Pod tlakem epidemie zvažuje vláda v demisi povinné očkování pro lidi nad 60 let a vybraných profesí. Nastupující vláda ale povinné očkování starších věkových skupin odmítá. Veřejné losování o 60 startovacích bytů se uskutečnilo v Hradci Králové. Bydlení v nich je desetkrát levnější než v komerčním nájmu.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Epidemická situace v Česku

Koronavirová situace v Česku se dál zhoršuje. Města ruší adventní akce, některé nemocnice na Moravě péči o covidové pacienty kapacitně přestávají zvládat. V Jihočeském kraji, kde je v Čechách situace nejhorší, radikálně roste zájem o testování na covid. Na termín se čeká i několik dní.

Nový postup vyšetření protilátek

Mezi lidmi roste zájem o zjištění protilátek po očkování nebo prodělaném onemocnění. Podle lékařů fakultní nemocnice v Plzni by ale jenom hladina protilátek neměla být určující v rozhodování, jestli se nechat očkovat, popřípadě přeočkovat, protože protilátky samy o sobě spolehlivou ochranu před nákazou nezaručují. A přicházejí s vlastní studií, jak buněčnou imunitu zkoumat.

Povinné očkování pracovníků v sociálních službách

Vláda v pátek přijme další opatření, řeší i případné povinné očkování pro hasiče, policisty, zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Ředitelé zařízení sociálních služeb se obávají, že nařízená povinnost nechat se očkovat, by mohla znamenat odliv jejich pracovníků.

Převoz pacientů z Brna do Prahy

Armáda zítra převeze 19 pacientů s covidem z brněnských fakultních nemocnic do Prahy, protože ty brněnské už péči, hlavně kapacitně, nezvládají. Ve čtyřech případech jde o pacienty na umělé plicní ventilaci.

Praha zrušila rozsvěcení vánočního stromu

Hlavní město zrušilo slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí i s doprovodným programem. Důvodem je špatná epidemická situace v zemi. Dvacetimetrový nazdobený smrk měl být rozsvícen v sobotu v předvečer první adventní neděle.

Adventní trhy v Plzni

Rozsvěcení vánočních stromů na náměstích bez diváků v předem neoznamovaných časech, rušení programu vánočních trhů - města a obce v celém Česku se přizpůsobují zhoršující se covidové situaci v zemi. Kde naopak už adventní trhy začaly a bez patrných omezení, to je Plzeň, jsou tam na náměstí Republiky.

Zákaz chovu drůbeže pod širým nebem

Všechna drůbež, všichni ptáci musí teď být z rozhodnutí Státní veterinární správy chováni jen pod střechou, ve vnitřních prostorách. Souvisí to s výskytem vysoce patogenního typu ptačí chřipky H5N1. Ten byl sice zjištěný ve dvou chovech hus a kachen na Novohradsku v jižních Čechách, nařízení ale platí pro celé Česko.

Losování o startovací byty

Hradec Králové uspořádal veřejné losování o 60 startovacích městských bytů. Bydlení v nich je desetkrát levnější než v běžném, komerčním nájmu. Město tyto byty nabízí mladým rodinám.

Diagnostika stavu Mánesova mostu

Mánesův most v Praze prochází prověrkou bezpečnosti. Experti ho testují, provádějí diagnostiku jeho stavu. V souvislosti s tím je most pro dopravu zavřený a bude neprůjezdný až do neděle.

Revize lanovky na Plešivci

Změna vyhlášky o kontrolách lanovek a taky jejich důslednější kontroly ještě před zahájením zimní sezony. Ke zpřísnění Drážní úřad přistoupil po neštěstí na Ještědu na konci října, kde v lanovkové kabině, která spadla, přišel o život průvodčí. Revizi lanovky dnes zahájili technici ve ski areálu na Plešivci u Abertam v Krušných horách.

Kontroly lanovek

Povinnost doložit termíny kontrol, oprav a údržby mají ještě před zahájením sezony všichni provozovatelé lanovek - celkem je jich po celé republice 115. Teď jsou ale kontroly ještě důkladnější. A na jejich bezpečnost dohlíží drážní úřad.

Kontrola zadovské lanovky

Na šumavském Zadově bude na zátěžovou zkoušku dohlížet pro změnu zástupce výrobce z Francie.

Pochod živých v Terezíně

80. let od založení židovského ghetta si dnes připomněli lidé v Terezíně. První transport s takzvaným komandem výstavby do pevnostního města dorazilo právě 24. listopadu 1941. Mělo připravit objekty ve městě pro ubytování dalších odsunutých židů.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD