vánoční pohádky — Výluka vysílačů

                            13. 5. 2024 na ČT1
                            Stopáž25 minut

                            10. května

                            V Česku začíná MS v ledním hokeji — Průběh MS v hokeji — Začíná hokejové mistrovství světa — Ostravské restaurace a hokejové menu — Jak se fandí mimo stadiony — Ukrajina vydala do ČR 6 Čechů — Požár v Příhrazských skalách — Hašení požáru — Uzavírka na hlavním tahu do Rakouska — Opravy na přivaděči D1 v Jihlavě — České loděnice končí v konkurzu — Další protesty zemědělců — Praktické maturity rybářů ve Vodňanech — Město Liberec chce koupit liberecký zámek

                            10. 5. 2024 na ČT1
                            Stopáž26 minut

                            9. května

                            Hromadné propouštění v dole ČSA na Mostecku — Rožná na Vysočině odmítá průzkumné práce související s těžbou lithia — Případ splašeného koně vyšetřuje policie — Vražda v plzeňských Křižíkových sadech — Skládka v Třebnouševsi není legální — Dvě seniorky zavalila v zámeckém parku zeď — Zabezpečení stezky pod padající skálou — Pohyb svahu v Žiželicích — V Bedřichově panují obavy o budoucnost lyžařského areálu — Vyproštění vykolejeného vlaku u Klínce — 50 let pražského metra — A už dva roky se staví nové linky metra D — Přemnožené toulavé kočky v lázeňských městech — Vlk na předměstí Plzně — Den otců v Národním parku

                            9. 5. 2024 na ČT1

                            Napište nám