Ve vyloučených lokalitách rostou obavy ze šíření koronaviru. Jejich obyvatelé totiž podle terénních pracovníků často nedůvěřují očkování. U Okresního soudu v Jablonci nad Nisou začalo hlavní líčení s dozorci rýnovické věznice. Podle obžaloby nepřiměřeně trestali vězně, které měli bít a šikanovat. Případ se týká patnácti dozorců.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Covid ve vyloučených lokalitách

V Ústí nad Labem teď strážníci nejezdí v autech a nechodí po ulicích pěšky, ale nově začali jezdit autobusy městské dopravy a hlídají a kontrolují, jestli v nich cestující mají nasazené respirátory.

Očkování ve vyloučených lokalitách

Jestli se někde setkávají s nedůvěrou vůči očkování proti koronaviru, tak je to ve velkém ve vyloučených lokalitách. Například Bílina je město s nejnižší proočkovaností v Ústeckém kraji, kde teď nákaza covidem-19 zasáhla právě část tamní vyloučené lokality.

Očkování na sídlišti Chanov

Každý pátý obyvatel se pak nechal očkovat v snad asi nejznámějším českém ghettu v mosteckém Chanově. Český červený kříž tam vyslal mobilní očkovací tým, který měl místní k vakcíně přemlouvat. Jenže většina z nich se bojí vedlejších účinků, svěřovala se s tím zdravotníkům.

Kárná žaloba teplického soudce

Účast teplického soudce Miroslava Čapka na lednové oslavě narozenin místního podnikatele Petra Bendy v době pandemického zákazu hromadných akcí má nejprve v přestupkovém řízení projednat magistrát města. S tímto konstatováním Nejvyšší správní soud v Brně přerušil řízení ve věci kárné žaloby podané na soudce Miroslava Čapka.

Ocenění pro průvodčího z lanovky

Radek Kysela, průvodčí z kabiny na Ještědu, dostal ocenění za záchranu lidských životů. V okamžiku, kdy 31. října došlo k pádu jedné z kabin, ve které zemřel jeho kolega, zatáhl ruční brzdu v kabině druhé. Bez jeho zásahu by se nekontrolovaně řítila do spodní stanice.

Návrh exekuce na Chlumec nad Cidlinou

Manželé Popkovi podali návrh na exekuci města Chlumce nad Cidlinou za to, že podle nich město neuklízí jejich soukromou zahradu od listí dost pečlivě. O povinném úklidu rozhodl soud.

Graffiti na Karlově mostě

Ochoz Karlova mostu znovu posprejovali zatím neznámí vandalové. Fialový nápis už odstraňují restaurátoři. Je to v poslední době už poněkolikáté. Čištění této gotické památky v centru Prahy ročně stojí kolem půl milionu korun.

Nepřiměřené tresty ve věznici

U Okresního soudu v Jablonci nad Nisou začalo hlavní líčení s dozorci rýnovické věznice. Podle obžaloby nepřiměřeně trestali vězně, které měli bít a šikanovat. Za porušení povinnosti při dozorčí službě a zneužití pravomoci úřední osoby několika z nich hrozí až desetiletý trest.

Den veteránů

11. listopad – datum, kdy si řada zemí připomíná válečné veterány. A to v souvislosti s podepsáním příměří, které ukončilo první světovou válku. Vzpomínkové akce se dnes konaly po celém Česku

Vyhodnocení PCR testů ve školách

Z více než 90 tisíc antigenních testů z pražských škol vyšlo pozitivních asi jedenáct set. Nákaza se pak PCR metodou potvrdila u 140 žáků. Číslo ale ještě není konečné.

Za padělání certifikátů až tři roky vězení

Za padělání covidových certifikátů - a lhostejno, jestli v elektronické, nebo papírové podobě - bude hrozit vězení jako za padělání úřední listiny. Upozornilo na to Nejvyšší státní zastupitelství.

Výměna stožáru lanovky na Sněžku

Mění se technické provedení lanové dráhy na Sněžku. Jedna z podpěr těsně pod vrcholem byla odstraněna a další vyměněna. Lanovka na nejvyšší českou horu s převýšením 700 metrů má díky tomu získat lepší jízdní vlastnosti.

Krypta z 18. století vydala své tajemství

Své tajemství vydala v Kadani krypta z 18. století. V podzemí nedávno zrestaurovaného kostela františkánského kláštera našli vědci lidské ostatky. Díky jejich zkoumání teď mají šanci dozvědět se více o životě mnichů.

Svatý Martin

11. listopad není spojen jen se Dnem válečných veteránů, ale v české lidové tradici taky svátkem svatého Martina, který má přijíždět na bílém koni, tedy má přinášet první sníh začínající zimy. A taky třeba přiváží první, mladé víno. Třeba jako dnes do Českého Krumlova.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD